Gatvės poetas Kamy dėkingas mokytojams už spyrį į užpakalį

Šilutiškis T.Čeida prisipažįsta, jog hip-hop’as kiauriai persunkęs visą jo gyvenimą. / Asmeninio archyvo nuotr.Kylanti žvaigždė, dideliais sportbačiais minanti vis gilesnius pėdsakus repo muzikoje, šilutiškis Tautmilas ČEIDA – Kamy, atskleidžia, jog hip-hop’as kiaurai persunkęs visą jo gyvenimą. Kartu su iš Alytaus rajono kilusiu Valdu KAZAKEVIČIUMI – Dee vaikinas šia muzika kvėpuoja ir nebijo drąsiai teigti, jog judviejų grupė „Dee & Kamy” sukurta bendrai misijai – puoselėti senojo repo tradicijas. Pirmą kartą užlipęs ant scenos tuometiniuose Šilutės kultūros namuose Tautmilas jautėsi puikiai. Jau tada žinojo – scena jo vieta.

Muzikos kritikai lyg susitarę tvirtina, jog jaunieji atlikėjai trenkė it žaibas apsnūdusioje Lietuvos hip-hop’o padangėje. Nepriekaištingai angliškai repuojantis Kamy ir funk, soul bei džiazo muzikos elementus meistriškai kūriniuose sujungiantis Dee – teigiamų emocijų pritvinkęs sprogstamasis užtaisas rankose jau laiko debiutinį savo albumą „Original taste”. Pagyrų talentingiems kūrėjams negailintis „G&G Sindikato” įkūrėjas ir narys Gabrielius Liaudanskas – Svaras pripažįsta, jog „Dee & Kamy” gali pakeisti šalies hip-hop’o scenos veidą.

Šilutėje – hip-hop renginių stoka

„Pirmosios tekstų eilutės skambėjo pradinukiškai, tačiau eilučių rimas buvo gan stiprus”, – šypsosi Tautmilas – Kamy. Dabar būsimas anglų filologijos antrakursis gyvena sostinėje, o kūrybinis įkvėpimas kyla ir iš Šilutėje praleistų gyvenimo metų. Jis prisipažįsta, jog jo paties kūrybą labai veikia kitų kūrėjų (nebūtinai muzikantų) darbai.

Vaikinas pastebi, jog mokykliniais metais kurti Šilutėje niekas netrukdė, tačiau skleisti savo kūrybą viešai apsunkino renginių stoka. Ypač hip-hop’o, kurių, kiek jis pamena, buvo gal 3 ar 4 per visą istoriją. Pasirodęs viename pirmųjų rimtesnių renginių „Just 4 Juniors” Tautmilas jau buvo užkabintas pačios hip-hop’o kultūros, jo elementų sąryšio. Repo muzika lyg kosmoso juodoji skylė įtraukė savo skambesiu ir gyvumu.

„Pasiilgstu mokytojų, žmonių, kurie davė gerą spyrį į užpakalį, kad eičiau tinkama linkme”, – prisipažįsta T.Čeida, kuris labiausiai dėkingas Mamai, už suteiktą gėrį ir meilę. Už visas įgytas anglų žinias vaikinas ačiū norėtų pasakyti šviesios atminties anglų kalbos mokytojui Jonui Vilkiui, taip pat jis dėkingas dar dviem vienintelėms ir nepakartojamoms mokytojoms: Violetai Šopienei, kuri išmokė po kiekvieno žodžio argumentuoti „kodėl”, ir Lilijai Zdanevičienei, kuri pati puikiai žino už ką.

Liepą išleisto debiutinio albumo „Original Taste” („Originalus skonis”) to paties pavadinimo daina yra apie funk, soul ir džiazo muzikos žanrų įtaką kūrybai. / Asmeninio archyvo nuotr.„Asmeniškai dėkoju visoms mokytojoms, kurios vargo su manim, o gal ir ne”, – gražius žodžius žeria buvęs mokinys.

Keiksmažodžiai paaštrina žodį

Viskas prasidėjo prieš trejus metus, kai internetinėje erdvėje vienas kitą atrado Tautmilas ir Valdas. Vienas kitam atsiuntę savo kūrybos, vaikinai tą pačią minutę suprato, kad jų skoniai 100 procentų sutampa. Prabėgus savaitei jie sukūrė „Dee & Kamy”.

Pseudonimas Dee (angl. doing everything ellegant) reiškia „atliekantis viską elegantiškai”, o Kamy – japonų kalbos žodis, išvertus – dievas. „Bet to nesureikšminu”, – priduria Tautmilas. Dar nespėję susirgti žvaigždžių liga reperiai labiausiai užsikrėtę „bytų” gamyba ir tekstų kūrimu iki vidurnakčio.

Išsikėlę kartelę sau labai aukštai, atlikėjai nori, kad jų muziką išgirstų įvairių sferų žmonės, anot jų – nuo jaunimo iki senimo, nuo valytojos iki verslininko. „Mūsų kūryba prieinama visiems, kadangi tekstai nėra suraizgyti sunkiai suprantamais žodžiais.

Smagu, kad daugelis žmonių tekstuose atranda kažką savito, supranta užkoduotą žinutę savaip. Norime pasakyti, kad tai, kas buvo sena – nėra užmiršta. Mes esam tie, kurie muzikine prasme skleis gyvųjų instrumentų galią ir grožį”, – pasakoja Kamy.

Pasak vaikinų, kiekviena grupės daina turi savo istoriją. Tekstai gali būti apie meilę ir liūdesį, gali būti išreikšta neapykanta, gvildenamos socialines temos arba tiesiog pamąstymai, kurie dažnai pasirodo nesvarbūs, tačiau realybė būna visai kitokia.

Vyresnės kartos žmonėms repo muzika, galbūt, asocijuojasi su daug keiksmų, todėl nemirštantis klausimas repo muzikantams – koks jų požiūris į keiksmažodžius tekstuose? Pasak T.Čeidos, daugelis klaidingai įsivaizduoja, kad reperiai yra gangsteriai ar narkomanai. Tikroji repo kultūra yra kitokia. MC’s (asmenys, kurie rašo tekstus ir savo kūrybą atlieka gyvuose pasirodymuose) galima drąsiai vadinti gatvių poetais. Keiksmažodžiai naudojami kaip priemonė paaštrinti žodį ar sakinį, dažniausiai – reiškiant kažkam neapykantą.

„Mūsų tekstuose jų yra, tačiau nedaug. Svarbu, kad labai dažnas keiksmažodžių vartojimas nesukurtų neteisingo požiūrio klausytojui”, – niuansus aiškina Tautmilas.

DeeKammy 11Liepą dienos šviesą išvydo „Dee & Kamy” pirmagimis – debiutinis albumas. Neslėpdami pasididžiavimo savimi vaikinai džiaugiasi, jog galiausiai ilgo kūrybinio proceso vaisiais, įgavusiais fizinį pavidalą, jau gali mėgautis visi. „Svarbiausia gyventi šia diena, bet suplanuoti kelis svarbius žingsnius į ateitį”, – tokia filosofija Kamy vadovaujasi ir muzikoje, ir gyvenime. Pagauti kūrybinių minčių bangos ir įkvėpimo srautų atlikėjai jau stato pamatus antrojo albumo išleidimui, o koncertų sąrašas jau išsiplėtė už Lietuvos ribų.

„Jie yra mūsų viltis išeiti į pasaulinio repo platybes”, – „Šilutės naujienoms” kalbėjo Svaras. Pasak jo, ne taip dažnai sutinki jaunus talentingus žmones, kurie veikia tą patį ką ir tu, todėl būtų kvaila jiems nepadėti. Svaro nepriklausoma pogrindinė leidybinė organizacija „Gatvės lyga” išleido pirmąjį jaunųjų reperių albumą.

„Esame nekomercinės muzikos žmonės ir dirbame tik tada ir su tuo, kas mums patinka. Su „Dee & Kamy” mes susidraugavome. Viskas yra labai šaunu ir kuo toliau, tuo bus dar geriau”, – patikino Svaras.