121 Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse augantį medį reikės pašalinti, dar apie 40-50 medžių yra patenkinamos būklės. Tokias išvadas apie senuosius Šilutės medžius pateikė tyrimą akustiniu tomografu atlikę ekspertai iš Aleksandro Stulginskio universiteto. Akivaizdžiai blogos būklės medžiams įvertinti pakako ir fotografinės medžiagos.
Priminsime, kad tai jau toli gražu ne pirmoji komisija nuo pavasario vertinusi Šilutės medžių sveikatą. Pagal šias galutines išvadas šalinamų medžių skaičius sumažintas daugiau negu perpus, nes pagal pirminę inventorizaciją buvo siūloma pašalinti 261 medį.
Tyrimas taip pat parodė, kad gyvybingiausios yra liepos, o prasčiausios būklės kaštonai ir klevai.
Senų medžių šalinimo ir naujų sodinimo darbai, vykdant Šilutės miesto istorinės dalies želdinių tvarkymo projektą, turėtų prasidėti jau visai netrukus.
Pasmerktų medžių skaičiai skyrėsi
Priminsime, kad kovo pabaigoje Šilutės r. savivaldybės vadovai paskelbė, jog speciali ekspertų grupė inventorizavo 905 Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse augančius medžius. Ir nusprendė, kad 261 medis dėl amžiaus ar prastos išvaizdos turės būti išpjautas, o į jo vietą pasodintas naujas.
Toks šalinamų medžių skaičius sukėlė pasipiktinimo, diskusijų ir protesto akcijų audrą visuomenėje. Šilutiškiai aiškiai buvo susiskirtę į dvi grupes – medžių mylėtojus ir tuos, kurie neprieštarautų jog senieji medžiai būtų iškirsti ir vietoje jų atsodinti jauni.
Reaguojant į tai, Šilutės medžius tikrino dar kelios ekspertų komisijos. Balandį į Šilutę buvo atvykęs Lietuvos arboristų asociacijos vadovas Renaldas Žilinskas, kuris su Šilutės r. savivaldybės, seniūnijos ir Aplinkos apsaugos agentūros specialistais vertino medžių būklę. Po šios ekspertizės kertamų medžių skaičius sumažėjo iki 198. Tačiau ir ši išvada netenkino medžių mylėtojų.
Netrukus buvo atlikta dar viena pagrindinės gatvės medžių ekspertizė. Keturi mokslininkai apžiūrėjo visus želdinius ir pateikė savo išvadas, kuriose šalinti rekomendavo 80 medžių. Ekspertizę atlikę mokslininkai Savivaldybei pasiūlė ir savo mokamas paslaugas, rengiant projekto pataisas.
Tačiau tai netenkino Savivaldybės atstovų, kurie priėmė sprendimą į Šilutę atsivežti akustinį tomografą, kuris peršviečia medžius ir nustato tikrąją jų būklę bei padaro šerdies nuotraukas. Tačiau vos pradėjus skenuoti medžius, tyrimas buvo nutrauktas, nes visuomenės spaudimo neatlaikė jį vykdęs mokslininkas.
Visgi minties ištirti medžius akustiniu tomografu nebuvo atsisakyta. Galutinę medžių būklės ekspertizę šiuo aparatu atliko A.Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto želdinių būklės ekspertė doc. dr. Lina Straigytė ir jai talkinęs Tadas Vaidelys.
Tyrimas truko liepos ir rugpjūčio mėnesiais, išsamios jo išvados su kiekvieno medžio būkle, pateiktos Šilutės rajono savivaldybės interneto puslapyje.
Blogos būklės – 121 medis
Aiškinamojoje tyrimo dalyje rašoma, kad ekspertizės metu buvo įvertinta kiekvieno į projektą patenkančio medžio vizualinė būklė, o senų ir stambių parametrų, su giliomis žaizdomis medžių būklė vertinta akustiniu tyrimu.
Kairiojoje pagrindinės miesto gatvės pusėje įvertinti 184 dvylikos rūšių medžiai ir gyvatvorė iš paprastųjų alyvų krūmų. Didžiąją dalį šių medžių – 66 proc. – sudaro liepos, 15 proc. klevai, 14 proc. kaštonai. Kitų genčių auga tik pavieniai medžiai, tokie kaip ąžuolas, karpotasis beržas, kalninė guoba, vakarinė tuja, paprastasis uosis.
Ekspertai nustatė, kad 45 proc. šių medžių yra vidutinės būklės, 30 proc. blogos, o geros ir patenkinamos būklės apylygiai: 10 ir 14 proc.
Daugiausiai geros ir vidutinės būklės yra liepų. Kaštonų geros būklės nėra, nes jie vyresni amžiumi ir visi turi genėjimo žaizdų. Tačiau didesnės jų dalies būklė yra vidutinė. Iš gausiau auginamų rūšių daugiau nei pusė blogos būklės medžių yra klevai.
Šioje pusėje dėl blogos būklės kirsti atrinkti 58 medžiai:
Dešinėje kelio pusėje vertinti 165 medžiai: 35 medžiams, kurių akivaizdžiai bloga būklė, pateikta fotografinė medžiaga, o tomografinis tyrimas atliktas 52 medžiams.
Šioje pusėje auga 12 rūšių medžiai, kurių didžiausią dalį (66 proc.) sudaro 3 rūšių liepos, klevai – 19 proc., kaštonai – 10 proc. Taip pat čia galima pamatyti ąžuolų, beržų, gluosnį, uosį, net slyvą.
Vertinant medžių pasiskirstymą pagal jų sveikumą, geros ir vidutinės būklės medžiai sudaro 49 proc., patenkinamos – 13 proc., o blogos būklės medžiai ir sausuoliai sudaro 38 proc. nuo vertintų medžių dalies.
Šioje kelio pusėje bus kertami 63 medžiai.
Didžioji dalis sodinukų jau užsakyta
Šilutės rajono savivaldybės viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus sako, kad šis tyrimas tiksliausiai įvertino medžių būklę. „Aišku kaip dieną, kad 121 medis tikrai yra blogos būklės, dar 40-50 – patenkinamos“, – sako jis.
Savo nuogastavimą jis išsakė dėl patenkinamos būklės medžių, kurie neaišku kada nudžius arba juos išvers stipresnio vėjo gūsiai. „Praėjus per miestą matosi, kuris medis serga, nes jis geltonuoja, jam trūksta drėgmės, žievė nusilupusi“, – pastebi jis.
Yra tokių medžių, kurių kamienas sveikas, tačiau šaknynas arba viršūninės šakos jau užsikrėtusios puviniu. Pasirodo, dar nuo sovietinių laikų Šilutės medžių lajose buvo palikti kuolai, kuriuos merkė vanduo, ir per juos puvinys įsimetė į šakas. Tokios šakos gali bet kada nulūžti. Kitos kai kurių medžių žaizdos – įtrūkimai kamienuose, kurių ilgis siekia net iki 1,5 m.
Kai bus išpjauti blogos būklės medžiai, bus peržiūrėti ir patenkinamos būklės, tačiau sergantys medžiai, kai kurie senieji medžiai bus apgenėti.
Iš „Klaipėdos želdinių“ jau užsakyta didžioji dalis sodinukų, kurie turės specialią laistymo įrangą. Keletas jaunų klevų šalia senųjų kapinių Tilžės g. buvo pasodinti dar vasaros pradžioje. R.Rimkus pasidžiaugė, kad jie puikiai prigijo, yra gyvybingi ir miesto veidą daro gražesnį. Jis neabejoja, kad jauni medeliai gerai prigis ir Lietuvininkų bei Tilžės gatvėse.
Rašyti atsakymą