Gamintojų grupėms problemas spręsti lengviau

 

 DSC6556Smulkiųjų ir vidutinių ūkių problemos gali būti lengviau sprendžiamos plečiant kooperaciją bei steigiant gamintojų grupes. Siekiantys bendradarbiauti ir taip didinti savo konkurencingumą bei produkcijos pridėtinę vertę ūkininkai raginami dalyvauti Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonėje „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas“ pagal veiklos sritį „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas žemės ūkio sektoriuje“.

Paramą gaus 5-erius metus

Kai remiama gamintojų grupių veiklos pradžia, gali didėti susijungusių gamintojų – ūkininkų, žemės ūkio bendrovių – konkurencingumas. Ūkiai, ypač vidutiniai ir smulkūs, dalyvaujantys kooperatiniais pagrindais įsteigtų gamintojų grupių veikloje, veikia efektyviau, gauna didesnes pajamas, gali geresnėmis sąlygomis investuoti, diegti inovacijas, reaguoti į rinkos pokyčius. Gamintojų grupių ar organizacijų įsisteigimas bei veiklos plėtra sudaro sąlygas ir papildomoms darbo vietoms kurti, spręsti socialines problemas.

Pretendentas į paramą gali būti juridinis asmuo, Juridinių asmenų registre įregistruotas ne anksčiau kaip 2014 m. sausio 1 d. ir sudarytas iš ne mažiau kaip 10 fizinių ir (ar) juridinių asmenų, vykdančių žemės ūkio veiklą, atitinkantis keliamus reikalavimus bei verslo plano pagrindu oficialiai pripažintas gamintojų grupe (organizacija). Atrenkant paraiškas, prioritetas teikiamas pareiškėjams, sudarytiems iš ekologinės gamybos ir gyvulininkystės ūkių, taip pat pareiškėjams, kuriuose yra daugiau dalyvių – fizinių ir (ar) juridinių asmenų. Paramą galima gauti 5-erius metus, ir ji mažėja – už pirmuosius, antruosius, trečiuosius, ketvirtuosius ir penktuosius veiklos (verslo plano įgyvendinimo) metus neturi viršyti atitinkamai 10, 9, 8, 7 ir 6 procentų metinės parduotos produkcijos vertės tais metais.

Didžiausia galima viešosios paramos suma už vienerius veiklos (verslo plano įgyvendinimo) metus visais atvejais negali viršyti 100 tūkst. eurų. Maksimali paramos suma naujai įsisteigusiam stambiam žemės ūkio kooperatyvui, parengusiam veiklos planą ir pripažintam gamintojų grupe ar organizacija per 5-erius metus, gali sudaryti 500 tūkst. eurų. Konkreti galima paramos suma priklauso nuo per kooperatyvą parduotos produkcijos vertės.

Priemonė skirta palengvinti tik gamintojų grupių (organizacijų) žemės ūkio sektoriuje įsisteigimą.

Susijungę ūkininkai tampa aktyvesni

Priemonė skirta palengvinti tik gamintojų grupių (organizacijų) žemės ūkio sektoriuje įsisteigimą, taip pat įgyvendinti Europos Sąjungos kaimo plėtros politikos prioritetą ir šią tikslinę sritį: skatinti maisto tiekimo grandinės organizavimą, įskaitant žemės ūkio produktų perdirbimą ir rinkodarą, gyvūnų gerovę ir rizikos valdymą žemės ūkyje: pirminės produkcijos gamintojų konkurencingumo didinimą geriau juos integruojant į žemės ūkio ir maisto produktų grandinę per kokybės sistemas, žemės ūkio produktų pridėtinę vertę, skatinant vietos rinkas ir trumpas tiekimo grandines, gamintojų grupes ir organizacijas bei tarpšakines organizacijas.

Priemonės „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas“ veiklos sritis „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas žemės ūkio sektoriuje“ tiesiogiai prisideda prie nurodytos tikslinės srities įgyvendinimo, kadangi remiama juridinių asmenų, įskaitant kooperatines bendroves ir kooperatyvus, kuriuos įsteigė žemės ūkio veiklos subjektai – ūkininkai ar žemės ūkio bendrovės – veiklos pradžia; juridinis asmuo pripažįstamas gamintojų grupe (organizacija) verslo plano pagrindu tik tuo atveju, jei vykdoma veikla yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priede nurodytų produktų, išskyrus žvejybos ir akvakultūros produktus, prekyba ir (ar) rinkodara; priemonė prisideda prie Europos Sąjungos kompleksinio tikslo – inovacijų kūrimo, diegimo ir sklaidos – įgyvendinimo. Susijungę į gamintojų grupes ar organizacijas, ūkininkai ir kiti gamintojai tampa aktyvesni, labiau diegia inovacijas, sėkmingiau prisitaiko prie naujų technologijų bei naujos besikeičiančios aplinkos, labiau tarpusavyje dalijasi patirtimi, turi geresnes galimybes naudotis praktinėmis, mokslinėmis ir techninėmis žiniomis.

Užsakymo nr. 20190122

KPF