Galimybių pasų patikros Šilutėje: vieni priima ramiai, kiti siūlo skenuoti smegenis ar… intymias vietas

Rugsėjo 13-oji šalyje išaušo šiek tiek kitokia, nei įprastos dienos - tądien įsigaliojo LR Vyriausybės nutarimas, jog, siekiant suvaldyti pandemiją ir apsaugoti kuo daugiau žmonių nuo viruso, į didesnes nei 1500 kv. m. parduotuves ir į kai kurias kitas nebūtinų prekių parduotuves, pirkėjai gali patekti tik pateikę galimybių pasą.

Jau gera savaitė, kai toks nutarimas veikia, ir vieniems galimybių pasai – normalus dokumentas, o jų reikalavimas nekelia jokių prieštaravimų, kiti vis dar piktinasi dėl gerokai apkarpytų paslaugų.

Pirkėjai siūlo ne tik galimybių pasus

Didžiosios „Maximos“ tarpduryje galimybių pasus tikrina apsaugininkai ir parduotuvės darbuotojai.

Prekybos centruose galimybių pasai tikrinami prie įėjimų, tačiau šalti lauke nereikia, kadangi patikra yra atliekama jau užėjus į vidų. Bandantiems prasmukti su padirbtais galimybių pasais gresia pareigūnų atsitiktiniai patikrinimai ir baudos už dokumentų klastojimą.

Kaip šilutiškiai priėmė naujovę – galimybių paso reikalavimą? Apie tai pakalbinome po prekybos centro „Pamarys“ stogu veikiančios UAB „Statyk pats“ apsaugos darbuotoją Marių. Vyras budi prie parduotuvės „Statyk pats“ įėjimo, kur šalia stovi stacionarus skenavimo aparatas pirkėjų galimybių pasams patikrinti.
Apsaugos darbuotojas sakė, jog atlieka stebėtojo ir pagalbininko funkciją. Žmonės, norintys patekti į prekyvietę, patys gali pasitikrinti galimybių pasą. Jei jis galiojantis, stacionarus skenavimo aparatas uždega žalią šviesą, jeigu ne – raudoną.

Anot apsaugos darbuotojo Mariaus, buvo tokių pirkėjų, kurie, priėję prie aparato klausė: „Ką čia man daryti?“, „Ar jau reikia to galimybių paso?“ Pasitaikė ir tokių, kurie išgirdę apsaugos darbuotojo paaiškinimą, kad į parduotuvę patekti galima tik nuskenavus savo galimybių pasą, apsisukdavo ir išeidavo. Kiti skubėjo į šalia esančią vaistinę ir išsiėmė šį dokumentą.
Jau būta ir incidentų. Viena pirkėja piktinosi, jog Šilutėje „Statyk pats“ – vienintelė tokios srities parduotuvė, kuri reikalauja galimybių paso ir reikalavo, kad ją įleistų be jo. Vienas pirkėjas, anot Mariaus, išgirdęs, kad prie įėjimo stacionarus aparatas skirtas skenuoti galimybių pasą, prikišo nuskenuoti savo galvą. Dar vienas net siūlėsi nuskenuoti savo lytinį organą…

Nepaisydamas menkų nesusipratimų, „Statyk pats“ apsaugos darbuotojas sakė, jog šilutiškiai, įsigaliojus šiam nutarimui, yra gana tolerantiški ir ramūs. Pašnekovas iš pradžių tikėjosi, kad bus daugiau besipiktinančių pirkėjų.

Anot Mariaus, apskritai galimybių paso patikrinimo sistema kol kas nėra tobula, nes juk pirkėjai gali skenuoti ar rodyti ir ne savo galimybių pasus. Anot jo, juk nesunku telefone išsisaugoti kokio nors pažįstamo ar giminaičio galimybių pasą ir su juo eiti į prekyvietes. Marius dėl duomenų apsaugos įstatymo neturi tokios galimybės tikrinti asmens dokumentus, tai tegali atlikti policijos pareigūnai.

Atvėrė „galimybių“ langelį

Knygynas „Vaga“ pirkinius atiduoda per langelį, kurį specialiai tam ir įsirengė.

Apie galimybių paso nutarimo įsigaliojimą ir tikrinimą kalbėjome ir su knygyno „Vaga“ direktore Laima Kraulėdiene. Anot jos, iš pradžių buvo tikėtasi, kad bus sudėtingiau, nes žmonės labiau prieštaraus Galimybių paso reikalavimams. Tačiau tai nepasitvirtino.

Pirmąją savaitę knygynas lankytojų Galimybių pasus tikrino tik vizualiai. Šiuo metu jau įdiegta programėlė ir tikrinimas vykdomas mobiliaisiais įrenginiais. „Tikėjomės, kad bus sunkiau, tačiau nepasitaikė nei labai piktų, nei bandančių kažkaip demonstratyviai apeiti įstatymus lankytojų“, – sakė L. Kraulėdienė. Anot jos, buvo tik vienas nedidelis incidentas, kai moteris nesutiko parodyti Galimybių paso ir nesutiko išeiti iš knygyno.

Tiesa, knygyne jau nuo rugsėjo 13-osios jaučiama, jog klientų užsuka mažiau. Jų pagausėjimas jaučiamas po darbo valandų, kai neturintieji Galimybių paso atsiunčia su įpareigojimu nupirkti tam tikras prekes savo artimuosius, kurie turi šį dokumentą.

Visgi „Vaga“ neuždarė savo paslaugų klientams, kurie neturi Galimybių paso. Ant lango, prie knygyno durų yra užrašas, kuris informuoja apie galimybę paskambinti čia įmontuotu skambučiu. Tuomet su klientu pro langelį susisiekia pardavėja, ji pasiūlo reikiamas prekes, padeda jas išsirinkti ir per tą langelį jas perduoda pirkėjui.

Tokių langelių neturintiems Galimybių paso Šilutėje įsirengė ir daugiau įmonių.

Bandė įeiti su negaliojančiu Galimybių pasu

Galimybių pasų reikalaujama ir didžiojoje „Maxima XX“ parduotuvėje Miško g. Čia šių pasų patikrą atlieka vienas apsaugos ir vienas parduotuvės darbuotojas.

Anot „Maxima“ atstovės ryšiams su visuomene Rimos Aukštuolytės, pirmoji diena praėjo sklandžiai. Parduotuvės darbuotojai džiaugiasi sąmoningais pirkėjais, ypač senjorais, kurie jau iš anksto būna pasiruošę savo Galimybių pasus. Pašnekovė sakė kad natūralu, jog įsigaliojus naujam nutarimui, šiek tiek sumažėjo klientų srautas. Nuo savaitės pradžios, kai Vyriausybės ribojimai įsigaliojo, pirkėjų srautai beveik 30 proc. sumažėjo visose 75-iose „Maximos“ parduotuvėse Lietuvoje, kurių darbą naujoji tvarka paveikė.

Neišvengta ir incidentų. Pasak R. Aukštuolytės, į šią „Maxima XX“ parduotuvę patekti norėjo moteris, kuri yra pasiskiepijusi Europos Sąjungoje neregistruota vakcina. Kadangi ši situacija peraugo į konfliktą, prekybos centro darbuotojams teko iškviesti policijos pareigūnus.

„Mes laikomės Vyriausybės nurodymų nuo pat pandemijos pradžios ir dedame visas pastangas, kad tiek darbuotojai, tiek pirkėjai būtų maksimaliai apsaugoti“, – sakė R. Aukštuolytė.