Gaisrų mažiau, bet jų padaryti nuostoliai – šimtatūkstantiniai

gaisras zakainiuose rolandoPer 6 šių metų mėnesius Šilutės rajone kilo 144 gaisrai, kurie padarė apie 300 tūkstančių litų materialinių nuostolių. Pernai per pusmetį buvo kilę 200 gaisrų, atnešusių apie 343 tūkstančius litų nuostolių.

Ir pernai, ir šiemet per pusmetį gaisrai nusinešė po vieną gyvybę.

Kas pusmetį – po vieną gaisro auką

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Arūnas Ališauskas suskaičiavo, jog nemažai gaisrų – 16 – kilo gyvenamuosiuose pastatuose (pernai buvo 18).

„Gaisrai daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose sukelia ypač skaudžias pasekmes, jų metu gali žūti ar nukentėti didelis skaičius žmonių. Ugnis sunaikina gyventojų turtą, palieka juos be pastogės. Pagrindinės šių gaisrų priežastys yra priešgaisrinių taisyklių nežinojimas ir nesilaikymas, gyventojų, ypač vaikų, neatsargus elgesys su ugnimi, dujomis ir elektra, aplaidumas eksploatuojant bendro naudojimo patalpas“, – sako A.Ališauskas.

Siekdami išvengti gaisrų daugiabučiuose namuose, ugniagesiai ragina gyventojus, bendrijų pirmininkus organizuoti aplinkos, privažiavimo kelių, bendrojo naudojimo patalpų sutvarkymą.

„Bendrojo naudojimo patalpose – rūsių koridoriuose, laiptinėse draudžiama sandėliuoti bet kokias medžiagas ar daiktus. Draudžiama savavališkai užtverti rūsio patalpas ir praėjimus, rūsių koridoriai bei laiptinės visada turi būti švarūs ir užrakinti. Taip pat negalima sandėliuoti degių medžiagų gyvenamųjų namų palėpėse“, – primena A.Ališauskas.

Ir pernai, ir šiemet per pusmetį gaisruose žuvo po vieną žmogų. Pernai vienas, o šiemet du buvo traumuoti. Šiemetinė auka – antrąją Velykų dieną gaisre žuvusi moteris.

Tokios nelaimės, pasak A.Ališausko, dažniausiai įvyksta girtaujant, kuomet rūkoma, užmigus be priežiūros paliekamos krosnys, įvairūs elektros prietaisai, degančios žvakės.

Padegimų šiek tiek sumažėjo

Šiemet mažiau gaisrų kilo dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi: pernai per pusmetį tokių buvo 166, o šiemet – 112. Vaikų žaidimai su ugnimi pernai sukėlė dvi tokias nelaimes, šiemet – vieną.

Žymiai – nuo 12 pernai iki 4 šiemet – sumažėjo gaisrų dėl elektros įrangos eksploatavimo taisyklių pažeidimų. Užtat smarkiai padaugėjo nelaimių dėl savaeigio transporto eksploatavimo pažeidimų, todėl 2013 m. liepsnojo 4 transporto priemonės, o šiemet per pusmetį – jau 12.

Per 6 praėjusių metų mėnesius buvo įtarta 10 padegimo atvejų, šiemet – 7, ikiteisminius tyrimus pradėjo policija.

Šiemet rečiau degė tvartai, garažai ir kitokie kiemų statiniai, tokių nelaimių sumažėjo nuo 20-ies pernai iki 12-kos šiemet.

Ugniagesiai tikisi, kad prisibeldė į dalies šilutiškių sąžinę ir protus, nuolat kalbėdami apie šiukšlių konteinerių padeginėjimo žalą. Šį turtą padeginėjantys asmenys didelę žalą padaro ne tik konteinerių savininkams, bet ir mums visiems, mat važiuodami jų gesinti ugniagesiai išnaudoja daugybę brangiai kainuojančio kuro, perkamo už visų mokesčių mokėtojų pinigus.
Nuo 131 iki 83 šiemet sumažėjo ir gaisrų atvirose teritorijose.

Šilutės PGT narų nebeliko

Rečiau šiemet Šilutės PGT vyrai kviečiami ir į gelbėjimo darbus: pernai tokių kvietimų užregistruota 103 atvejai (28 iš jų – dėl potvynio pavojaus), šiemet – tik 71. Pernai 8 kartus gelbėtojų pagalbos prireikė avarijose nukentėjusiems žmonėms, šiemet tokių atvejų buvo perpus mažiau.

Užtat dažniau ugniagesiams gelbėtojams teko likviduoti gamtos stichijų padarinius: pernai – vos 2 kartus, o šiemet – jau 8. Tai dažniausiai būna ant kelių užvirtusių medžių šalinimas.

Šiemet jau 5 kartus Šilutės gelbėtojams teko ištraukti skenduolius, kai pernai tokių atvejų nebuvo visai. Beje, narų tarnybos Šilutės PGT nuo šių metų pradžios nebeliko, tad šilutiškiai gelbėtojai skenduolių nebeieško, tą darbą atlikti kviečiami Klaipėdos PGT vyrai.

Vis dar daug nelaimių sukelia neatsargi žmonių veikla buityje: 2013 metais – 32, šiemet per pusmetį – 31.

5 kartus pernai PGT vyrai gelbėjo gyvūnus, šiemet tokių iškvietimų dar nebuvo. Užtat padaugėjo – nuo 3 iki 9 kartų – iškvietimų šalinti gamtos stichijos padarinius.