Geriausia apsauga nuo pavojų kelyje – atšvaitas Kaip taisyklingai segėti atšvaitą ir išvengti pavojų kelyje?

NEBUK BRIEDISŽiemą, kuomet eismo ir oro sąlygos itin prastos, gatvėje ir kelyje eismo dalyvių tyko dideli pavojai – slidi kelio danga, didžiąją paros dalį tvyranti prieblanda ir matomumą smarkiai bloginantys krituliai. Būtent dėl to kiekvienam pėsčiajam privalu jausti atsakomybę už save bei pačiam pasirūpinti savo saugumu.

Saugaus eismo kultūrą Lietuvoje propaguojantis projektas „Nebūk briedis“ primena, jog aštvaitas pėstiesiems yra bene geriausia ir efektyviausia apsauga kelyje. Juk vienas vienintelis atšvaitas žmogui gali išgelbėti gyvybę. Tik svarbu žinoti, kaip taisyklingai jį nešioti. Projekto organizatoriai trumpa vaizdo pamokėle priminė pagrindines atšvaitų dėvėjimo taisykles.

Pirmiausia, reikėtų prisiminti, jog atšvaitas pats savaime nešviečia, o tik atspindi atvažiuojančio automobilio šviesas. Taigi geriausia jį pritvirtinti automobilio žibintų aukštyje. Taip pat, kadangi kelkraščiu pėstiesiems reikia eiti priešinga  automobilių eismo judėjimo kryptimi, atšvaitą reikia segėti dešinėje kūno pusėje.

Be to, svarbu žinoti, jog juostinis atšvaitas nešiojamas ant dešinės rankos drabužių rankovės virš riešo bei kojos blauzdos srityje. Tuo tarpu, pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku reikia pritvirtinti prie drabužių (pvz. kišenės), kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.

Tenka pripažinti, jog neretai pasitaiko pėsčiųjų, kurie netinkamai nešioja šviesą atspindinčias priemones. Bene dažniausia klaida, kurią padaro atšvaitus nešiojantys eismo dalyviai – juostinį atšvaitą užkabina ant rankinės ar kuprinės rankenų. Taip prisegtas atšvaitas automobilių žibintų skleidžiamą šviesą atspindi prastai ir yra neefektyvus.

Beje, esant itin blogoms eismo sąlygoms, pėstiesiems gatvėje ir kelyje reikėtų būti dar labiau atidiems. Net ir degant žaliai šviesoforo šviesai, būtina sustojus gerai apsižvalgyti į abi puses. Taip pat šiukštu negalima į kelią neapdairiai išbėgti, mat vairuotojas dėl slidžios kelio dangos gali nespėti paspausti stabdžių pedalo.

Projektas „Nebūk briedis“ skatina visus eismo dalyvius laikytis Kelių eismo taisyklių bei jausti atsakomybę už save. Segėk atšvaitą taisyklingai ir būk matomas!

VAIZDO ĮRAŠAS, KAIP TAISYKLINGAI SEGĖTI ATŠVAITĄ.