Gamtos staigmena: ar jau matėte ežerą, kurio kontūrai kaip Lietuvos?

ezeras lietuvos konturaiGamta gali mus pamokyti, nudžiuginti ar maloniai nustebinti… Štai užvakar minėto mūsų valstybės gimtadienio proga smagu prisiminti Apvalaso ežerą, kurio natūralūs kontūrai labai primena Lietuvos sienas.

Apvalaso ežeras (dar vadinamas Akmeno ežeru) yra šiaurės rytų Lietuvoje, Rokiškio rajono šiaurėje. Šalia ežero įsikūrę Ilzenbergo ir Alksnių kaimai.

Išskirtinių kontūrų ežero ilgis – apie vienas kilometras, plotis – 0,7 km. Giliausia vieta siekia 6,7 m. Į jį suteka trys upeliai, o išteka vienas.

Apvalaso ežeras – vienas Ilzenbergo dvarvietės įžymybių. Tačiau Lietuvos kontūrų vaizdą galima pamatyti tik iš paukščio skrydžio.

Ilzenbergo dvarą 1515 metais įkūrė Livonijos ordino vasalas Berndtas Kersenbrockas. Šiuo metu dvaro pastatas yra rekonstruojamas, tačiau lankytojai jau gali pasigrožėti sutvarkytu ir išpuoselėtu dvarą supančiu parku.

Ilzenbergo dvarvietės, šalia kurios plyti įspūdingasis ežeras, atgaivinimo planai prasidėjo nuo vilniečio verslininko Vaido Barakausko dviejų nuostatų: bet koks kultūros paveldo objektas, taigi ir dvaras, turi generuoti pajamas, bet tai neturėtų būti dar viena poilsiauti ar pramogauti kviečianti vieta – tokių dvarų Lietuvoje jau pakanka.

Šios nuostatos papildė esminę V.Barakausko idėją – įdėti savo indėlį į šalies nekilnojamojo kultūros paveldo lobyną. Bet apie tai verslininkas kalba santūriai – sako tiesiog norėjęs pastatyti ką nors daugiau nei dar vieną verslo centrą ar gyvenamąjį pastatą.

Apie 15 hektarų plotą užimančią dvarvietę ir kartu dar apie 150 hektarų žemės verslininkas nusipirko 2003 metais. 200 kilometrų – tik tokiu atstumu nuo Vilniaus pavyko rasti nesugadintą, tai yra neišgriautą, neperstatytą ir dešimčių savininkų neišsidalytą dvarvietę. Faktas, kad dvaras yra pačiame Latvijos pasienyje, taigi sovietmečiu apribotos veiklos zonoje, naujausių laikų Ilzenbergo dvaro istorijoje irgi suvaidino teigiamą vaidmenį, neabejoja naujasis savininkas.

Ežeras, kurio pusė priklauso jau kaimynams latviams, matomas pro rūmų langus.