Geležinkelis: vieta, kuri baudžia neatsargiuosius

traukinio avarija_juknaiciaLietuvoje kasmet užfiksuojama šimtai atvejų, kai pavojų sau ir kitiems sukelia geležinkelio bėgiais vaikštantys ar net ant jų užmigę piliečiai, kartais – net žaidimų vieta geležinkelį pasirinkę vaikai ar raudonam signalui degant per pervažą važiuojantys vairuotojai.

Kasmet Lietuvoje užregistruojama apie 15 eismo įvykių, kurių metu pervažose žūva ar sužeidžiami žmonės. Šilutės rajonas – ne išimtis, ir čia kasmet po traukiniais žūsta ar yra sužalojami žmonės.     

Bandydami išvengti beprasmių žūčių ir dar kartą priminti saugumo pervažose ir ties geležinkeliais svarbą, geležinkelininkai jau keli metai organizuoja akcijas miestų pervažose.

 

Tokia akcija Šilutėje vyks birželio 7 dieną.

Daugiau nei pusė prasižengimų baigiasi avarijomis

Rajono savivaldybė gavo „Lietuvos geležinkelių” filialo „Klaipėdos infrastruktūra” vadovų prašymą dar kartą priminti rajono gyventojams apie grėsmes, kylančias vaikštant bėgiais ar būnant geležinkelio zonoje.

Pasak filialo direktoriaus Juliaus Mikšio, 2016 metais Lietuvos Respublikos teritorijoje buvo užfiksuoti 126 atvejai, kai su geležinkelių transporto eismu nesusiję asmenys sukėlė pavojų sau ir kitiems eismo dalyviams bei saugiam geležinkelių transporto eismui. Net 61 šių nusižengimų baigėsi avarinėmis situacijomis ar eismo įvykiais, kurių metu nukentėjo žmonės ir buvo padaryta žala geležinkelių transportui.

Klaipėdos filialo specialistė Inga Čiuberkytė sako, kad Šilutės rajonas gali pasidžiaugti bent tuo, jog pernai per visus metus skaudžių nelaimių mūsų rajono pervažose nebuvo. Kituose miestuose tokių įvykių būna kasmet.
Užtat kone kiekvieni metai būna paženklinti pėsčiųjų sukeltomis nelaimėmis.
gelezinkelyje avarija
Turime net „mirties slėnį”

Štai pernai birželio 11-osios pavakarę buvo pranešta, kad geležinkelio ruože Šilutė – Stoniškiai, užmiestyje (link Juknaičių), ant bėgių guli žmogus. Tuokart nelaimei kelią suspėta užkirsti – policija sulaikė tą neatsakingą pilietį, traukinių sustabdyti neprireikė.

Dar vienas incidentas tame pačiame ruože užfiksuotas 2016-ųjų rugpjūčio 4 d., apie 18.50 val. Tuomet traukinio mašinistas pranešė, kad ant bėgių žaidžia vaikai. Traukinys nebuvo stabdomas, vaikai suspėjo pabėgti.

Rugpjūčio 28-osios vidurdienį nuo Vilkyčių link Šilutės riedančio traukinio mašinistas pranešė, kad jam teko panaudoti staigųjį stabdymą, nes ant perono, arti bėgių, sėdėjo žmogus. Žmogus nenukentėjo.

Skaudžiausia nelaimė nutiko šiemet – jaunas vyras ant bėgių Usėnų gyvenvietėje žuvo balandžio 23-iosios vakare. Tuomet tuščias krovininis sąstatas pro Stoniškius važiavo į Radviliškį. Kai mašinistas išvydo ant bėgių gulintį vyrą, iki jo bebuvo likę vos 150 metrų. Stabdymas ir signalizavimas nepadėjo – įmigęs vyras nieko negirdėjo.

Vietiniai gyventojai pasakojo, kad tądien matė 31-erių nuolatinės gyvenamosios vietos neturintį, bet dažnai Usėnuose apsilankantį ir čia išgėrinėjantį vyrą neblaivų. 41-erių mašinistas buvo blaivus.

Prieš kelerius metus Usėnuose, toje pat vietoje, yra žuvę du jauni vaikinai, dar anksčiau – moteris. Tad šiemetinė auka, statistikos duomenimis, buvo jau ketvirtoji. „Gal toje vietoje yra kokia anomalija, kad žmones taip traukia prisėsti ar prigulti”, – yra svarstęs Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys.

Dėl tokių sutapimų vietą, kurioje traukiniai nuolat mirtinai sužaloja žmones, usėniškiai praminė „mirties slėniu”.
I.Čiuberkytė sako, jog neoficialiuose pokalbiuose ir Klaipėdos infrastrūktūros specialistams yra tekę girdėti „mirties slėnio” pavadinimą.

Ypatinga grėsmė – ausinukai

Lietuvos geležinkelių transporto eismo saugos įstatyme, be kita ko, nurodoma, kad „fiziniams asmenims draudžiama vaikščioti, važinėti geležinkelio keliais ir būti pavojingojoje geležinkelio zonoje tam nenustatytose vietose”.

„Vaikams taip pat nuolat reikėtų priminti, kad jie nežaistų šalia geležinkelio, nes tai – labai pavojingos vietos”, – sakė I.Čiuberkytė.

Tačiau, pasak pašnekovės, pranešimų apie ant bėgių prisėdusius suaugusiuosius ar šalia jų žaisti įsitaisančius vaikus nuolat gaunama iš visų šalies kampelių.

Didelė šių dienų problema – jaunimo pomėgis einant klausytis muzikos per ausinukus. Šilutės rajone dėl to nelaimių dar nebuvo, tačiau metų pradžioje toks pasivaikščiojimas bėgiais tragiškai baigėsi Mažeikiuose – čia traukinys mirtinai sužalojo ausinukus užsidėjusį moksleivį.

„Tėvai turėtų apie šią grėsmę nuolat priminti savo vaikams, kuriems tenka pereiti geležinkelį. Nes traukiniai važiuoja palyginus tyliai, todėl muzikos besiklausantis ar į žaidimą mobiliuoju telefonu įsigilinęs vaikas tikrai gali jo negirdėti”, – priminė specialistė.

Budės geležinkelio pervažose

I.Čiuberkytės pastebėjimu, pagrindinė visų ties geležinkeliais ar jų pervažose vykstančių nelaimių priežastis yra pačių žmonių neatsargumas.

„Analizuodami nelaimių priežastis, pastebime, kad žmonės rizikuoja tiek eidami pėsčiomis, tiek važiuodami automobiliais. Pervaža yra pavojinga kelio dalis, kur reikia būti ypač atidiems ir griežtai laikytis Kelių eismo taisyklių”, – sakė ji.

Apie ties geležinkeliais ir jų pervažose tykančius pavojus bei būtinybę šiose vietose būti itin atsargiems geležinkelininkai dar kartą visiems primins visą kitą savaitę.

Renginiai vyks ir Šilutėje – birželio 7-ąją nuo 10 iki 14 valandos geležinkelininkai budės Cintjoniškių gatvėje esančioje geležinkelio pervažoje, čia dalins informacinę medžiagą ir patarimus.

Tokia pat akcija tuo pačiu metu vyks ir Dituvoje (Klaipėdos r.), o birželio 6-ąją nuo 10 iki 14 valandos – gretimuose Pagėgiuose. Ateiti pasikalbėti gali kiekvienas.