Gardamo seniūnijoje – trichineliozės protrūkis

 sernas trichineliozeGardamo seniūnijos Aukštujų miške nustatytas pirmasis šiais metais trichineliozės protrūkis. Šios pavojingos ligos užkrato rasta ištyrus liepos 25-ąją čia medžiotojų klubo „Meškinė“ nušauto šerno mėsą.

Aukštujų miško teritorija paskelbta trichineliozės židiniu.

Pasak Šilutės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Edmundo Cipario, trichineliozė nustatyta ištyrus nušauto šerno diafragmą. Visa šerniena, gyvūno vidaus organai, kailis ir kitos dalys išvežtos utilizuoti į UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“.

Šiame židinyje gyvenantiems žmonėms svarbu laikytis veterinarijos reikalavimų: nenaudoti žvėrių dorojimo atliekų kiaulėms bei kitiems naminiams gyvuliams šerti, tvartuose, pašarų ruošimo vietose būtina reguliariai šalinti pašaro likučius bei naikinti graužikus. Didžiausias pavojus susirgti kiaulėms yra ten, kur nesilaikoma sanitarijos reikalavimų.

Per 6 šių metų mėnesius Šilutės VMVT teritorijoje privatūs veterinarijos gydytojai, aptarnaujantys medžiotojų klubus, ištyrė 83 šernus. Visų jų tyrimų atsakymai dėl trichineliozės buvo neigiami. VMVT nustatyta tvarka dėl trichineliozės tikrinama ir visų skerdyklose skerdžiamų kiaulių mėsa.

Pernai mūsų rajone šios ligos židinių nebuvo užregistruota, o paskutinis atvejis nustatytas 2008 m. sausį Šilmeižių miške.

Blogai jaučiasi ir ligą įveikę žmonės

Trichineliozė yra ūmus žmonių ir gyvūnų susirgimas, kurį sukelia apvaliosios kirmėlės, parazituojančios sergančio gyvūno skersaruožiuose raumenyse. Šia liga serga vilkai,lapės, šernai, katės, šunys, pelės, žiurkės, kiaulės, bebrai, nutrijos.

Paskutinysis žmonių susirgimo atvejis Lietuvoje nustatytas Marijampolės rajone 2011 m. sausį. Tuomet susirgo 32 žmonės, valgę nepatikrintos kiaulienos.

Užsikrėtusį žmogų pirmiausia pradeda pykinti, skauda pilvą, jis viduriuoja. Vėliau kyla temperatūra, krečia šaltis, skauda krūtinės, nugaros ir blauzdų raumenis, patinsta veidas bei vokai, kamuoja stiprūs galvos skausmai, didelis silpnumas.

Parazitai išskiria toksinus, nuo kurių gali atsirasti gyvybei pavojingos būsenos: inkstų, smegenų ir jų dangalų uždegimai, toksinis širdies raumens uždegimas, arterijų ir venų trombozė, psichikos sutrikimai. Įveikę ligą žmonės dar daug metų gali jausti sveikatos sutrikimus – raumenyse įsitvirtinusios gyvos trichinelų lervos nuodija žmogų savo gyvybinės veiklos produktais, kurie alina organizmą.

Būtina ištirti kiekvieną kiaulę ir šerną

VMVT primena, kad būtina ištirti kiekvieną paskerstą kiaulę ir sumedžiotą šerną. Derėtų nepamiršti ir to, kad vaišindami draugus ar kaimynus namuose paskerstų kiaulių mėsos produktais, kurie pagaminti iš nepatikrintos mėsos, jiems susirgus užsitraukiame ne tik moralinę, bet ir teisinę atsakomybę.

Trichineliozės tyrimui reikia kiaulės ar šerno diafragmos, o jei įtarimas kyla nusipirkus mėsą ir diafragmos nėra, tiriami tarpšonkaulinių ar kramtomųjų raumenų mėginiai.

Dėl tyrimo reikia kreiptis į rajono privačius vet. gydytojus arba Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Klaipėdos teritorijos skyriaus laboratoriją.