Gerumo nešėjams švedams – kraštiečių pagarba

tikejimas viltis gircius kerstinTarptautinė šventė kaime – reiškinys itin retas, bet kaip tik tokia prieš savaitę įvyko Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje, Degučiuose.

Čia karaliavo gerumas, kurį jau du dešimtmečius jaučia daugybė mūsų krašto sergančių, senų, neįgalių žmonių, kuris dalijamas vaikų globos namams, daugiavaikėms šeimoms, visuomeninėms organizacijoms.

Gerumas, kurio nesuskaičiuojamą gausybę per 20 metų išdalijo švedų organizacijos „Pagalba Lietuvai – Tikėjimas. Viltis. Meilė“ nariai ir jos įkūrėja bei ilgametė vadovė Kerstin Lindkvist (Kerstin Lindquist).

Tie, kam teko laimė tą gerumą pajusti, tądien (beje, simboliška – šventos Liucijos – šviesos nešėjos dieną) gausiai susirinko Degučių bendruomenės namuose, kad bent dalele atsilygintų ilgamečiams savo rėmėjams ir pagalbininkams. Bet rėmėjai ir patys rado kam padėkoti, mat ir šiame krašte turi daugybę savo pagalbininkų.

Tad ir karaliavo bendruomenės namuose gražūs žodžiai, gėlės ir muzika, o šventės pabaigoje nuskambėjo choru ir beveik be akcento švedų delegacijos ištartas „Liabai ačiū“.

tikejimas viltis bendruomeniu eileIš filmo kadrų pažvelgė skausmas

„Draugystės tiltas tarp dviejų Baltijos jūros krantų – Švedijos ir Lietuvos – buvo nutiestas prieš 20 metų. Visus tuos dešimtmečius tuo tiltu keliauja gerumas, nešdamas organizacijos „Tikėjimas. Viltis, Meilė“ dovanas“, – priminė šventės vedėjai Nijolė Stanelienė ir Vytautas Laurinavičius.

Trumpai prisiminti tas neįkainojamas dovanas, bet ne tik materialias, susirinkusiesiems padėjo bibliotekininkai, tarsi atgal atsukę laikrodį ir parodę filmuotą medžiagą.

Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas vėliau išsitarė filmo žiūrėjimo metu pamatęs, kad ne vienas aplinkinis tiesiog prarado žadą.

Ir išties – švedai nefilmavo padėkos vakarų ir rožių jiems įteikimo ceremonijų. Jie parodė vargą ir skausmą, kuriuos bent šiek tiek ir stengiasi sumažinti savo veikla.

Iš filmo kadrų žvelgė likimo suluošinti neįgalūs vaikai, kuriems per tą laiką švedų paramos dėka jau atlikta apie 60 sudėtingų operacijų. Tokių, kurioms patys tų vaikų tėvai tikrai nebūtų turėję lėšų.

Kadruose matėme sunkiai besitvarkančius senukus ir neįgaliuosius, kuriems užjūryje gyvenančių, visai svetimų žmonių pagalba ne kartą atnešė tikėjimą, viltį ir meilę, o kai kuriems iš jų net dovanojo namus.

Filmo juostoje šypsenos pražydo gausius būrius mažylių auginančių motinų veiduose, kai į jų namus artėjant didžiosioms metų šventėms suko švedų delegacijos, o jų priekyje žvaliai žengė įspūdingo stoto Kalėdų Senelis. Jie gausių šeimų mažyliams nešė tiek dovanų, kiek jų mamos niekada nebūtų įstengusios nupirkti.

Iš tų kadrų žvelgė mūsų rajono meno kolektyvų nariai, kurių dešimtys per tuos metus aplankė tą kitą Baltijos krantą ir pristatė tenykščiams mūsų meną, patys pažino švedų dainas ir šokius, atrado ten draugų.

Motinos žodžiais negali apsakyti dėkingumo

tikejimas viltis girulis martynas„Gerumo tilto abiejuose galuose dirba dvi grupės žmonių – švedų ir lietuvių“, – sakė popietės vedėjai. Tai buvo priminimas apie labdaros organizacijos įkūrėją Kerstin Lindkvist ir jos atstovą Lietuvoje Tadą Girčių, kuris tūkstančių švedų gerumą išdalija šiame Baltijos krante.

Ne visi tie, kurie pajuto švedų paramą ir šilumą, tądien galėjo atvykti, bet tie, kurie atvyko, nepajėgė sulaikyti džiaugsmo ir padėkos ašarų. Bet, ko gero, labiausiai jaudinosi dviejų vaikinų – Vytauto Riaukos iš Klaipėdos ir Martyno Girulio iš Pagėgių savivaldybės – tėvai.

Šiems sunkią negalią nuo gimimo turėjusiems jaunuoliams švedų paramos dėka buvo atliktos sudėtingos operacijos, irgi sugrąžinusios jiems gyvenimo džiaugsmą.

„Jūs pirmieji išgirdot mano prašymą, ačiū už palaikymą ir supratimą ir tegu sėkmė lydi jūsų garbingą darbą“, – kalbėjo 20-metis Martynas, kurio istoriją jau ne kartą rašė „Šilutės naujienos“. Neseniai jam Austrijoje buvo atlikta pirmoji bioninės rankos persodinimo operacija, brangių operacijų Martynui reikės ir daugiau.

„Žodžiais negaliu apsakyti, kokį dėkingumą jaučiu jums, nes jūs savo pagalba suteikėt mums jėgų eiti į priekį, kartu su jumis mes užauginome Martyną. Su jumis mes stipresni ir galim siekti tikslo“, – kalbėjo vaikino mama.

„Esu labai laimingas, kad taip pasikeitė mano gyvenimas, kad jau galiu kalbėti“, – jiems antrino su mama atvykęs Vytautas.

Rėmėjams – rožės, medus, pyragai

tikejimas viltis vaitiekovas armonas„Per tuos metus jūs nuveikėt tiek, kiek, rodos, neįmanoma nuveikti. Mes turime į jus orientuotis“, – sakė seniūnas J.Budreckas. Jis priminė, kad ir bendruomenės namuose, kur vyksta šventė, viskas – baldai, dažai sienoms, indai – yra suvežta švedų.

Dėkoję Dalios Užpelkienės vadovaujami Šilutės bibliotekininkai irgi sakė žemai lenkiantys savo galvas prieš švedų organizacijos narius, nes ir knygos namų lankytojai nuolat naudojasi jų parama.

„Išpildėt labai daug vilčių ir svajonių. Ačiū, kad dar nepavargot, tegu pildosi ir jūsų viltys“, – linkėjo asociacijos „Lamatos žemė“ pirmininkas Vytautas Laurinaitis. Jis sakė girdėjęs, jog geri žmonės mėgsta saldumynus, todėl svečiams iš Švedijos dovanojo tortą.

Bendradarbiavimo sutartį su organizacija „Pagalba Lietuvai – Tikėjimas. Viltis. Meilė“ šiemet pasirašė mūsų rajono bendruomenių sąjunga, nors, jos vadovės Marijonos Janavičienės žodžiais tariant, ir iki tol parama bendruomenėms keliavo be jokių sutarčių ir įsipareigojimų.

Padėkoti už paramą norinčių bendruomenių atstovų išsirikiavo ilgiausia eilė.

Nešdami rožių žiedus, pačių keptus pyragus ir gamintus kalėdinius vainikus, jie lenkėsi savo nuolatiniams rėmėjams. O katytiškis Viktoras Vaitiekovas ir natkiškietis Valdas Armonas dar ir solidų krepšį atitempė, kuriame, anot jų pačių, bendruomenių bitučių sunešto medaus stiklainiai buvo sukrauti ir perduoti į tą „Gerumo avilį“.

tikejimas viltis sveikinimaiŠie žmonės, anot M.Janavičienės, galėtų kalbėti be galo ir padėkos žodžiai liete lietųsi iš jų širdžių. O pasirašyta sutartimi jie ir patys įsipareigojo prisidėti prie gerų organizacijos darbų.

T.Girčius šiame krašte irgi turi nemažai pagalbininkų, be kurių savo veiklos jis neįsivaizduoja. Jiems irgi įteiktos padėkos, gėlių žiedai.

Svečiams koncertavo jaunieji degutiškiai Domantė Beinoriūtė ir Lukas Šilinskas, melodijas raitė Bikavėnų kapela, dainavo angelais virtusių Klaipėdos universitete švedų kalbą studijuojančių merginų choras, giedojo Žemaičių Naumiesčio moksleiviai.

„Mes esame be galo sujaudinti“, – tiek tepasakė ilgų kalbų nemėgstantys K.Lindkvist, T.Girčius ir atvykę jų kolegos. „Liabai ačiū“, – nuskambėjo salėje švedų padėka.