Gerų darbų maratonas prasideda: kam garsenybės skirs 2 proc. nuo GPM?

algirdas-kauspedas-64040778Prasidėjus gyventojų pajamų mokesčių deklaravimui, Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas „Pagalba Lietuvos vaikams“ prašo skirti 2 proc. nuo gyventojų pajamų mokesčio (GPM).

Jau vienuoliktus metus, ir po maestro mirties, fondas remia jaunus mūsų šalies muzikus, sportininkus ir įvairiose mokslo srityse gabius vaikus iki 18 metų.

Tarp fondo skatintųjų – Lietuvos ir tarptautiniuose konkursuose laurus pelnanti smuikininkė Dalia Kuznecovaitė, akordeonistė Eglė Bartkevičiūtė, teniso žvaigždė Ričardas Berankis, plaukikai Giedrius Titenis ir Danas Repšys ir daug kitų.

Palaikydami iniciatyvą paremti organizacijas, kurių darbus laikome prasmingais, žinomi šalies žmonės papasakojo, kam patys skiria savuosius 2 proc. nuo GPM.

A. Kaušpėdas: „Remdami kitą, remiame patys save“

Architektas ir muzikos grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas sakė 2 proc. nuo sumokėtų mokesčių kasmet skiriantis skirtingoms organizacijoms.  Šiemet šios lėšos papildys Kauno Panemunės pradinės mokyklos, kurioje mokosi dainininko anūkė, biudžetą.  

„Talentas reikalauja aplinkinių paramos. Genetika apsprendžia tik 50 proc. žmogaus, o kitus 50 proc. lemia išsilavinimas, darbas, kuris turi būti įdėtas tam, kad žmogus įgautų visas reikiamas kokybes, – sakė A. Kaušpėdas. – Žmonės turi jausti, kad visi esame susiję. Mes kaip milžiniška pieva gėlių, ir tas vaikas, kurio žiedas, galbūt, gražesnis, turi mūsų šaknis. Esame viena visuma, todėl remdami talentingesnį vaiką ar apskritai kitą žmogų iš tikrųjų remiame patys save“.

Prisimindamas pirmuosius savo, besiformuojančio muzikanto, metus, dainininkas pasakojo pirmą instrumentą – gitarą – nusipirkęs pats, būdamas 13-os: „Stiklo tara, kurią galėdavai priduoti ir gauti už tai pinigų, buvo mano, vaiko, biudžetas. Išmokau taupyti, kurį laiką nepirkau nei ledų, nei bandelių, iki galiausiai surinkau instrumentui įsigyti reikiamą sumą – 6 rublius“.

saule veS. Rinkevičiūtė dėkinga už… meškerę

Gyvūnams neabejinga, namuose kelis šunis auginanti, smuikininkė Saulė Rinkevičiūtė savuosius 2 proc. nuo GPM dažniausiai skiria gyvūnų prieglaudoms arba koncertus rengiančioms viešosioms įstaigoms. „Stengiuosi prisidėti prie gerų iniciatyvų tiek, kiek galiu. Manau, gabiems vaikams skiriama parama yra didelė paspirtis auginti savo talentą, dirbti. Nes gali būti labai talentingas, bet jei nėra galimybių, tobulėti savarankiškai yra labai sunku“.

„Kartais galima išgirsti, jog dideliu talentu Dievo ar gamtos apdovanotiems žmonėms tiesiog pasisekė, jog jiems veriasi visos durys, o spindintis žvaigždės gyvenimas – ranka pasiekiamas, – sakė Rasa Kubilienė, labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ valdybos pirmininkė. – Tačiau talentingą vaiką auginantys tėvai ir jų mokytojai žino, kiek darbo vaikas turi įdėti tam, kad jo talentas būtų suvaldytas, išlavintas ir neštų pasauliui teigiamus vaisius. Pavyzdžiui, mažiesiems būsimiems muzikantams prie instrumento reikia praleisti per dieną ne vieną valandą“.

S. Rinkevičiūtė už savo talento puoselėjimą sakė esanti dėkinga tėvams (Gintaras ir Tatjana Rinkevičiai, – aut. past.): „Jie suteikė man išsilavinimą. Kalbu ne tik apie pinigus – labai svarbus buvo jų moralinis palaikymas, jie skatino mane mokytis užsienyje, pas rimtą pedagogą. Savo tėvų dėka turiu gerą instrumentą“. S. Rinkevičiūtė pastebėjo, jog tėvas, garsus šalies dirigentas, dukrai visuomet duodavęs ne žuvį, o meškerę: „Už tai jam esu dėkinga labiausiai. Nes jis man padėdavo suteikdamas galimybę, bet niekada neduodavo paties trokštamo rezultato“.

nomeda veN. Marčėnaitė: „Lietuva turtinga talentais“

Garsi menininkė Nomeda Marčėnaitė  atkreipia dėmesį, jog anaiptol ne kiekvienas talentingas vaikas, kad ir kokiu talentu jis būtų apdovanotas, gimsta pasiturinčioje šeimoje: „Ne visi tėvai gali skirti daug pinigų būreliams ar papildomoms pamokoms, su konkursais ar mokslais susijusioms kelionėms, ir ypač – instrumentams, kas tampa labai aktualu vaikui augant ir jo pasiekimams didėjant. Todėl šiems vaikams parama – ar finansinė, ar moralinė – labai reikalinga“. N. Marčėnaitė apgailestavo, kad mes vis dar nemokame didžiuotis tuo, kuo Lietuva turtinga – įvairiose srityse talentingais žmonėmis: „Mes kažkaip to labai neįvertiname ir nemokame pažvelgti į talentus kaip į vertybę, kurią būtina puoselėti ir remti. Manau, idėja remti talentingus vaikus yra labai graži iniciatyva“.

 „Šalį garsinantiems talentams galėjome padėti rėmėjų ir Lietuvos žmonių, kurie skyrė 2 proc. nuo savo GPM mūsų fondui, dėka. Veiklai tęsti, šios paramos prašome ir 2014-iesiems“, – sakė R. Kubilienė. Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas „Pagalba Lietuvos vaikams“ gyvuoja tik iš rėmėjų ir kasmet geros valios šalies žmonių skiriamų 2 proc. nuo GPM. Visi, prisidedantys prie fondo veiklos, dirba neatlygintinai.
Informacijos apie ir M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondą „Pagalba Lietuvos vaikams“ bei galimybes skirti 2 proc. nuo GPM rasite www.rostropovich.lt.