Geresnių sveikatos paslaugų sulauksime netrukus

Seimui pritarus sveikatos reformai per artimiausius 5 metus sveikatos sistemą sustiprins daug naujovių: nuo naujų gydytojų etatų iki modernių diagnostikos, gydymo ir naujų paslaugų teikimo modelių sprendimų.

Visa tai – už ES skirtus kone 711 mln. eurų. Pirmieji sveikatos paslaugų kokybės skirtumą pajus mažesnių rajonų gyventojai, kurių savivaldybės apsisprendė steigti sveikatos centrus.

Reikalingiausi gydytojai patogesniu laiku

Planuojama, kad pirmieji sveikatos centrai darbą pradės 2023 m. viduryje 10-tyje mažesnių savivaldybių. Pasak SAM atstovės Birutės Kavaliauskienės, šiose savivaldybėse į vieną naują tinklą – sveikatos centrą – bendradarbiaudamos struktūriniu arba tinkliniu būdu pirminės sveikatos priežiūros įstaigos turės sąlygas pacientams suteikti būtiniausias paslaugas. Šeimos gydytojui dirbant su komandos nariais, gerės šeimos medicinos darbo kokybė, o centre dirbančių gydytojų specialistų paslaugomis galės naudotis visų rajono šeimos gydytojų pacientai.

Sveikatos centro modelis skirtas mažesnėms savivaldybėms, kuriose pirminės sveikatos priežiūros paslaugos yra išblaškytos, paslaugų kokybė ir pasirinkimas nevienodi, sunkiai prieinamos antrinio lygio specialistų paslaugos. Šiuo metu tokių savivaldybių šeimos medicinos kabinetams, dirbant pavieniui, yra sudėtinga užtikrinti gerą paslaugų kokybę, juolab pritraukti gydytojus specialistus dirbti didesniu etatu.

Sveikatos centre daug dėmesio bus skirta darbo organizavimo ir paslaugų kokybei: veiks „žalieji koridoriai“, atvejo vadybos, pavėžėjimo paslaugos, geresnė priežiūra pacientams su daugybinėmis ligomis, geriau vykdomos profilaktinės programos, kokybiškesnė ir greitesnė esveikatos sistema. Po vieną mažesnių rajonų pirminės sveikatos priežiūros centrai to padaryti nepajėgūs, ir jų paslaugos tampa brangesnės.

Vizitai pas šeimos gydytoją taip pat taps kokybiškesni, gydytojams pradėjus dirbti su komandos nariais. Tokiu principu dirbama visose pažangiose valstybėse. Žmogaus sveikatos būklę pagal poreikį vertina iškart keli specialistai, jie tariasi, keičiasi tyrimų informacija, užregistruoja būtiniems vizitams. Jau registracijos metu galima identifikuoti atvejus, kai pakanka ne gydytojo, bet kito komandos nario paslaugos.

Lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams reikia kompleksinių paslaugų, tad stebėsenos planą šeimos gydytojas parengs ir suderins su kitais komandos nariais. Jiems talkins ir atvejo vadybininkas, kuris koordinuos paciento patekimą pas pirmines ir specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančius specialistus.

Pokyčiai reikalingi

Lietuvos diabeto asociacijos pirmininkė Vida Augustinienė pritaria, kad pokyčiai reikalingi seniai. 30-tus metus asociacijai vadovaujanti ir 36 metus diabetu serganti moteris sveikatos sistemos skaudulius žino iš patirties.

„Asociacijos narių apklausos rodo, kad apie 70 proc. pacientų žino apie reformą ir jos laukia. Esu įsitikinusi, kad šeimos gydytojas turėtų daugiau skirti dėmesio pacientui, ir čia jam gali padėti slaugytojas, jo padėjėjas, kiti specialistai, kurie dirbs jo komandoje. Dabar šeimos gydytojai labai užimti, o kartais gal ir nenori pasigilinti, arba jau yra pernelyg pervargę.

Ypač laukiu atvejo vadybininko paslaugų. Pasigendu tokio gydytojų komandos ir paciento bendradarbiavimo, apie kokį girdime esant kitose šalyse. Ten paskambina vadybininkas ir sako: „Kaip jaučiatės? Praėjo trys mėnesiai, jums reikia atlikti glikuoto hemoglobino tyrimą“. Mūsų šalyje pacientas viskuo turi rūpintis pats ir dar paprašyti siuntimo pas akių gydytoją ar kitus specialistus, kurių periodinės priežiūros yra būtinos“.

„Nėra ko atimti, mes tik gausime“, – į sveikatos reformos kritiką atsako Telšių PSPC direktorė Laima Jurytė-Zakarauskienė. Vadovė laukia reformos, nes ji gydymo įstaigoms suteiks įrankių, kaip padėti žmogui, šeimos gydytojams sugrąžins realius darbo krūvius ir autoritetą, o žmonėms priartins specialistų konsultacijas.

Telšių rajono trys sveikatos priežiūros įstaigos laukia apjungimo, nes tai vienas iš būdų, kaip galėtume vieni kitiems pagelbėti. Ypač kai trūksta medikų. Nesuprantu kritikų, sakančių, kad sveikatos reforma iš pacientų ir gydytojų viską atims. Nėra ką atimti. Skiriamos ES investicijos, šeimos gydytojai dirbtų komandose, bus taikomi šiuolaikiški vadybos sprendimai – mes tik gausime.

Turime mokytis į sveikatos priežiūros sistemą žvelgti lanksčiau. Įdarbinę įstaigoje atvejo vadybos specialistą, socialinį darbuotoją, slaugytojos padėjėją, įsitikinome – tai svarbios rankos šeimos medicinoje. Jei turėsime teisingą požiūrį į kokybišką šeimos gydytojo komandos darbą ir į paciento poreikius, pertvarka pasiteisins“.