Gatvių krikštynos artėja prie pabaigos

gatviu pavadinimai 2Suteikti pavadinimus gatvėms, nustatyti geografines jų koordinates ir įregistruoti Registrų centre savivaldybės turėjo iki 2003-ųjų liepos. Tačiau, dabar skelbiamais duomenimis, gatvių pavadinimai ir namų numeriai Lietuvoje vis dar nekaba mažiausiai ant 200 tūkstančių sklypų ar pastatų.

Šilutės rajone situacija nėra itin prasta, nors pripažįstama, kad ilgą laiką rajono kaimai oficialias gatves turėjo tik popieriuose – vis trūko lėšų gatvių ženklams pagaminti.

Dabar dauguma Šilutės, seniūnijų gyvenviečių ir kaimų gatvės, kurių pavadinimai yra patvirtinti rajono Tarybos sprendimais, jau turi pakabintas pavadinimų lenteles.

Tačiau yra ir tokių kaimų, kuriuose gatvės kol kas sužymėtos tik ant popieriaus. Viena tokių – Juknaičių gyvenvietė, kurioje aiškiai pažymėta vos viena gatvė – A. ir R.Kiškių.

Be adreso – net seniūnija

Apie Juknaičių gatvių (ne)ženklinimo problemą redakciją informavo ne vieną nepatogumą dėl bevardžių gatvių patyrusi juknaitiškė. Moteris ne kartą turėjo aiškinti skubių siuntų tarnybų kurjeriams, kaip rasti jos namus, išklausyti priekaištų dėl priverstinių klaidžiojimų Juknaičiuose, atsiprašinėti dėl tokios netvarkos.

Nors pavadinimai Juknaičių gatvėms suteikti kadų kadais – prieš kelis dešimtmečius, bet lentelių su gatvių pavadinimais nėra.

Pasak Juknaičių seniūno Valentino Dylerto, lentelės su gatvių pavadinimais ten, kur jie suteikti dar viršaičių laikais, kabo kone ant kiekvieno kraštinio gatvės namo, todėl, seniūno manymu, problemų Juknaičių svečiams kilti neturėtų. Esą, pagal ankstesnę tvarką, reikalavimo prie kiekvienos gatvės pradžios pastatyti jos pavadinimą skelbiančią lentelę nebuvo, reikėdavo prikabinti namo numerį, o šalia jo užrašyti gatvės pavadinimą.

„Ant senesnių lentelių, žyminčių namo numerį, gatvių pavadinimai yra užrašyti. Aišku, ne kiekvieno namo gyventojai numerius užsikabino. Kadangi kai kuriose rajono seniūnijose gatvės iš viso neturėjo pavadinimų, pastaruoju metu lentelės joms pradėtos gaminti pirma mūsų. Tačiau jau atėjo ir Juknaičių eilė – greitai lentelės atsiras ir čia, nors į Savivaldybę šiuo klausimu kreipėmės jau prieš trejus metus“, – pasakojo seniūnas.gatviu pavadinimai juknaiciai

Paradoksalu, tačiau Juknaičiuose nevietiniam žmogui būtų sunku rasti net pačią seniūniją – ant jos pastato nėra užrašo nei su gatvės pavadinimu, nei su numeriu.

Seniūnas turi paaiškinimą: pasak jo, taip yra dėl to, kad Šiloko gatvė dar visai neseniai buvo vadinama kitu vardu. Jį pakeitus, laukiama jau minėtų ir gaminamų lentelių.

Vietos gyventojus tokie seniūno paaiškinimai stebina ir glumina. „Tai parodo seniūnijos neūkiškumą“, – tikino jie ir sakė neatmenantys, kad Šiloko gatvė buvo vadinama kitaip.

Ilgai laukti adresai – Kintų seniūnijoje

Pastarosiomis dienomis gatvių pavadinimų lentelės atsirado Kintų miestelyje ir Sakūčių, Kiškių, Prycmų, Uogalių, Suvernų, Stankiškių, Ventės ir Šyšgirių kaimuose.

Kintų seniūnas Antanas Kližentis pasakojo, kad Kintuose gatvėms pavadinimai suteikti prieš kelerius metus, tačiau vis stigo lėšų informaciniams ženklams pagaminti.

„Dabar gatves žymintys ženklai stovi visur, kur tik buvo suteikti adresai. Lenteles gamino Savivaldybės paskelbtą konkursą laimėjusi įmonė, o statėm jas patys – seniūnijos darbuotojai ir pagal viešųjų darbų programą įdarbinti vietos gyventojai“, – sakė seniūnas.

Vietos gyventojai, pasak A.Kliženčio, pakeitimais itin džiaugiasi, nes jų laukė išties ilgai. Seniūnija iš bendruomenės ne kartą sulaukė pylos už neva iniciatyvos trūkumą, tačiau ženklinimą, kaip įprasta, vilkino pinigų stygius.

Sužymėjus gatves ir kiekvienam namui suteikus numerį, numerių lenteles gyventojai turės pasikabinti patys. Kintų seniūnas dėl to šiek tiek apgailestauja. Pasak jo, gali atsitikti taip, kad vieni numerius pasikabins labai greitai, kiti – neskubės. Be to, namų numerių dydžiai ir spalva priklausys nuo šeimininkų noro ir įgeidžių. Esą, jeigu skaičiai ant pastatų būtų kabinami centralizuotai, juos būtų galima pagaminti su nuolaida ir vienodus – estetinis vaizdas būtų visai kitoks.

Gatvių pavadinimus stengtasi parinkti tokius, kurie atspindėtų vietovę. Taip Kintų miestelyje atsirado Paupio, Pamiškės, Marių, Pamario, Tenenio ir Bundalų gatvės, Suvernų kaime – Jociškių gatvė, skirta kažkada išnykusiems dvarui ir kaimui atminti.

„Beveik visi seniūnijos kaimai „gyvena“ prie rajoninės reikšmės kelių, todėl prie jų pastatyti keli ženklai, kurie iš karto žymi ir gatvę, ir kaimo pavadinimą. Pavyzdžiui, kelyje Priekulė – Ventė yra Kiškių kaimas. Tad prie pagrindinio kelio pastatėme ženklą su rodykle į Kiškių gatvę. Manau, niekam nekils abejonių, kad šis kelias veda į Kiškių kaimą“, – sako seniūnas.

Tokios pat rodyklės žymi Suvernų ir Uogalių kaimus, kuriuose stovi po 3 ar 4 sodybas.

Pagal galiojančias normas, gyvenvietėse ir kaimuose, kuriuose yra ne daugiau kaip 20 adresų objektų, gatvės pavadinimų gali ir neturėti. Tokiuose kaimuose adresas suteikiamas namus sužymint skaičiais.

Adresus gavę gyventojai papildomų rūpesčių dėl registracijos neturės. Centralizuotai Registrų centrui duomenis pateikia seniūnija, kiekvienam namui įsakymu suteikdama numerį. Vienintelė sąlyga – kad gyventojai jau būtų susitvarkę nuosavybės dokumentus, prie kurių ir yra „pririšamas“ adresas.

gatviu pavadinimai inkakliai 1Gatvės „pakrikštytos“ po švėkšniškių apklausos

Gatvių žymėjimo darbai neseniai baigti Švėkšnos seniūnijoje. Pavadinimų lentelės jau pastatytos Inkaklių, Vilkų Kampo, Jonikų ir Stemplių gyvenvietėse. Taip pat pastatytos lentelės su Jonikų ir Vilkų kampo gyvenviečių pavadinimais.

„Daugiau gatvių ir gyvenviečių pavadinimų neturėsime – sužymėta visa seniūnija“, – džiaugėsi Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis.

Pasak seniūno, suteikus adresus lengviau orientuotis ne tik atvykstantiems, bet ir seniūnijos darbuotojams. Jei, pavyzdžiui, viename kaime gyvena du Balsiai, pagal adresą juos bus galima atrasti daug lengviau. Taip pat bus paprasčiau ieškoti naujai atsikrausčiusių žmonių.

Renkant gatvių pavadinimus, pasak A.Šepučio, itin aktyviai darbavosi būrelis savanorių. Žmonės vaikščiojo po namus ir vykdė apklausą. Taip Stemplėse atsirado signataro Kazimiero Šaulio ir Stemplių dvare gyvenusio rašytojo Simono Stanevičiaus gatvės. Inkaklių gyvenvietė dar tarybiniais laikais turėjo neoficialius gatvių pavadinimus, tad didelių abejonių čia nebūta – senieji gatvių pavadinimai patvirtinti oficialiai.

Seniūnijos iniciatyva pagrindinėse gyvenvietėse – Inkakliuose, Vilkų Kampe ir Stemplėse – pastatytos informacinės schemos, kuriose matomas kiekvienos gyvenvietės gatvių tinklas, planas ir svarbiausi objektai.

„Taip savotiškai šias gyvenvietes pakėlėm į aukštesnį statusą, padarėm reikšmingesnes“, – sakė seniūnas.

2013 m. pabaigoje adresus turės visi

Savivaldybės Architektūros ir Urbanistikos skyriaus vyresnioji specialistė Simona Černeckienė pasakojo, kad Šilutės rajone, kaip ir didžiojoje Lietuvos dalyje, daugelis kaimų ir gyvenviečių gatvių ilgą laiką pavadinimus turėjo tik popieriuje – lėšos lentelėms gaminti iš biudžeto buvo skiriamos palaipsniui.

Per kelis pastaruosius mėnesius rajono Tarybai nebuvo pateiktas nė vienas sprendimas dėl gatvių pavadinimo suteikimo, tačiau, pasak S.Černeckienės, rudenį šis procesas vėl pajudės. Iki ateinančių metų pabaigos gatves žymintys ženklai turėtų atsirasti visame rajone.

„Paskutiniu metu dažniausiai dirbu prie gatvių pratęsimo projektų. Naujų gatvių pasitaiko vienetai, tad galima sakyti, su šia užduotimi jau beveik susitvarkėme“, – kalbėjo Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistė.

Neturintys Registrų centre registruoto adreso žmonės dažnai susidurdavo su varginančiomis problemomis: negalėdavo disponuoti nekilnojamuoju turtu, jo parduoti, dovanoti ar nuomoti.

„Praėjusiais metais turėjome sunkų periodą, kai ūkininkams reikėjo deklaruoti pasėlius. Pagal pusantrų metų galiojančią tvarką, žemės ūkio paskirties sklypai negali būti adreso objektai. Tad skubėjome versdamiesi per galvas suteikti adresus gyvenamiesiems namams, kad ūkininkai galėtų be vargo užsipildyti deklaracijas. Dabar jau rengiamas įstatymo pakeitimas, bus grąžinta senoji tvarka“, – sakė S.Černeckienė.