Gausėja nykstanti pelėdinių paukščių populiacija – į laisvę išleisti dar du apuokai

apuokaiPasaulinės gyvūnų globos dienos išvakarėse, spalio 3-ąją, Lietuvos zoologijos sodo Paukščių skyriaus darbuotojai į laisvę išleido čia balandį išsiritusius du didžiųjų apuokų jauniklius. Jie papildys sparčiai nykstančią šalies pelėdinių paukščių populiaciją.

Didieji apuokai yra stambūs paukščiai, sveria apie 3,5-4,5 kg. Jų arealas apima didžiąją Eurazijos dalį, išskyrus šiaurinius ir karštuosius pietinius kraštus. Nors nesame arealo pakraštyje, tačiau mūsų šalyje tėra tik 10-20 perinčių didžiųjų apuokų porų. Rūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, ją saugo Berno konvencija ir Paukščių direktyva. Viena priežasčių, kodėl nyksta ši rūšis, – neigiama žmogaus veiklos įtaka natūralioms didžiųjų apuokų buveinėms. Tai ir miškų kirtimas, ir gausus žmonių lankymasis. Didelį pavojų apuokams kelia ir plėšrūnų – lapių, mangutų – gausa.

Siekdama išsaugoti nykstančias rūšis, Aplinkos ministerija inicijavo ES lėšomis paremtą projektą, kurio dalis buvo skirta didiesiems apuokams veisti nelaisvėje. Ši užduotis teko Lietuvos zoologijos sodui, kuris daug metų sėkmingai veisia retas ir nykstančias rūšis. 2011–2013 m. čia pavyko išauginti 6 didžiųjų apuokų jauniklius. Jie buvo išvežti į adaptacinį voljerą ir, kai apsiprato gyventi gamtos sąlygomis, buvo išleisti į laisvę.

Nors finansavimas baigėsi prieš trejus metus, Lietuvos zoologijos sodas ir toliau tęsia šį projektą. 2014-2016 m. čia buvo išauginti ir į miškus paleisti dar 6 didžiųjų apuokų jaunikliai.

Abu vakar į laisvę paleistieji jaunikliai Lietuvos zoologijos sode išsirito  prieš pusmetį. Juos išaugino patys tėvai, todėl jie nebuvo pripratę prie žmonių, o tai svarbu paleidžiant paukščius į laisvę. Paaugę jaunikliai rugsėjo 13 d. buvo išvežti į adaptacinį voljerą Kelmės rajone ir pratinami gyventi savarankiškai. Jie buvo šeriami gamtoje sutinkamais gyvūnais – graužikais, smulkiais žinduoliais ir paukščiais. Buvo ir specialių bado dienų, nes gamtoje ne kiekvieną dieną paukščiui pasiseka sugauti grobį. Adaptaciniame voljere, kuris įrengtas miško pakraštyje, apuokai susipažino su būsima gyvenamąja aplinka ir gyvūnų skleidžiamais garsais.

Jie išleisti į laisvę tamsiuoju paros metu, kai yra aktyviausi. Toks laikas pasirinktas dar ir todėl, kad naktį ilsisi visi varniniai paukščiai, kurie pernai į laisvę išleistus apuokus puolė kaip įsibrovėlius į jų teritoriją. Šįsyk pavyko to išvengti.