Gavote ar įsigijote bonsą? Paskaitykite mūsų patarimus

Gauti dovanas visuomet smagu. Dar smagiau, kai dovana netikėta ir įspūdinga, juolab, jeigu be galo laukiama. Pabandykite įsivaizduoti - gavote dovanų bonsai medelį. Pirmas įspūdis - didelė nuostaba ir pasigėrėjimas nuostabaus grožio medeliu mažame vazone.

Rodos du nesuderinami dalykai viename sukuria tikrą stebuklą. Tik atslūgus euforijai gali užklupti nerimastingos mintys – kaip toliau prižiūrėti išlaikyti gyvybišką šį žmogaus ir gamtos sukurtą stebuklą. Į paniką pulti tikrai nereikia. Šiandien be vargo rasite nemažai patarimų, kaip teisingai prižiūrėti bonsai medelius. Keletą jų pateiksime ir mes. 

Pagalvokite apie tinkamą vietą bonsai medeliui

 

Tai, tikriausiai, pirmas dalykas, apie kurį dera pagalvoti netikėtai namuose atsiradus bonsai medeliui. Jei medelis yra mūsų šalies augalas, sakykim, bonsai obelis ar bonsai pušis, tuomet jis puikiai jausis ir lauke. Tropiniai augalai, tokie kaip bonsai persikas ar bonsai sakura, lauke bus laimingi tik šiltesniu oru. Žiemos šalčių jie gali neatlaikyti.

Taigi, jeigu jūsų bonsas gyvens lauke, geriausia rinktis saulėtą arba šiek tiek šešėlingą vietą, nes šiems augalams reikia daug šviesos. Dar labai svarbu tai, jog vazonas turėtų stovėti ant stabilios vietos. Tam puikiai tiks grindinio lentos, palangės ir kiti tvirti ir stabilūs paviršiai. 

Jeigu bonsas karaliaus namuose, tuomet suraskite jam idealią vietą – pakankamai šviesią, bet be tiesioginių saulės spindulių. Šešėlio visą dieną jis tikrai nenori. Tą tuoj pat parodys stangrumą ir spalvą praradę lapai ar parudavę spygliai. 

 

Bonsų persodinimas neišvengiamas

 

Jauni greitai augantys bonsai paprastai persodinami kiekvienais metais. Vyresniems augalams užtenka tą daryti kas 3-4 metus. Tikriausiai jūs turėsite informaciją, kiek metų yra jūsų dovanų gautam arba tiesiog įsigytam medeliui. Ar reikia persodinti bonsai, galima patikrinti ir patiems. Vazonėlį apverskite žemyn prilaikydami medelį ir jis lengvai iškris iš jo. Apžiūrėkite šaknis. Jeigu jos tankiai apraizgę žemę – persodinti būtina. Netankios ir tiesios šaknys rodo, jog šį procesą galima atidėti kuriam laikui. 

Paprastai bonsai persodinami nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Viena bendra taisyklė – negalima persodinti žydinčių medelių, nežiūrint koks metų laikas. 

 

Indai bonsai medeliams

 

Gali būti, jog jums norisi pakeisti bonsai vazono dizainą arba reikia šiek tiek didesnio. Puiki proga tą padaryti persodinimo metu. Jų vazonai ir lėkštutės – vienas smagiausių darbų pradedančiajam bonsų augintojui. Tai tarsi augalo prisijaukinimas ir priderinimas prie savo namų ar kiemo aplinkos. Rinkdamiesi indus atkreipkite dėmesį į tris dalykus – medžio rūšį, dydį ir estetiką. Kalbant apie dydį – juk medis negali išvirsti ar apvirsti kartu su indu, kuriame auga. Vadinasi vazono dydis turi atitikti augalo dydį. Augalo rūšis paprastai pasako, kur medelis bus laikomas, lauke ar namuose.  Vadinasi,  labai svarbu pasirinkti tokį vazoną, kuris turi reikiamą atsparumą šalčiui, karščiui, lietui ar kitokiems išoriniams poveikiams. 

Svarbu bonsai indų estetika ir priderinamumas prie bendro interjero. Tikriausiai jums bus įdomu sužinoti, jog manoma, kad  apvalus vazonas labiau tinka lapuočiams, o keturkampis – spygliuočiams. Nuspręsite jūs, ar laikytis nustatytų taisyklių ar bonsai medelio formavimą pradėti nuo tokio vazono bei lėkštutės jam pastatyti, koks labiausiai patinka jums patiems, nežiūrint kitų nuomonės. Vazono forma iš esmės bonsai medelio  gyvavimo kokybės nekeičia. Svarbu, jog užtektų vietos sveikoms, nesusisukusioms šaknims.