Gegužės 31 d. – pasaulinė diena be tabako

rukymasPasaulinė sveikatos organizacija (PSO) 1987 m. gegužės 31 dieną paskelbė Pasauline diena be tabako. Kasmet minėdama šią dieną, PSO siekia atkreipti kiekvieno iš mūsų dėmesį į tabako sukeliamas ligas ir ankstyvas mirtis, o rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti.

Sveikatos statistika

Nuo rūkymo sukeltų ligų Lietuvoje kasmet prieš laiką miršta daugiau kaip 7000 gyventojų, tai yra penktadalis visų mirčių siejasi su tabako vartojimu ar pasyviu rūkymu – tabako dūmų apsuptimi. Visoje Europos Sąjungoje dėl tabako vartojimo per anksti miršta maždaug 650 tūkst. žmonių, pasaulyje – beveik 5 mln.

Beveik 13 mln. europiečių (ne tik rūkalių) serga kuria nors rūkymo sukeliamų liga: bronchitu, plaučių, širdies ir kraujagyslių ligomis, astma, plaučių vėžiu ir kitomis vėžinėmis ligomis.

Europinės tabako kontrolės normos

Kiekviena Europos valstybė pati kontroliuoja tabako gamybą ir prekybą. Kai kurie tabako gaminių ir tabako reklamos įstatymai galioja ir visos ES mastu, sakykime, ant visų Europoje parduodamų tabako gaminių turi būti du įspėjamieji tekstai: vienas privalomas įspėjimas „Rūkymas žudo“ arba „Rūkymas labai kenkia jums ir aplinkiniams“  ir vienas iš 14 įspėjamųjų tekstų, pavyzdžiui,

„Rūkymas sukelia mirtiną ligą – plaučių vėžį“. Uždrausta pirkėjus vilioti apgaulingai teiginiais, neva cigaretės „lengvos“, „švelnios“ arba „mažai dervų“. Neleidžiama prekiauti kramtomuoju tabaku, ir nustatyti leistini dervų, nikotino ir anglies monoksido kiekiai cigaretėse. Tabako gamintojams draudžiama  remti tarptautinius renginius ir reklamuoti savo gaminius spaudoje, radijuje, televizijoje ir internetu.

Populiariausias – draudimas rūkyti darbovietėse ir maitinimo įstaigose

Kiekviena valstybė pati nustato rūkymo prevencijos, įpročio rūkyti atsisakymo ir aplinkos be dūmų taisykles, o Europos Sąjunga tik teikia rekomendacijas. Pavyzdžiui, užpernai valstybėms narėms rekomenduota įstatymais saugotisnuo tabako dūmų poveikio uždarose viešose vietose, darbovietėse ir viešajame transporte; ieškoti būdų, kaip vis daugiau erdvių galėtų tapti apsaugotomis nuo tabako dūmų.

Šiuo metu tokie įstatymai priimti 15 valstybių narių: Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Graikijoje, Ispanijoje ir Vengrijoje visiškai uždrausta rūkyti visose uždarose viešose vietose, maitinimo įstaigose ir darbovietėse. Italijoje, Švedijoje, Maltoje, Latvijoje, Suomijoje, Slovėnijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose, Kipre, Lietuvoje ir Lenkijoje priimti teisės aktai, kuriais leidžiama rūkyti specialiose uždarose patalpose.

Naujausi sprendimai mažinti rūkymo zonas

Šiemet Vengrija uždraudė rūkyti ne tik visose uždarose viešose vietose, bet ir  penkių metrų spinduliu nuo stotelių ir žaidimų aikštelių. Ispanija rūkyti nebeleidžia visose viešose vietose (baruose, kavinėse, restoranuose, diskotekose, pramogų vietose, stotelėse, žaidimų aikštelėse, sveikatos bei mokslo įstaigų teritorijoje, išskyrus suaugusiųjų švietimo įstaigas).

Maltoje ant cigarečių nuo šios vasaros bus spausdinamos atgasančios nuotraukos. Uždrausti dūmą  baruose ir restoranuose referendumu nusprendė Vokietijos Bavarijos regiono gyventojai.

Pirmieji apribojimų rezultatai

Nors draudimų poveikis paaiškės tik po 20 metų, užfiksuoti pirmi geri ženklai: įsigaliojus draudimui, itin sumažėjo  kietųjų dalelių koncentracija ore Airijos ir Škotijos baruose; gerokai sumažėjo infarktų Airijoje, Italijoje ir Škotijoje. Ypač pagerėjo pramogų sektoriaus darbuotojų sveikata: jie mažiau serga kvėpavimo takų ligomis. Nustatyta, kad pradėjus vykdyti aplinkos be dūmų politiką imta mažiau naudoti tabako, o nemažai rūkalių apskritai nustojo rūkyti.