„Germanikos“ laivas – tarsi vienybės simbolis, nešantis baldininkus viena kryptimi

Germanikos kurenas_1„Ko negali vienas – gali komanda!“ – štai tokiu šūkiu vadovaujasi ir vieningai ranka rankon, koja kojon laisvu laiku po darbų sukibę SBA koncerno valdomo baldų fabriko „Germanika“ darbuotojai stato autentišką žuvų pirklio kurėną „Germanika“. Toks kurėnas, gimęs Sakūčiuose po fabriko stogu, bus vienintelis Baltijos šalyse ir net Europoje, na, o birželio mėnesį iš numatytos rezidencijos Kintuose pasieks marių platybes, plukdys pirmąją entuziastingų baldininkų grupę.

Svarbiausia, kad kurėno „Germanika“ statymas – tai savotiškas simbolis, kuriuo ne tik motyvuojamas kolektyvas, darbais ir tikslais „plaukiantis“ kaip laivas viena kryptimi, viena puse, bet ir paliekantis gilų istorinį pėdsaką.

Vienija tikslas ir šūkis

Kurėno statymo darbai, prasidėję šių metų vasario pabaigoje, kasdien įgauna vis didesnį pagreitį ir sulaukia nemažai norinčiųjų prisidėti.

Ypač didžiulis šurmulys fabriko pastogėje, kur pamažu kyla kurėnas, būna savaitgaliais. Čia susirenka baldininkų šeimos, vyrai ir žmonos, vaikai.

Visi vieningai pluša, kala, šlifuoja, laivo lentas tepa derva. Na, o patys mažiausieji, viską fiksuoja savo piešiniuose, juose sudėlioja ir būsimo laivo įsivaizduojamą atvaizdą, ir besidarbuojančius tėvelius. O kad laikas neprailgtų, čia pat ir arbata garuoja, vaišės ant stalo gula, net ant iešmų sukasi šašlykai.

Džiaugdamasis kolektyvo entuziastingumu, atsidavimu ir vieningumu baldų fabriko direktorius Rolandas Baltuonis sako, jog didžiausią darbą ir širdį kurėno gaminimui atiduoda 8 metus fabrike dirbantis vadovaujantis įrengimų operatorius Daivaras Gruzdovas. Šis vyras, anot direktoriaus, jaučia, moka medį prakalbinti. O juk Daivaras – ne tik baldų fabriko darbuotojas, bet ir laisvalaikiu daug laiko skiria medinių baldų, statinių, pirtelių gamybai.

Šiuo metu Daivaras tiesiogiai atsakingas už visus darbus, kurie vyksta prie kurėno. Jis ne tik daug tariasi, bendradarbiauja su laivų statybos meistru, rusniškiu Simu Knapkiu, bet ir nurodo, ką dirbti visems savanoriams statytojams.

Susitikimo metu, pamatęs „Šilutės naujienas“, Daivaras linksmai nusišypsojo ir atsukęs nugarą pademonstravo užrašą ant marškinėlių „Ko negali vienas – gali komanda!“ Tai visos vieningos baldininkų komandos – šeimos šūkis. Pasak Daivaro, jis kasdien uždega norą veikti bendrai, kurti, siekti bendro tikslo. Tokiais marškinėliais puošiasi visi, kas prisideda prie laivo statymo darbų. Marškinėlius su laivo atvaizdu ir šūkiu pagal specialų užsakymą sukūrė ir pagamino kitos koncerno SBA bendrovės – „Utenos trikotažo“ draugiškas kolektyvas. Jiems laivo statytojai jau pažadėjo vieną pirmųjų iškylų naujuoju „Germanikos“ laivu.

Aukoja laisvadienius
Germanikos kurenas_3
Anot fabriko direktoriaus R.Baltuonio, smagu, kad idėja statyti kurėną taip suvienijo visus baldininkus, kurie dirba skirtingose srityse, skirtingose pamainose ir įprastai darbo metu net nesusitinka. Kurėnas tapo tarsi visų jungties tašku, bendrystės ryšiu, vienybės simboliu, nepaisančiu nei lyties, nei amžiaus ribų.

Tuo metu, kai kurėno statybos vietoje lankėsi „Šilutės naujienos“, čia darbavosi dvi moterys: vyr. operatorė Lina Baziliauskienė ir operatorė Jovita Skripkauskienė. Borto lentas impregnantu tepanti Lina sakė, kad su malonumu aukoja savo laisvadienį. Tądien ji net nepajuto, kaip greit prabėgo kelios valandos. Anot moters, prisidėti savo rankų darbu prie laivo statymo – didelė garbė, istorija. Toks darbas labai įkvepia, dovanoja naujus potyrius, patenkina smalsumą.

Bendradarbei antrino ir Jovita, kuri susitikimo metu uoliai šlifavo lentas. „Kas žino, gal kada ir pati sumąstysiu pasistatyti laivą“, – pajuokavo baldininkė.

Anot besidarbavusiųjų prie laivo ir atėjusių jo apžiūrėti smalsuolių, pats įkarštis čia užverda savaitgaliais. Štai vieną savaitgalį po pastoge buvo sugužėję su šeimomis net 12, kitą – 19 darbininkų.

Priėjusi pasisveikinti baldininkė Daiva Dulkienė prisipažino, kad ji beveik kiekvieną savaitgalį atskuba prie laivo statymo darbų. Moteris rūpinasi, kad statytojai neišalktų, atneša jiems vaišių, užkaičia arbatos.

Kviečiamas ir jaunimas

„Kurėno statymas reikalauja didelio tikslumo, saugumo, kokybės. Toks yra ir darbas fabrike su baldais“, – sako Daivaras. Anot laivo statymo darbų vadovo, nors, atrodo, kurėnas kyla pamažu, bet jau padaryti svarbiausi darbai: paruoštas dugnas, sudėtos pirmosios dvi derva išteptos borto lentos. Toliau bus lengviau ir darbai vyks greičiau.

Burlaivis „Germanika“ –  autentiškas, nes yra tiksliai statomas pagal senojo kurėno modelį. Laivo šonai bus iš pušies, stiebas – iš eglės, špangautai, vairas ir vairalazdės – iš ąžuolo. Pasak direktoriaus R.Baltuonio, kurėnui lentos atvežamos ne iš fabriko sandėlio, o paruoštos pagal specialų užsakymą iš Rusnės. Už visus organizacinius medžiagų ir detalių parinkimo ir atvežimo darbus šiame „germaniškių“ projekte yra atsakingas jaunas darbuotojas Andrius Kolpertas.

Vaikinas šiuo metu SBA koncerno rengiamos „Jaunųjų lyderių programos“ dalyvis ir atstovauja „Germanikos“ fabrikui. Tuo pačiu jaunajam baldininkui patikėta nemažai atsakingų pareigų: vaikinas ne tik savaitgaliais pats darbuojasi prie kurėno, bet ir rūpinasi gera emocine aplinka, motyvuoja darbuotojus, dalijasi informacija. Vienas svarbių renginių, kur daug darbo ir organizavimo galima priskirti Andriui, vyks balandžio 28 d. Tą šeštadienį kurėno statyboje – vaikų diena, į „Germaniką“ kviečiami visų darbuotojų vaikai. Anot Andriaus, mažiesiems ir vyresniems laivo statytojams bus pateikta daug malonių staigmenų, o svarbiausia – laukia ypač atsakingi  užsiėmimai su Šilutės meno mokyklos mokytojais. Su jais mažieji gamins suvenyrus: išpieš 1000 rankų darbo irkliukų, kuriuos „Germanika“ dovanos laivo nuleidimo į marias šventės dalyviams.  Specialiai iš medžio irkliukus pagamino „Šilutės baldų“ meistrai. 
 
Vyrauja puiki atmosfera

Anot fabriko direktoriaus R.Baltuonio, šiuo metu įmonėje tvyro puiki atmosfera ne vien dėl bendro tikslo – uždegto noro pastatyti kurėną, bet ir dėl fabrike pradėtų įgyvendinti pokyčių, keliančių darbuotojų motyvaciją, gerinančių darbų kokybę ir  našumą. 

Tam reikšmingi ir supaprastinta darbo užmokesčio sistema, ir administracijos dėmesys, kad darbuotojai jaustųsi mylimi, vertinami bei saugūs. Štai jau daugiau nei pusmetis visi „Germanikos“ darbuotojai yra draudžiami gyvybės draudimu, kuris juos saugo visas 24 valandas per parą. Draudimas galioja visus metus, per savaitgalius, atostogas, net ir viešint užsienyje.

Rūpinamasi ir darbuotojų patogumu atvykti į darbą bei grįžti namo. Ne paslaptis, kad fabriko autobusiukas baldininkus atveža į darbo vietą iš atokių rajono vietų. Dalinė parama teikiama ir maitinimui, tam tikroms sveikatos paslaugoms.

Dėkoja komandai

Parodę, kaip ir su kokiu džiaugsmu bei vienybės jėga pamažu „gimsta“ laivas, fabriko direktorius R.Baltuonis ir vadovaujantis operatorius, atsakingas už laivo statymo darbus D.Gruzdovas sakė, jog yra labai dėkingi visiems, kurie nepagaili savo asmeninio laiko ir atvyksta prisidėti savo pagalba.

Asmeniškai R.Baltuonis dėkoja bei perduoda linkėjimus visai baldininkų komandai, jų šeimoms, vaikams ir tiems, kas dar ateityje prisijungs.

O kas labai domisi, kaip šiuo metu atrodo baldininkų autentiškoji „Germanika“, kaip gaminamas kurėnas, ir kokie linksmi aplink sukiojasi darbuotojai, tai gali pamatyti socialinio tinklo „Facebook“ atviroje grupėje „Germanikos laivas“.