Silpnumas, bendras nuovargis, galvos svaigimas, blyški oda, dažnas širdies plakimas, neritmiška širdies veikla, dūrimai širdies plote. Tokie negalavimai žmones dažnai užklumpa pavasariais, kai, atrodo, atšilus orams ir vis ilgiau šviečiant saulei, energija turėtų lietis per kraštus.
Minėti negalavimai būdingi anemijai. Tai tokia organizmo būklė, kuomet kraujas nepakankamai aprūpina audinius deguonimi.
Dažnai anemija sergantys žmonės net neįtaria, kad jų organizmo audiniai kenčia dėl deguonies stygiaus. Jie tik suvokia, jog jau kuris laikas tapo dirglesni, sunkiau valdo emocijas, jiems tapo sunkiau susikaupti, lyg ir nebeliko jėgų dirbti mėgstamą darbą ar sportuoti. Tai ir yra pagrindiniai požymiai rodantys, jog kuo greičiau vertėtų pasitikrinti kraują dėl geležies stygiaus.
Prie įvairių negalavimų prisideda plaukų slinkimas, sunkiau pakeliami fiziniai krūviai, tirpsta galūnės, kamuoja prasta nuotaika.
Dažniausios anemijos priežastys – įvairios organizmą sekinančios lėtinės ligos. Tai lėtinės infekcijos, uždegimai, skydliaukės ligos, virškinamojo trakto pažeidimai, vitaminų trūkumas, inkstų ligos ir t.t. Arba geležies trūkumas organizme.
Geležies organizme ima trūkti tuomet, kai jos nepakankamai gaunama su maistu arba kai jos netenkama smarkiai kraujuojant. Tai dažnai nutinka moterims dėl gausių menstruacijų.
Geležies stokos mažakraujystė gydoma geležies preparatais.
Dažnai pacientai daro klaidą, manydami, kad geležies preparatus užtenka vartoti 1-2 mėnesius, o po to galima nutraukti.
Gydymas turėtų trukti 4-6 mėnesius, nes tik per tokį laikotarpį galima atstatyti ne tik normalius kraujo rodiklius, bet ir geležies atsargas organizme.
Atgaminti išsekusias geležies atsargas be medikamentų, tik su maistu gaunama geležimi, yra neįmanoma.
Savaime anemija irgi nepraeina, negydoma ji greitai progresuoja ir gali sukelti pavojų gyvybei.
Balandžio ir gegužės mėnesiais medicinos UAB Šilutės medicinos centro „Puriena“ pacientams siūloma net perpus pigiau pasitikrinti, ar neserga anemija.
Į anemijos ištyrimo programą įeina šie tyrimai:
bendras kraujo tyrimas automatizuotu būdu (BKT);
C reaktyvaus baltymo (wrCRP) kiekybinis nustatymas;
geležies (IRON) koncentracijos nustatymas;
feritino koncentracijos (FERR) koncentracijos nustatymas;
skydliaukę stimuliuojančio hormono (TSH/TTH) nustatymas;
antikūnų prieš skydliaukės peroksidazę (ATPO) nustatymas.
Medicinos centre „Puriena“ anemijos programai balandžio ir gegužės mėnesiais taikoma net 50-ties procentų akcija.
Rašyti atsakymą