Gaisro rizikai sumažinti – savanorių vizitai pas gyventojus

Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu (PAGD) vykdo iniciatyvas „Padėk artimui“ ir „Saugūs namai“, kurių metu namuose lankomi pažeidžiamose grupėse esantys asmenys, kad būtų sumažinta gaisro rizika namuose.

Iniciatyvų metu apmokyti LRK savanoriai ir PAGD pareigūnai lanko vienišus, senyvo amžiaus, neįgalius, vaikus ir asmenis, gyvenančius riziką keliančiuose būstuose. Gyventojams aiškinama dūmų detektorių būtinybė, saugaus elgesio buityje taisyklės, skatinama reguliari šildymo įrenginių, krosnių priežiūra, dūmtraukių valymas.

Iniciatyva vyksta Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Visagine, Klaipėdoje ir Alytuje.  „Nors dar ne visuose miestuose startavome, aplankyti jau 354 namų ūkiai. Gyventojus stengiamės informuoti iš anksto, nors ne visus randame namuose“, – sako LRK Reagavimo į ekstremalias situacijas vadovė Violeta Masteikienė.

PAGD vertina nevyriausybinių organizacijų partnerystę ir džiaugiasi, kad LRK prisideda vykdant gaisrų prevenciją. „Mūsų tikslas pasiekti, kad iki 2031 m. gaisruose per metus žūtų mažiau negu 30 žmonių, tačiau kol kas statistika yra trigubai prastesnė. Gaisruose neretai žūsta žmonės, kuriems sudėtinga pasirūpinti savo būsto saugumu – vieniši, senyvo amžiaus, neįgalūs ar turintys specialių poreikių asmenys, taip pat gyvenantys gaisro riziką keliančiuose būstuose. Galima pasidžiaugti, kad  bendromis pastangomis spėjama aplankyti daugiau būstų“, – sako Jūris Targonskas, Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas.

„Sulaukę mūsų savo namuose, gyventojai dažnai klausia ar už kažką juos nubausime. Tačiau išgirdę vizito priežastį, noriai išklauso patarimus ir drąsiai užduoda klausimus apie priemones priešgaisrinei saugai užtikrinti“, – pasakoja savanorė Vitalija.

Savanoris Aleksandras, kartu su PAGD pareigūnais lankęs namų ūkius pasakoja, kad vieni žmonės neatidaro durų ir neaišku, ar šeimininkų nėra namuose, ar pamatę uniformuotus svečius išsigąsta ir vengia atidaryti duris, bet kiti – pasitinka svečius, kaip herojus. Vaikai apžiūrinėja raudoną PAGD automobilį, žmonės puola fotografuotis. „Viena moteris kartą paprašė nusifotografuoti, nes grįžęs vyras, sakė, nepatikės, jog kažkas buvo atvykęs ir nemokamai namuose įrengė dūmų detektorių“, – prisimena savanoris Aleksandras.

Iniciatyvoje dalyvaujantys savanoriai nesiūlo mokamų paslaugų. LRK savanoris, lankydamas gyventojus, dėvi liemenę/striukę su specialiais skiriamaisiais ženklais ir turi pažymėjimą. Gyventojas gali paprašyti prisistatyti ir parodyti savanorio pažymėjimą, savanoris privalo tai padaryti. Prevencinėje iniciatyvoje dalyvaujantis savanoris niekada nesiūlys mokamų paslaugų ir neprašys už ką nors susimokėti, todėl reikia būti budriems norint išvengti apgavikų. Kilus įtarimui, galima paskambinti į priešgaisrinės tarnybos teritorinį padalinį ir pasiklausti apie vykdomą akciją bei paklausti ar atvykęs savanoris tikrai yra LRK savanoris.

Pagal LRK inf.