Geriausiam virėjui teko gaminti tokių patiekalų, kurių ne kiekvienas norėtų paragauti

Ignas Visinskas virejas„Kuo toliau, tuo labiau darbas virtuvėje tampa ne pragyvenimo šaltiniu, o gyvenimo būdu“, – sako 25-erių šilutiškis Ignas Višinskas. Kovo pradžioje laimėjęs Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos (LRVVKA) rengiamą čempionatą, Ignas buvo pripažintas geriausiu jaunuoju virėju Lietuvoje.

Ignas atviras – maistą gaminti pamėgo tik tada, kai paliko tėvų namus Šilutėje ir išvažiavo į Vilnių studijuoti. Bevarstydamas studentiško šaldytuvo duris vaikinas pradėjo sukti galvą, ką ir kaip skaniau pasigaminti iš turimų produktų. Pradėjęs eksperimentuoti suprato, kad maistą gaminti jam patinka.

Šiandien kraštietis dirba sostinėje įsikūrusiame žinomo virtuvės meistro Egidijaus Lapinsko vadovaujamame restorane „Time“. Tai visiškai skiriasi nuo jo įgytos verslo vadybos specialybės universitete, tačiau Ignas laimingas ir neįsivaizduoja savęs dirbančio kur nors kitur.

Artėjančių Velykų proga „Šilutės naujienų“ skaitytojams Ignas siūlo pasigaminti bulvių gratiną. Kas tai per patiekalas ir kaip jį paruošti, sužinosite straipsnio pabaigoje.

Kulinarinių žinių įgijo restorane

Jau trejus metus I.Višinskas dirba aukšto lygio restorane Vilniuje. Daug kas nustemba išgirdę, kad geriausias Lietuvos jaunasis virėjas nėra baigęs jokių kulinarijos mokyklų ar kursų. Jo išsilavinimas – verslo vadybos bakalauras, įgytas Vilniaus Gedimino technikos universitete. Pagal šią specialybę vaikinas nėra dirbęs, todėl jam sunku pasakyti, patinka ar nepatinka vadybininko darbas.

Taip susiklostė, kad paskutiniajame studijų kurse vaikinui atsirado galimybė padirbėti profesionalioje virtuvėje. Žinodama apie naujai atrastą Igno pomėgį gaminti, šį darbą jam pasūlė draugė.

„Nuėjau pabandyti, man patiko, aš patikau, ir dirbu iki šiol“, – atvirauja kraštietis.Ignas Visinskas 2

Darbo pradžioje Ignas bulvių neskuto, tačiau turėjo išmokti pjaustyti daržoves, maistą sudėlioti lėkštėje. Paskirtą darbą turėjo atlikti greitai ir kokybiškai.

„Ką pasakydavo, tą ir darydavau“, – prisimena jis. Iš patirties turinčių kolegų Ignas mokėsi, klausėsi, kas jam sakoma, stengėsi tobulėti. Ilgainiui vaikinas įgavo pasitikėjimą, jam vis dažniau patikėdavo sunkesnes užduotis.

Restorane dirba apie 15 žmonių, vienu metu virtuvėje sukiojasi 4 – 6 virėjai, visi jie atlieka skirtingus darbus. Igno pareiga – karštų patiekalų patiekimas lėkštėje. Jis daro garnyrus, pjausto ir sudėlioja daržoves -juk maistas turi ir atrodyti skaniai.

Virtuvėje tenka suktis greitai, Igno žodžiais sakant, reikia skubėti kokybiškai. Virėjams pats darbymetis – pietų, vakarienės metas ir savaitgaliai.
Šilutiškiui yra tekę gaminti ir tokių patiekalų, kurių ne kiekvienas norėtų paragauti – tai valgiai iš arklienos, įvairių subproduktų, tokių kaip gyvulių sėklidės.

Ignas sako, kad visada malonu, kai restorano svečiai dėkoja už skanius patiekalus. Drąsesni ateina patys pas jį į virtuvę pasakyti ačiū, kiti padėkoja per padavėją.

Draugai ir giria, ir kritikuoja

Ignas prasitarė, kad norėtų parašyti keliems užsienio restoranams dėl stažuotės. Jo žiniomis, daug kas talentingus virėjus priima. Vaikinas neslepia, kad maisto gaminimas – jo tikrasis pašaukimas, ir vieną gražią dieną jis svajoja įkurti savo restoraną.

Vis daugiau įgydamas profesionalumo restorano virtuvėje, Ignas mažiau gamina namuose. Sako, kad laisvu metu nori nuo to pailsėti. Aišku, kartas pagamina svečiams, valgydami jo gamintą maistą draugai ne tik giria, bet ir kritikuoja.

„Labiau patinka, kai ne tik pagiria, bet ir pasako, kas nepatinka. Jeigu tik girtų, tai būtų per gerai“, – juokiasi šilutiškis.

Ignas su nostalgija kalba apie mamos valgius. Sako, kad viskas, ką ji pagamina, yra skanu ir jis negalėtų išskirti nė vieno patiekalo.

Kiekvieną rudenį Igno šeima rengia cepelinų balių. Susirenka tada visi Pagėgiuose ir gamina, o vėliau ir valgo didžkukulius. Šventės metu išsiverda apie 90 cepelinų.

I.Višinskas į Šilutę grįžta retai, tačiau stipriai pasiilgsta gimtojo miesto. Jis tikisi, kad vasarą pavyks grįžti ilgesniam laikui čia pailsėti.

Kitąmet čempionate nebūtų dalyvavęs

Ignas Visinskas su gimineApie čempionatą „Jaunasis Lietuvos virėjas 2016“ Ignas žinojo jau kelis metus, tačiau vis nesiryžo jame dalyvauti, jautėsi nepakankamai pasiruošęs. Šiemet vaikinas turėjo paskutinį šansą, nes čempionate yra amžiaus cenzas – jaunasis virėjas turi būti iki 26 metų.

Gaminant konkursinius patiekalus, virėjams reikėjo panaudoti tam tikrus ingredientus. Pirmąjį patiekalą reikėjo pagaminti su jautienos nugarine ir rope, o desertą – su juoduoju šokoladu, apelsinų tyre ir ruduoju cukrumi.

Minėtus ingredientus reikėjo panaudoti ir atrankiniame konkurso ture. Šiame konkurso etape sukurtus patiekalus reikėjo nufotografuoti, aprašyti gamybos procesą.

„Daugiausia laiko užima sugalvoti patiekalo idėją. Kai turi receptą, pagaminti nesudėtinga“, – sako Ignas.

Per konkursą Ignas žemoje temperatūroje gamino jautienos nugarinę su ropių gratinu, rūkytų ropių tyre bei raudonojo vyno padažu. O desertui jis ruošė šokoladinį pyragą su apelsinų granita ir apelsinų puta.

Ignas paaiškino, kad gratinas – tai garnyras, pagamintas iš plonai supjaustytų, susluoksniuotų, o vėliau ir iškeptų daržovių.

Granita yra panaši į šerbetą. Šio deserto gamybos metu sultys su alkoholiu šaldomos šaldiklyje ir maišomos tam tikrais laiko intervalais, kad išlaikytų tam tikrą konsistenciją.

Kaip praneša „Verslo žinios“, pirmą kartą kulinariniame konkurse dalyvavęs ir jį laimėjęs I.Višinskas iš karto po rezultatų paskelbimo prekybos ir pramogų centre „Ozas“ sakė, jog varžyboms rimtai ruoštis pradėjo vasario pradžioje. Trejus metus virtuvėje dirbančiam Ignui pagrindinis motyvas jame dalyvauti buvo patirtis, kurią gauna varžybų dalyviai.

I.Višinskui atiteko ne tik Geriausio Lietuvos jaunojo virėjo taurė, bet ir prizas – kelionė į pasaulinę kulinarijos olimpiadą „IKA Culinary Olympics“ Erfurte (Vokietija), kur šiemet spalio mėnesį varžysis Lietuvos virėjų nacionalinė komanda.

BULVIŲ GRATINAS

Tai puikus karštas bulvių patiekalas ant Velykų stalo prie mėsos ar žuvies.

Reikės: 2 kg bulvių, 300 ml grietinėlės, 100 g fermentinio sūrio, 50 g sviesto, 1 didesnio svogūno, 3-5 skiltelių česnako, kelių šakelių šviežio čiobrelio.

Bulves supjaustykite kuo ploniau griežinėliais, sūrį sutarkuokite.  Svogūną ir česnaką kuo smulkiau sukapokite, nuskabykite čiobrelio lapelius.
Į puodą pilkite grietinėlę, sudėkite sviestą, svogūnus, česnaką, čiobrelio lapelius. Kaitinkite, kol užvirs, užvirus kelias minutes nugarinkite.
Bulves sumaišykite su grietinėlės mase, įmaišykite sūrį.

Sluoksniuokite skardoje ir kepkite iki 160 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie valandą (kol iškeps).