Geriausias Šilutės rajono abiturientas Martynas: „Mokymasis man dažnai ir yra laisvalaikis“

Martynas SapalasPrieš savaitę Valdovų rūmuose pagerbti sėkmingiausiai brandos ir profesinio mokymo kvalifikacijos egzaminus išlaikę Lietuvos abiturientai, jų mokytojai ir artimieji. 100 abiturientų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių pasveikino ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Šiame būryje buvo ir geriausias Šilutės rajono abiturientas, keturis šimtukus iš matematikos, fizikos, chemijos ir informacinių technologijų egzaminų surinkęs Vydūno gimnazijos absolventas Martynas Šapalas.

„Šilutės naujienoms“ Martynas sakė, kad džiaugiasi šiuo įvertinimu, tačiau nesureikšmina. „Žymiai daugiau džiaugiuosi dalyvaudamas dalykinėse olimpiadose, konkursuose, kuriuose pavyksta pasiekti aukštų rezultatų“, – atvirauja vaikinas.

Vienintelis iš Šilutės rajono

„Džiaugiuosi, kad daug „šimtukininkų“ yra ne tik didžiųjų miestų, bet ir rajonų mokyklose – Ignalinoje, Šilutėje, Elektrėnuose, Raseiniuose ir kitur.

Tai rodo, kad visoje šalyje yra motyvuotų, darbščių mokinių ir šaunių, kompetentingų mokytojų, kurių atkaklus darbas vainikuojamas geriausiais akademiniais rezultatais, – sveikindama gabiausius abiturientus sakė švietimo ir mokslo ministrė A.Pitrėnienė. – Linkiu gražios vasaros ir sėkmingos studijų pradžios. Ir toliau siekite geriausio, savo talentus realizuokite mūsų šalyje.“

Valdovų rūmuose pasveikinti 93 abiturientai, kurie 3 ar daugiau valstybinių brandos egzaminų išlaikė surinkdami maksimalų balų kiekį. 3 ar daugiau šimtukų laikydami brandos egzaminus šiemet gavo 41- os bendrojo lavinimo mokyklos abiturientai iš 20 savivaldybių.

Valdovų rūmuose taip pat pagerbti 7 profesinių mokyklų absolventai, kurie, sėkmingai išlaikę egzaminus, įgijo aukščiausią kvalifikacinę kategoriją, yra tapę įvairių profesinio meistriškumo konkursų laureatais.

2016 m. brandos egzaminų sesijos metu iš viso 1863 abiturientų darbai (2,14 proc. nuo visų laikytų egzaminų) buvo įvertinti 100 balų. Nors vieną brandos egzaminą surinkdami maksimalų balų kiekį šiemet išlaikė 1405 abiturientai, t.y. 4,2 proc. nuo visų pasirinkusių laikyti valstybinius brandos egzaminus. Praėjusiais metais tokių abiturientų dalis buvo panaši – 4,5 proc.

Šiemet sėkmingiausiai abitūros egzaminus išlaikė trys abiturientai, gavę 5 šimtukus. Tai Nikita Pajanok iš Klaipėdos licėjaus, Giedrius Pakalka iš Ignalinos gimnazijos ir Agnė Staniūtė iš Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos.

Po 4 šimtukus surinko 13 abiturientų, tarp kurių ir Šilutės Vydūno gimnazijos abiturientas Martynas Šapalas.

Po 3 aukščiausius įvertinimus brandos atestatuose turi 77 abiturientai. Šiame sąraše – ne tik didžiųjų šalies miestų mokiniai, bet ir abiturientai iš Marijampolės, Alytaus, Utenos, Elektrėnų, Kėdainių, Kretingos, Telšių, Raseinių, Kauno ir Šalčininkų rajonų. Bent vieną 100 balų įvertinimą gavusių abiturientų yra beveik visose – 58 iš 60 – Lietuvos savivaldybėse.

Po du šimtukus šiemet gavo 253, po 1 – 1059 mokiniai.

Daugiausiai šiemet gautų šimtukų – 785 – abiturientai gavo už valstybinį anglų kalbos egzaminą. 100 balų įvertinti buvo 3,88 proc. šį egzaminą laikiusių abiturientų. Dar 389 abiturientai maksimalų įvertinimą gavo už matematikos, 164 – už lietuvių kalbos ir literatūros, 246 – informacinių technologijų valstybinius brandos egzaminus.
Martynas Sapalas laisvalaikis
Šiais metais pastebimai išaugo šimtukais informacinių technologijų ir užsienio kalbos (rusų) valstybinius brandos egzaminus išlaikiusių abiturientų dalis. 100 balų įvertinimai skirti 10,92 proc. informacinių technologijų valstybinį brandos egzaminą (pernai – 8,77 proc.) ir 10,32 proc. užsienio kalbos (rusų) valstybinį brandos egzaminą laikyti pasirinkusių abiturientų.

Prašymus laikyti brandos egzaminus 2016 metais pateikė 33 710 kandidatų. Tai beveik 10 proc. mažiau nei pernai.

Renginyje sutiko daug draugų

Martynas pasakojo, kad geriausių Lietuvos abiturientų pagerbimo renginyje Valdovų rūmuose sutiko nemažai pažįstamų. „Visose olimpiadose, konkursuose ir kituose renginiuose, kuriuose dalyvavau, nuolat sutinku tuos pačius žmones, kurie dažnai yra gabūs ne vienoje srityje. Todėl renginys patiko ne tik dėl vietos (Valdovų rūmai), žymių žmonių ir jų kalbų, bet ir dėl to, kad pabendravau su nemažai draugų“, – įspūdžius „Šilutės naujienoms“ pasakojo vaikinas.

„Kaip jautiesi gavęs tokį įvertinimą?“ – klausėme Martyno.

„Be abejo, gauti tokį įvertinimą yra labai malonu, tačiau to nesureikšminu. Visada daugiau džiaugsmo suteikia gauti įvertinimai iš olimpiadų ar konkursų, kuriuose pavyksta pasiekti aukštų rezultatų“, – sakė Martynas.

„Dalyvavimas olimpiadose ar konkursuose buvo savanoriškas, niekas manęs nevertė, tačiau reikėjo labai daug dirbti, todėl kažką pasiekęs tikrai labai džiaugdavausi. Brandos egzaminai yra daugiau „iš reikalo“, ten kažkokių įdomybių sunkiai surasi“, – sako šilutiškis.

Vaikinas atvirauja, kad ne vieną kartą yra girdėjęs šypseną keliančių pasakymų, neva jis tikriausiai mokosi iki pat vidurnakčio ir kiekvieną savaitgalį.

„Taip nėra, net sunkiai ištverčiau, jei reikėtų taip“, – pavyduoliams atkerta jis. – Kai mokaisi rimtai per pamokas, visai nebereikia namuose. Todėl net likus savaitėms ar dienoms iki egzaminų aš tik kelias valandas šiek tiek pasikartodavau, o visą likusį laiką skirdavau kitiems užsiėmimams“.

Pasirinko studijas Lietuvoje

Mokslus Martynas pradėjo Šilutės pradinėje mokykloje, kurioje turėjo nuostabią mokytoją Laimą. Nuo penktos klasės mokėsi Pamario pagrindinėje mokykloje.

Vėliau atėjo metas rinktis gimnaziją. Martynas prisipažino, kad visą laiką kažkodėl norėjo eiti į Pirmąją gimnaziją ir net negalvojo apie Vydūno gimnaziją. „Pastarąją pasirinkau tik besibaigiant aštuntai klasei. Ir niekada dėl to nepasigailėjau. „Vydūne“, be tradicinių pamokų, labai praplėčiau savo akiratį. Prie to labai prisidėjo ir neeiliniai mokytojai, su kuriais pakalbėdavome ne tik apie mokyklą, bet ir labai gyvenimiškomis temomis“, – atvirauja jis.

Devintoje klasėje Martynas įstojo į Šiaulių universiteto papildomo ugdymo fizikos mokyklą moksleiviams „Fotonas“. Po sėkmės respublikinėje fizikos olimpiadoje gavo kvietimą į Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto papildomą mokyklą „Fizikos olimpas“.

„Ten mokoma labai intensyviai, nes susirenka geriausiai Lietuvoje mokantys fiziką moksleiviai. Nebuvo lengva, nes į šią mokyklą tekdavo vykti keturis kartus per metus vienai ar dviem savaitėms, o tuo pačiu metu vykdavo pamokos mokykloje bei daugybė konkursų, olimpiadų“, – prisimena gabus vaikinas.

Visą laiką krypęs link fizikos, bebaigdamas dešimtą klasę, vaikinas pakeitė ateities planus. Informatika, o ypač programavimas jį labai „užkabino“, tam skirdavo ir nemažą laisvalaikio dalį. Gana greitai savarankiškai daug ko išmoko ir galėjo dalyvauti net Lietuvos mokinių informatikos olimpiadoje bei kituose programavimo konkursuose, ten užėmė prizinių vietų.

„Iki pat dabar susidomėjimas programavimu nepradingo, o gal net sustiprėjo“, – sako Martynas, galvojantis apie informatikos studijas.
Ilgai svarstęs, ar studijuoti užsienyje, ar Lietuvoje, šilutiškis nusprendė studijuoti Vilniaus universitete. Jis buvo užrašęs vienintelę studijų programą – „Vilniaus universitetas, Programų sistemos“.

„Atrodo, neblogai, kad čia yra gana aukštas stojamasis balas, todėl įstoja gerai išlaikę egzaminus žmonės, kurių dauguma yra tikrai motyvuoti, o studijų aplinka, kolegos irgi yra vienas iš lemiančių veiksnių. Ne vieną kartą esu peržvelgęs studijuojamus dalykus, jų turinį, ir tai mane tik dar labiau skatina stoti būtent ten“, – savo pasirinkimą grindžia šilutiškis.

Knygą gali „praryti“ per dieną

Laisvalaikiu Martynas mėgsta važinėti dviračiu: rytais mina į mokyklą, važiuoja į parduotuvę ar dar kur nors. Anksčiau labai daug skaitydavo grožinės literatūros, kartais „surydavo“ knygą per vieną dieną. „Tai tikrai teikė džiaugsmo, nors dabar ir rečiau skaitau grožines knygas, jų visiškai niekada neatsisakau“, – sako Martynas.

Šiuo metu vaikinas dažniau klausosi audio knygų, tuo pačiu gilindamas ir anglų kalbos žinias.

„Galbūt pasakytumėte, kad aš net laisvalaikiu mokausi! Bet aš sakau, kad mokymasis man dažnai ir yra laisvalaikis!“, – teigia jis.

Vaikinas mėgta ir pakeliauti. Per gimnazistų projektą jis pabuvojo Ispanijoje, Vokietijoje, dalyvavp ekskursijose po Latviją, Estiją, Suomiją, Švediją, Jungtinę Karalystę. Dar labiau įsiminė dviračių žygiai Šilutės rajone bei pėsčiųjų žygis iš Palangos į Klaipėdą.