Gamtą švarina ir žvejai, ir moksleiviai, ir NDRP specialistai

siuksles regioniniame parke 7073Pamario upių pakrantės gerokai švaresnės nei ankstesniais metais. Tai pastebi ir gamtai neabejingi žvejai, ir Rusnės gyventojai. O pakrantes prižiūrintys Nemuno deltos regioninio parko specialistai džiaugiasi turintys talkininkų, bet piktinasi, kad tokioje visos Lietuvos žvejų pamėgtoje vietoje negali pastatyti konteinerių šiukšlėms – Aplinkos ministerija tam vis neranda lėšų.

Malonūs pokyčiai – visur švariau

Švarėjančias Atmatos, Minijos, Skirvytės pakrantes geriausiai pastebi tie, kas anksčiau pastebėdavo tose pačiose vietose šiukšlynus.siuksles regioniniame parke  7115
Anot „Šilutės naujienų“ skaitytojo, žveju ligoniu save pristatančio Petro, ypač tas pokytis matomas vadinamosiose pirmojoje, antrojoje, trečiojoje ir ketvirtojoje Skirvytės krantinėse. „Anksčiau čia ir kojos nebūdavo kur pastatyti, o dabar nebent tolėliau į pakrūmes numestus šiukšlių maišus gali pamatyti“, – pasakoja vyriškis.

Panašius malonius pokyčius jis sako pastebėjęs ir Mingės kaime, kur anksčiau ne vienerius metus piktindavo šiukšlini krantai. „Ir alaus skardinės, ir stiklo buteliai, ir visokiausių konservų dėžutės, o jau popierių kiek būdavo – bloga prisiminus“, – sako vyras.

Anot jo, ypač kentėjo dešinysis Minijos krantas, mat kairiajame jau sutvarkyta infrastruktūra, čia dažniau važiuojama tiesiog trumpam pasivaikščioti, o žvejų mažiau.
„Dabar ir prie Minijos – tvarka ir švara“, – net stebisi vyriškis ir sako ieškantis, kam čia už tai reikėtų padėkoti.

Nepastatė nė vieno konteinerio

Beveik netikėdami tokiu pasakojimu kalbiname Rusnės seniūnę Dalią Drobnienę.

„Žinoma, kad dabar švariau“, – sako ji, bet primena, kad ir seniūnijos darbininkai nuolat visą sezoną dirba tose Skirvytės ir Atmatos pakrantėse.
Labiausiai seniūnei pikta, kad šiemet žvejybos vietose nebuvo pastatyta papildomų šiukšlių konteinerių. Jos žiniomis, vien NDRP priklausančioje Rusnės seniūnijos teritorijoje anksčiau būdavo 12, o viso NDRP teritorijoje – 25 konteineriai. O štai šiemet nepastatyta nė vieno.

„Žvejai jau yra sąmoningesni, jie nenori teršti aplinkos, ir žinote ką jie dabar daro? Ogi surinktas šiukšles sudeda į krūveles tose vietose, kur pernai stovėjo konteineriai. O jei pasiima su savimi, tai važiuodami namo maišelius palieka mūsų miestelio konteineriuose“, – sako ji.

Seniūnė piktinasi, kad valstybė mokestį už licencijas žvejybai imti sugeba, o sudaryti tam tinkamų sąlygų nepasistengia: surinktų lėšų neskiria aplinkos tvarkymui, o neva vandens telkinių įžuvinimui.     
Rusnės mokiniams – ministro padėkos

Pakalbinę NDRP vadovą Vaidą Pavilonį išgirstame, jog švarėjantį Pamarį pastebėjo ir buvęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, kurio iniciatyva pernai birželio pabaigoje žvejų buvo pareikalauta atvykus žvejoti pirmiausia 5 m spinduliu aplink save susirinkti visas išmėtytas atliekas.

siuksles regioniniame parke 7097Šiemet birželį Pamaryje apsilankęs V.Mazuronis pasidžiaugė smarkiai pasikeitusia situacija, o grįžęs į sostinę paskutinę savo darbo dieną ministerijoje surašė dvi padėkas abiem Rusnės mokykloms – pagrindinei ir specialiajai. Tai už nuolatinę pagalbą NDRP darbuotojams, kuriems Rusnės moksleiviai nuolat talkina švarindami upių pakrantes.

Anot V.Pavilonio, rusniškiai – kol kas vieninteliai Lietuvoje gavę tokias ministro padėkas.

Vietoj 2 tonų šiukšlių – tik 500 kg

NDRP kraštotvarkininkė Jovita Stanionienė pasakoja, jog parkas kiekvieną pavasarį organizuoja talkas, į kurias kviečia ir minėtų mokyklų, taip pat Šilutės M.Jankaus mokyklos moksleivius. Parkas nuperka maišų ir pirštinių, o talkų pabaigoje neatsisakiusius padėti mokinukus dar pavaišina saldumynais. Tokios talkos duoda svarių rezultatų.

Kol nebuvo ministro įsakymo dėl šiukšlių surinkimo žvejybos vietose, kiekvienos talkos metu, pasak J.Stanionienės, tik vienos pakrantės 9 kilometrų ruože – nuo Uostadvario švyturio iki tilto per Atmatą – būdavo surenkama apie 2 tonas šiukšlių. Dabar moksleiviai surenka apie 500 kilogramų atliekų.

NDRP darbuotojai irgi rūpinasi gamtos švara. Visą sezoną du kartus per mėnesį, pasitelkę viešuosius darbus dirbančius žmones, jie pravažiuoja visas 4 Skirvytės krantines. Tuomet dar randama apie 100 kg šiukšlių, bet dažniausiai jau sudėtų į maišelius.

„Ten, kur stovi konteineriai, žmonės gamtoje palieka daug mažiau šiukšlių, nors turėtų jas išsivežti“, – pastebi kraštotvarkininkė.
NDRP vėl parengė paraišką Aplinkos ministerijai ir prašo 15 konteinerių, kuriuos norėtų parko teritorijoje pastatyti kitą sezoną. „Kad tik gautume“, – viltingai sako V.Pavilonis.