Galingas škvalas į orą skraidino net vaikus (foto)

DSC04910Visą savaitę alinę karščiai užvakar smogė galinga vėtros jėga. Nuo marių pusės iš Nidos atslinkęs škvalas bene stipriausiai prasiautė Nidoje, Palangoje ir Klaipėdoje – čia neišvengta žmonių sužalojimų.

Šilutės hidrometeorologijos stoties duomenimis, Šilutę 28 metrus per sekundę siekiantis vėjas pasiekė apie 17.35 val. ir siautėjo beveik pusvalandį.

Nors apie sužeistus žmones pranešimų gauta nebuvo, nuostolių neišvengta: virto medžiai, tvoros, šiltnamiai ir statybų pastoliai. Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos komanda net tris valandas – iki 21 valandos vakaro, nuo kelių ir gatvių šalino nuvirtusius medžius – kad kuo greičiau atsigautų sutrikdytas eismas.

Škvalas kilo netikėtai

„Vėjas staiga kilo tiesiog iš niekur. Visą dieną tvyrojo prie žemės slegianti baisi kaitra, gamta buvo kaip apmirusi. Staiga pasigirdo baisus šniokštimas, atrodė, kad vėjas su visais rėmais išstums pravertus langus. Aptemusiame danguje ėmė blykčioti žaibai, o visai netrukus pasipylė ir smarkus lietus. Po kelių minučių nuo škvalo pradžios namuose dingo elektra“, – pasakojo netoli Sakūtėlių gyvenanti moteris.

Ji matė, kaip stiprus vėjas tolumoje kelia smėlio ir žemių debesis. Panašų vaizdą pro Hidrometeorologijos stoties langą matė ir orų stebėtoja Nijolė Rauktienė. Pasak jos, stoties teritorijoje juodu stulpu sukosi juodžemis. Toks vaizdas šilutiškiams – ne naujiena: praėjusį mėnesį į Hidrometeorologijos stoties teritoriją buvo įsisukęs ir kur kas stipresnis vėjas. Tąkart viesulas sukosi 39,9 metrų per sekundę greičiu, tačiau stoties kieme kilęs, ten pat ir nurimo.

Užvakarykštis škvalas, nusiaubęs Šilutę ir aplinkui esančius kaimus, nusilpo netoli Juknaičių gyvenvietės.

Medžius rovė su šaknimis

Įvykių, kuriuose būtų galėję nukentėti žmonės, Šilutės rajone išvengta tik per plauką. Šilutės uoste storas medis nuvirto nuo krantinės tiesiai į laivų švartavimosi vietą tarp dviejų laivų, o dar vienas, augęs šalia Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro, nugriuvo tiesiai ant poilsio suolelio.

Uosto prižiūrėtojas Alfonsas dėkojo Dievui už tai, kad tuo metu, kai virto medis, į uostą iš Kuršių marių kaip tik į tą vietą dar nebuvo grįžęs kateris. Virsdamas medis galėjo ne tik nuskandinti laivą, bet ir sužaloti laivininką. Tačiau nerimo prižiūrėtojui netrūko: Alfonsas pasakojo su baime stebėjęs į krantinę daužomus laivus, mesldamas, kad nenutrūktų kurios nors jachtos ar katerio lynai.

Škvalas Šilutėje ir aplink ją vertė medžius, statybų pastolius,  palaikių statinių stogus, šiltnamių sienas, draskė šakas, plėšė stogų dangas. Ne vienam keliautojui teko stoti kelyje ir laukti, kol ugniagesiai  gelbėtojai nuo kelio pašalins kliūtimi tapusius su visomis šaknimis ir net asfalto gabalais išrautus medžius.

Nemažai medžių virto ir centrinėse Šilutės gatvėse – Lietuvininkų ir Tilžės, taip pat lūžo kelio ženklai, stendai ir reklamos skydai.

Didžiulio vėjo nuo medžių nudraskyti lapai užkimšo lietaus kanalizacijos dangčius, tad kai kuriose gatvėse susidarė milžiniško dydžio balos.

Nemalonų siurprizą grįžusi nuo uostamiesčio pusės išvydo ir Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos ūkvedė Lidija. Neatlaikiusios užvirtusio didžiulio topolio jėgos, griuvo betoninės mokyklos tvoros atramos.

Į orą kėlė vaikus

Stipriausiai – net iki 37 metrų per sekundę greičiu škvalas siautė Nidoje, Palangoje ir Klaipėdoje. Čia įvykiai priminė vaizdus iš filmų apie nevaldomas gamtos stichijas. Palangos paplūdimyje stiprus vėjas ore skraidino ne tik poilsiautojų daiktus, laužė pavėsines, net pakėlė vežimėlį ir jame gulėjusį kūdikį. Laimei, vežimėlį greitai spėjo pagauti netoliese buvęs kūdikio tėvas, ir mažylis sužalojimų išvengė. Pasak gelbėtojų, į orą kilo ir 3-4 metų vaikai, juos gaudė ir gelbėtojai, ir mamos. Smulkių traumų dėl vėjo blaškomų daiktų patyrė nemažai poilsiautojų.

Rimčiausia nelaimė įvyko Nidoje: centre medis prispaudė jauną merginą, jai sužalotas stuburas. Dvi sužeistas moteris medikams teko išgabenti ir iš Smiltynės.

Nuotraukų albumas:

joomplu:6405 joomplu:6409 joomplu:6414