Gandas + gandas = nepamirškite bijoti skalūnų dujų

skalunai 2013 10 21Masinės panikos bacila sėkmingai dauginasi mūsų rajone, o po Lietuvą ją dar išnešioja solidus televizijos kanalas.
Savaitgalį gyventojus ant kojų sukėlė netoli Šlaunių kaimo, Katyčių seniūnijoje, į žemės sklypą sugužėjusi galinga žemės kasimo technika. Atskubėjusius piketuotojus pasitiko įmirkusio grunto kalnai, technikos išmaknota pieva.

Bendrovės „LL Investicijos“ ir Šilutės rajono savivaldybės atstovai žmonėms aiškino, kad čia bus ieškoma naftos, tačiau susirinkę žalieji ir aplinkinių kaimų gyventojai iškart įžvelgė skalūnų dujų baubą.

Nuo piketuotojų fantazijų neatsiliko ir vienos televizijos žurnalistai, visai Lietuvai paskelbę, kad bendrovė „LL Investicijos“ Šilutės rajone (kažkodėl Šlaunių kaimą pavadino Pašyšiais) susiruošė ieškoti skalūnų dujų ir ketina atlikti uolienų hidraulinius plėšymus. Dar pridėjo, jog tą faktą neva patvirtino UAB „LL Investicijos“ direktoriaus pavaduotojas.

Kurstė vieni kitų aistras

Pirmadienį pulti „skalūnų dujų ieškotojų“ į Šlaunių kaimo pievas suvažiavo nemažas būrys žaliųjų ir kitokių „gelbėtojų“ ir nė neketino klausytis nei Savivaldybės, nei UAB „LL Investicijos“ atstovų aiškinimo, kad čia vyksta prieš 6 metus suplanuoti darbai – rengiama aikštelė paieškiniam naftos gręžiniui.

Žmonės tikino, jog oficialiai išplatinta žinia, kad amerikiečių įmonė „Chevron“ pasitraukė iš Lietuvos, yra tik gandas. Kad per savo valdomą kitą bendrovę – „LL Investicijos“ ji neva vėl susiruošė ieškoti skalūnų dujų Šilutės rajone. Gyventojai sakė bijantys, kad čia bus panaudotas uolienų hidraulinis plėšymas, į žemės gelmes pateks daug chemikalų prisotinto vandens.

Tarp susirinkusiųjų besisukiojęs Jungtinio demokratinio judėjimo narys šilutiškis Rimantas Jaruškevičius aiškino savo tiesą: čia ruošiamasi ieškoti skalūnų dujų, nes, pasak jo, „išrausto tokio dydžio baseino mūsų krašte dar nebuvo“…

Šlauniuose teisėtai ieškos naftos

Į kasinėjamą sklypą atvyko ir Šilutės savivaldybės atstovai ir ramino žmones, kad čia vykdomi darbai – tikrai teisėti, kad čia bus ieškoma naftos, o žemės plėšymo darbų nebus.

Savivaldybė turi oficialią Aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento išvadą dėl naftos paieškinio gręžinio Kalnujai-1 gręžimo aikštelės įrengimo. Iš šiame dokumente pateiktos informacijos matyti, kad nebuvo įžvelgta pavojaus aplinkai atliekant paieškinio gręžinio įrengimo darbus. Tačiau jei gręžinyje skalunai tv3 1Kalnujai-1 naftos bus rasta ir bus planuojama pramoninė naftos gavyba, įmonė „LL Investicijos“ turės atlikti privalomą poveikio aplinkai vertinimą. Tai gali užtrukti metus ir ilgiau.

Rajono merė Daiva Žebelienė TV3 žurnalistams sakė: „Suprantu, kad vietos bendruomenė nuogąstauja. Jie savo skambučiu mus informavo, neva pradėti darbai dėl skalūnų žvalgybos, tačiau pagal iš įmonės gautus dokumentus matome, kad čia bus ieškoma tik naftos“.

Žemės gelmių neplėšys

Tą patį sakė ir UAB „LL Investicijos“ direktoriaus pavaduotojas Ignas Vaičeliūnas, akcentuodamas, kad bus atliekami naftos žvalgomieji tyrimai.

Jis priminė, kad galimybę atlikti skalūnų hidraulinį plėšymą griežtai reglamentavo Seimo priimti nauji įstatymai. „Iki to turėtume atlikti pilną poveikio aplinkai vertinimo procedūrą. Tai užtruktų mažiausiai metus: nagrinėtume socialinę aplinką, dirvožemį, tirtume, kokie paukščiai ten skraido, kokie vabzdžiai gyvena ir panašiai“, – gana sarkastiškai komentavo I.Vaičeliūnas.

Tačiau žurnalistas į televizijos eterį paleido riebesnę sensaciją: neva „LL Investicijos“ atstovas patvirtino, jog ieškos ir skalūnų dujų bei naudos hidraulinį skalūnų ardymą su chemikalais…

UAB „LL Investicijos“ viešųjų ryšių specialistė Kristina Paukštytė – Brazdauskienė „Šilutės naujienoms“ komentavo, kad gręžinyje Kalnujai-1 tikrai nenumatoma atlikti hidraulinio skalūnų ardymo. Bus gręžiamas toks pat vertikalus gręžinys, koks pavasarį įrengtas kitame Šilutės rajono pakraštyje – Stemplėse.

Beje, anot K.Paukštytės – Brazdauskienės, Stemplių paieškinis gręžinys parodė, kad toje vietoje yra naftos. Netrukus bus pradėta jos gavyba.

Ir Šlaunių kaime grąžtu gręžiant uolienas tikimasi pasiekti naftingą sluoksnį. Jeigu grąžto kelyje pasitaikys skalūnų sluoksnis, bus paimtas šios uolienos mėginys ir laboratorijoje, o ne pačioje žemėje, tiriama, ar iš šios uolienos galima išgauti skalūnų angliavandenilių (dujų ar naftos). Tokia praktika dabar naudojama atliekant paieškinius gręžinius visame pasaulyje (ir Lietuvoje).

Dėl skalūnų dujų paieškos apsispręs kitą savaitę

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, televizijos žurnalisto paprašytas komentaro apie skalūnų dujų paieškas Katyčių seniūnijoje, tikino nieko nežinantis.

Tik kitą savaitę Aplinkos ministerijos komisija vėl spręs, ar skelbti naują skalūnų dujų paieškoms skirtą konkursą Šilutės – Tauragės rajonuose. Pasak V.Mazuronio, konkurse galės dalyvauti visos reikalavimus atitinkančios įmonės, tarp jų – ir ta pati „Chevron“.