Gegužės 1 d. įsigalioja KET patobulinimai

Susisiekimo ministerija informuoja, kad gegužės 1 d. įsigalios Kelių eismo taisyklių (KET) patikslinimai, susiję su ryšio priemonių naudojimu vairuojant, eismo tvarka gyvenamojoje zonoje ir automobilių stovėjimo aikštelėse, vaiko vežimu ir kitais atvejais.

Vienas svarbiausių punktų – patikslintos išimtys, kada ir kaip galima naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis. Telefonu leidžiama naudotis vairuojant, tik jei jis valdomas laisvų rankų įranga ir laikomas specialiame laikiklyje. Kita alternatyva – telefonas gali būti valdomas transporto priemonės laisvų rankų įranga, esančia ant vairo, multimedijoje ir pan. Rankomis naudotis mobiliuoju telefonu vairuojant draudžiama, išskyrus kai transporto priemonė stovi. Ši išimtis galioja tik sustojus ilgesniam laikui, tačiau netaikoma, kai sustojama spūstyje, prie šviesoforo, praleidžiant pėsčiuosius.

Atnaujinta eismo tvarka gyvenamojoje zonoje ir stovėjimo aikštelėse – automobiliams draudžiama lenkti gyvenamojoje zonoje, daugiabučių kiemuose ir stovėjimo aikštelėse. Be to, nustatomas aiškus ir vienareikšmis draudimas sustoti ir stovėti stovėjimo vietoje, skirtoje tik transporto priemonėms, pažymėtoms ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele.

Tačiau gyvenamojoje zonoje ir stovėjimo aikštelėse galės laisviau judėti dviratininkai ir pėstieji. Dviratininkams netaikomas reikalavimas važiuoti viena eile ir kuo arčiau eismo juostos dešiniojo krašto. Pėstiesiems stovėjimo aikštelėse leidžiama judėti visa važiuojamąja dalimi, tačiau jie turi netrukdyti eismui. Esant pėsčiųjų perėjai, privalu ja naudotis. Stovėjimo aikštelėse pėstieji turi pirmumo teisę prieš transporto priemones.

Nustatytos išimtys dėl pėsčiųjų eismo dviračių takais ir juostomis. Pėstieji gali kirsti dviračių taką ar juostą, pereidami į kitą jų pusę, gali judėti dviračių taku, jei kelyje nėra šaligatvio ar pėsčiųjų tako. Bet turi eiti taip, kad netrukdytų dviratininkų eismui.

Suvienodinti reikalavimai visų rūšių keturračių vairuotojams. Ratinio traktoriaus (T3b kategorijos), kuris pagamintas keturračio konstrukcijos pagrindu ir neturi kabinos, vairuotojui taikomi keturračių vairuotojams keliami reikalavimai: privalu dėvėti šalmą ir vairuoti abiem rankomis, draudžiama važiuoti automagistrale ir greitkeliu, vežti vaikus iki 12 metų.

Vežant automobiliu vaiką rekomenduojama, kad jis specialioje sėdynėje, atsuktoje prieš automobilio važiavimo kryptį, būtų vežamas kaip galima ilgiau, kaip nurodo sėdynės gamintojas. Taip vežti naujesnio tipo sėdynėse galima bent iki 15 mėn. amžiaus, būtina atsižvelgti į gamintojų rekomendacijas. Svarbu, kad vaikas būtų vežamas jo ūgiui ir svoriui pritaikytoje sėdynėje.

KET įtvirtinamas naujas įspėjamasis kelio ženklas Nr. 152 „Raiteliai“ įspės apie kelio ruožą, kuriuo dažnai joja raiteliai ar vedami žirgai. Tačiau atsisakoma neaktualių paslaugų kelio ženklų mėlyname fone Nr. 706 „Telefonas“ ir Nr. 725 „Lankytina vieta“. Ženklas „Telefonas“ tapo neaktualus Lietuvoje nebelikus taksofonų, o lankytinos vietos jau žymimos ženklais rudame fone su rodykle į lankytiną vietą arba su tos vietos pavadinimu.

Visi minėti pakeitimai, išskyrus kelio ženklus, įsigalios gegužės 1 d., kelio ženklų pakeitimai – lapkričio 1 d.

Pagal ELTA inf.