Geriausias būdas apsisaugoti nuo elektros energijos brangimo – įsirengti individualią saulės jėgainę

Energijos brangimas kiekvieną dieną visus jos naudotojus verčia mąstyti, kaip elgtis, kad patirti kuo mažesnius nuostolius.

Pasak A. Endzino, bendrovės UAB „Energetikos objektų statyba“ kasmet pastatytų saulės jėgainių bendra galia dvigubėja. Šiemet pastatyta saulės jėgainių, kurių bendra galia per 700 kilovatų.

Ypač visiems nerimą kelia elektros energijos brangimas. Juk elektrą naudojame kiekvienas: vieniems jos reikia namų šildymui, kitiems apšvietimui, be jos neveikia šaldytuvai, elektrinės viryklės ar kiti buities prietaisai. Niekas nepaneigs, kad ši energija patogi, šiuolaikiška. Todėl ir kyla klausimas, kaip išvengti jos brangimo nuostolių?

Saulės energija patogi kiekvienam

UAB „Energetikos objektų statyba“ direktorius Audrius Endzinas „Šilutės naujienoms“ pasakoja, kad jau kelerius metus jo įmonė aktyviai populiarina saulės energijos jėgaines, jas projektuoja, užsako įrangą ir pastato.

„Akivaizdu, kad žmonės vis labiau supranta, jog nesibaigianti saulės energija vis tobulėjančių saulės jėgainių dėka gali juos paversti privačios elektros energijos savininkais. O taip pagamintą energiją sunkiausia pabranginti bet kokiai pandemijai, pinigų infliacijai ar ekonominei situacijai“, – sako A. Endzinas.

Šeimos poreikiams, pasak A. Endzino, efektyviausiai pakanka 10 kilovatų galios saulės jėgainės. Tokios jėgainės statybos išlaidos atsiperka per 4 – 5 metus, o savo pasigamintą elektros energiją naudojant kartu su oras – oras, ar oras – vanduo šildymo sistemomis, sunaudojamos elektros energijos ir šilumos išlaidas galima sumažinti apie 70 proc.

Džiugu, kad individualių saulės jėgainių statybos iniciatyvas remia valstybė. Privačių namų savininkams, kurie statosi saulės jėgaines iki 10 kilovatų galios, yra suteikiamos 30 proc. kompensacijos jėgainės statybos išlaidoms padengti. Svarbu teisingai ir laiku pateikti paraiškas tokių jėgainių statybai. O pastatytos jėgainės gali būti paleistos tik po paraiškų priėmimo datos ir gavus pritarimą.

UAB „Energetikos objektų statyba“ jau turi patyrimo, kaip sutvarkyti visus teisinius dokumentus ir pastatyti jėgainę, kad klientas gautų jam priklausančią statybos išlaidų kompensaciją ir kokybiškai veikiančią jėgainę.

Tobulėja saulės jėgainių naudojimų tvarkos

Augant saulės jėgainių poreikiui, keičiasi – tobulėja ir jų panaudojimo tvarkos. Tik prieš kelis metus saulės jėgainę namų šeimininkai galėjo statyti tik panaudodami savo namo ar ūkinio pastato stogus. Dabar namų šeimininkai jėgainių įrangą gali statyti savo valdomuose žemių sklypuose. Be to, jau yra leidžiama pagamintos energijos dalį perduoti ir į privatų būstą kurioje nors kitoje Lietuvos gyvenvietėje ar mieste.

Džiugu, kad jau bemaž metai, kai panaikintas metinis nepanaudotos elektros energijos likučio panaikinimas. Dabar toks likutis gali būti perkeliamas kitiems eksploatavimo metams, arba tiesiog parduotas elektros energijos tiekėjams. Už privačioje saulės jėgainėje pagamintos ir iškart nepanaudotos elektros energijos pasaugojimą bei transportavimą jėgainės savininkas moka tik 5 proc. elektros energijos mokesčio kainą.

UAB „Energetikos objektų statyba“ privačių sodybų šeimininkams statė ir mažiausias 3 kilovatų galios saulės jėgaines vienfaziame tinkle, ir 4 kilovatų trifaziame tinkle. Tačiau dabar A. Endzinas pastebi, kad tokių užsakovų skaičius sumažėjo, žmonės suprato, kad geriau statyti ir gauti pilną valstybės paramą jėgainėms, kurių galia artėtų link 10 kilovatų galios.

Pasak A. Endzino, pasistatyti saulės jėgainę namų ir būstų šeimininkams kainuoja apie 700 eurų už vieną jėgainės kilovatą. Taigi jeigu kyla minčių kaip apsiginti nuo elektros energijos kainų augimo ir tapti saulės jėgainės šeimininku, reikia kuo skubiau skambinti tel. nr. 8 620 90825. Nuo saulės energijos jėgainės sumanymo iki jos pastatymo praeis ne daugiau laiko, kaip mėnuo arba du.

Komercijos direktorius, korespondentas