Gardamo miestelio šventėje – pagarba seniūnaitijoms

gardamas2
Kaip įprasta baigiantis birželiui, minint Petrų ir Povilų vardines Gardame įvyko miestelio šventė “Kai sueina kaimynai”.

Į šventę suėję visos seniūnijos žmonės džiaugėsi, kad geras – saulėtas su vėjeliu – oras, kad susirinko daug kaimynų, grojo puiki kaimiška muzika ir vaišių netrūko. Prekybininkai atvežė gardžių gėrimų, saldumynų, buvo alaus, šašlykų ir keptų dešrelių. Kitoje aikštės pusėje stovėjo pačių seniūnijos seniūnaitijų gyventojų suneštinėmis vaišėmis

nukloti stalai, ant kurių viskas buvo iš namų ūkių. Šeimininkės ant stalų dėjo viską, ką sugeba daryti namuose: sūrius, rūkytus lašinius ir kumpius, šviežiai raugintus agurkus ir įvairiausius sumuštinius bei kitokius gardumynus. Svečius gardamiškiai vaišino įvairiomis arbatomis, gira, o kai kur slapta ir „zuikio ašarų“įpylė. Juk čia Gardamas – mūsų krašto naminės degtinės sostinė, ir neveltui čia išrinktas LR Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, besilankydamas seniūnaitijų kiemeliuose ne kartą turėjo aiškintis, kodėl tokio gėrimo gamyba Lietuvoje dar vis nelegalizuota ir kuo mes skiriamės nuo kitų ES šalių?

Visa šventė šiemet vyko tvirta žemaičių kalba, o jos vedėja, Žemaičių krašto etnokultūros centro vadybininkė Lina Balčiauskienė, kad tvirčiau jaustųsi, sau į pagalbą pasikvietė žemaičių kalba šnekantį svečią iš Skuodo Stasį Vainorą.

Svečius kvietė į seniūnaitijų kiemelius
gardamas1
Šventė Gardame prasidėjo vidudienį, kai šv. Roko bažnyčioje klebonas Antanas Gylys aukojo mišias, skirtas šv. Petro ir šv. Povilo varduvėms.

Į įprastinę tokių renginių vietą prie scenos vietiniai pradėjo rinktis pavakary, mat tuo laiku prasidėjo vaikų valanda su jiems skirtais žaidimais, kuriuos vedė Transformeris ir Trolė. Tad vaikams buvo išpaišyti veidai ir jie pakviesti įvairiems žaidimams.

Šalia scenos iš anksto pastatyti seniūnaitijų kiemeliai iš tolo viliojo gražiomis tvorelėmis ir stogeliais. Juose šeimininkai su šeimininkėmis dėliojo ant stalų visa tai, kuo norėjo pavaišinti svečius. Beveik visos vaišės buvo namuose pagaminti užkandžiai, prie kai kurių seniūnaitijų dar rūko krosnelės o ant jų buvo verdamos košės, kepamos bulvės.

Pirmiausia į seniūnaitijų kiemelius žvalgėsi ir atvykę Savivaldybės vadovai, Seimo narys R. Žemaitaitis bei rajono politikai, kurie bendravo su krašto verslininkais, ūkininkais bei seniūnaitijų aktyvistais.

Šventės atidarymas ir sveikinimai

Šventinį koncertą pradėjusi inkakliškių kapela „Ašvelė“ su kiekviena daina kvietė kaimo žmones į šventę, o jau atėjusius – pasivaišinti seniūnaitijų kiemeliuose ir pašokti.

Kai žiūrovų jau buvo apsčiai, pasirodyti ir žodį tarti buvo pakviesti Seimo narys R. Žemaitaitis, rajono meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis bei politikės Lijana Jagintavičienė ir Laimutė Uselienė. Visi svečiai džiaugėsi gardimiškių vaišingumu ir gera nuotaika.

Seimo narys R. Žemaitaitis paskojo, kad net nustebo kai buvo paklaustas ar atvyks į gardamiškių šventę. Jis sakė, jog neprisimena tokių metų, kada nebūtų apsilankęs Gardamo šventėje: čia jam visada smagu, yra daug pažįstamų, kurie turi ką papasakoti. Gardamo seniūnei BiruteiDSC 0898 Pocevičienei jis dovanojo Lietuvos šimtmečio ženkliuką.
Meras V. Laurinaitis ir administracijos direktorius V. Pozingis gardamiškiams padovanojo medelį, tikėdamiesi, jog netrukus čia Gardame jau bus miestelio šventėms skirta giraitė.

Gardamo klebonas A. Gylys daug nekalbėjo, mat Povilus, Petrus bei Paulinas jis pasveikino Mišių metu. O Seimo nario Alfredo Stasio Nausėdos sveikinimą perdavė Tarybos narė L. Jagintavičienė.

Ant scenos lipo seniūnaičiai ir jų komandos

Šiemet Gardame nebuvo pasveikinti nei gražiausių sodybų šeimininkai, nei naujagimių sulaukusios šeimos. Seniūnė B. Pocevičienė sveikino seniūnaitijas. Ant scenos buvo pakviesti Gardamo seniūnaitis Gintaras Šarka, Ramučių – Dalia Minkevičienė, Žakainių – Sigitas Jakštas, Bliūdsukių – Arūnas Kiudys, Šylių – Arūnas Lileikis bei Meškinės – Rasa Ragelskienė. Su seniūnaičiais ant scenos lipo ir jų komandos, kurios tą dieną vaišino svečius.

Seniūnaičiams užvilkti jiems asmeniškai skirti marškinėliai, o komandoms padovanoti puodai košėms virti ir iešmai kepsniams. Dovanos buvo įteiktos ir į šventę atėjusiems Povilams, Petrams ir Paulinoms.

„Ašvelės“ kapelą keitė iš Bikavėnų atvykusi kapela „Lolytėlė“, kurios polkos ir valsiukai į šokkio sūkurį įsuko ne vieną porą. Vėliau visi sulaukė ir jaunesniems skirtų Monikos Šedžiuvienės bei Andriaus Janonio dainų, o šokių muzikos mėgėjai – „Lietuvaičių“ koncerto. Gardamo šventė baigėsi kuomet miestelį nušvietė fejerverkų lietus.