Gardame pagerbti geriausi ūkininkai, varžėsi stipriausi vyrai (foto)

gardamo svente muzikantaiSavo Petrinėmis ir Povilinėmis nuo seno garsūs, o pastaraisiais metais dar ir pavienių muzikantų ir pasakorių varžytuvėmis išgarsėję gardamiškiai ir šiemet nepraleido tradicinės savo šventės „Sugužėkim, suskambėkim“.

Čia šeštadienį skambėjo į kasmetines varžytuves sugužėjusių kaimo muzikantų trankios polkos ir maršai, smagios pasakorių istorijos. Išrinkti ir apdovanoti pažangiausi, kaimyniškiausi ir kitaip šauniausi ūkininkai, o stipriausi apylinkės vyrai varžėsi irgi jau tradiciniame „Laimės pasagos“ laikymo čempionate.

Varžėsi krepšininkai, tinklininkės, stipruoliai

Nuo ryto miestelio centre būriavosi sportininkai. Vyrai varžėsi krepšinio, moterys – tinklinio aikštelėse, mėtė baudas. Sporto komentatore pavadinta žinomiausia seniūnijos sportininkų atstovė Vilija Parnarauskienė vėlau komandas vieną po kitos kvietė į sceną ir teikė apdovanojimus.

Nepralenktais krepšininkais pripažinti „Tikri vyrai“ iš Švėkšnos, stipriausiomis tinklininkėmis – iš Traksėdžių atvykusios moterys.

Sporto komentatorė dar patarė pradėti rimtai ruoštis seniūnijų sporto žaidynėms, kuriose – ji neabejoja – gardamiškiai dalyvaus sėkmingai.

Muzikavo ir pasakojo vyrai ir moterys

Pasakorius ir „muzikierius – armonikierius“ į sceną kvietusi Zosė Padebesinskienė šiemet sukvietė jų net 13. Atvyko Petras Agintas, Alfonsas Rauktys, Vytautas Toleikis, Teresė Lorenčienė, Pranas Lomsargis, Stasys Jurkus, Genutė Juodzevičienė, Aurelija Norvilienė, Povilas Mockus, Stasys Jurgutis, Povilas Gečas, Danutė Bacienė, Algis Pužas.

Suvažiavo jie iš Šilutės, Degučių, Žemaičių Naumiesčio, Šylių, Švėkšnos, Būdviečių ir Laučių, net – Dovilų ir Kvėdarnos. Dauguma – jau nebe pirmą, o štai degutiškis Petras Agintas – net ir devintą kartą.

„Dūkit, dūkit, dūkit gara, tik nalįskit į kamarą“, – taip pirmąjį savo kūrinį pranešęs senolis sutrenkė jų ne vieną.

Muzikantai raitė polkas, valsus, maršus, kai kurie savo instrumentus ne tik ant krūtinės, bet ir ant nugaros užsikabinę. Kai kurie jų ne vieną, o net keturis instrumentus vienu metu valdė.

Šventės vedėjai Zosei labai smalsu buvo, ar tas muzikavimas bent kokią apčiuopiamą naudą davė. Pasirodo, buvo visaip. Štai P.Lomsargis nuo susirinkusiųjų neslėpė sovietiniais metais savo muzikavimu ir 500 rublių vienose vestuvėse uždirbęs.

O įmantrią senovinę lūpinę armonikėlę virkdžiusi šilutiškė Genutė Juodzevičienė tikino grojanti tik gardamiškiams ir tik „per Petrus ir Povilus“. Armoninkėlė moteriai atiteko kaip tėvelio palikimas. Jam tokią prieš pusę šimto metų iš Vokietijos parsiuntė ten išvykęs draugas. Tik paveldėjusi armonikėlę mokytis groti pradėjo ir Genutė.

Pasakorė, Inkaklių ansamblio „Dainoriai“ narė A.Norvilienė skaitė šviesios atminties kraštietės Birutės Lengvenienės pasakojimus, kurie jai pačiai labiausiai prie širdies. B.Lengvenienės kūryba, anot Švėkšnos sen. Šiaulių kaime gyvenančios p.Aurelijos, tokia, kurią galima ne tik skaityti, bet ir suvaidinti.

Scenos baimės moteris sakė nebejaučianti jau seniai, o potraukį jai, matyt, paveldėjusi iš tėvų, kurie visą gyvenimą dalyvavo dainų ir šokių ansambliuose.

Gardamo šventė kelia kultūrą rajone

Vidury pasakorių ir muzikantų konkurso per Gardamą praūžęs škvalas sugebėjo praretinti tik žiūrovų, bet ne muzikantų ir pasakorių gretas. Perkūnui nugrumėjus tolyn, aikštėn grįžo ir žiūrovai.gardamo svente kiemelis

Gardamiškius sveikinusi rajono merė Daiva Žebelienė dėkojo bendruomenei už tai, kad šie yra stiprūs skambia daina ir trankiu šokiu. Seimo narys Remigijus Žemaitaitis sveikino ir Petrus, ir Povilus ir linkėjo, kad debesis vėjas nupūstų link Palangos. Beje, iš Zosės rankų seimūnas gavo dovaną – jau gal 31-ąjį „šlipsą“  ir sakė, kad jam taip patogiau – savus, spintoje kabančius, taupyti, o šventėse vis naujus gauti dovanų.

Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė nesutiko su Zosės pastebėjimu, jog tai ji yra kultūrą rajone keliantis žmogus. Anot vedėjos, kultūrą kelia būtent tie, kurie neseniai stovėjo scenoje – muzikantai ir pasakoriai.

Laimės pasaga nebuvo lengva

Gardamo gaspadorium pavadintas seniūnas Tomas Balčytis ne tik Petrus ir Povilus specialiomis kepuraitėmis padabino. Jis į sceną kvietė ir ūkininkus. Anot seniūno, gražiausių seniūnijos sodybų išrinkti jau nebeįmanoma, nes jų daugybė, o iškiliausi gardamiškiai buvo pagerbti pernykštės šventės metu. Todėl šiemet pagerbti ūkininkai.

Vyriausiu seniūnijoje ir pirmuoju, įsisavinusiu Europos Sąjungos paramą ūkininku pavadintas Adolfas Stankus. Jauniausia ūkininke, perėmusia ūkį iš tėvų, pripažinta Nijolė Šumkauskienė, o pažangiausiu ir aktyviausiai ES paramą įsavinančiu bei daugiausia darbo vietų sukūrusiu – Egidijus Kiudys.

„Iš kartos į kartą“ – tokia nominacija skirta ūkininkui Vaidui Petrošiui, sėkmingai tęsiančiam tėvų darbus. Kaimyniškiausiu ir labiausiai kaimynus suburiančiu pavadintas Sigitas Jakštas, savo sodyboje jau nebe pirmus metus rengiantis šienapjūtės pabaigtuvių šventę. Scenon pakviestas Užtenenio kaime gyvenantis S.Jakštas ir šiemet jau pakvietė kaimynus į šienapjūtės pabaigtuves, kurios vyks liepos 21-ąją. Su pačia mere D.Žebeliene priešakyje.

Bendruomeniškiausio ūkininko titulas teko Gardamo bendruomenės „Tenenys“ pirmininkui Rimantui Jurjonui.

Gerą valandą ploję muzikantams šventės dalyviai sukluso, kai scenon buvo pakviesti stipriausi apylinkės vyrai. „Laimės pasaga“, akivaizdu, daugeliui jų iš pirmo žvilgsnio pasirodė esanti lengvesnė, nei buvo iš tikrųjų, ypač tiems, kurie scenon lipo su alaus bokalais rankose…

Dauguma laikiusiųjų pasagą, neišskiriant net ir vieno iš šventės organizatorių – Žemaičių krašto etnokultūros centro vadovo Valerijono Krutikovo, neištvėrė nė minutės. Tik du jauni vyrai pasagą išlaikė daugiau nei minutę. 1.21 min. – toks Arūno Lidžiaus rezultatas buvo geriausias, jam atiteko ir stipriausiojo titulas.

Gardamiškiai tądien dalyvavo įvairiose linksmose rungtyse, rinko iš parasparnio jiems mėtomus saldainius, plojo atvykusiems atlikėjams ir tiesiog puikiai praleido laiką.

joomplu:5695

Silutes naujienu LOGO