Gimtosios Šyšos dugne – sprogmenys, dviračių rėmai ir mėsmalės

„Gal kam nors reikia mėsmalės?..“ – toks šūksnis pasigirsta per redakcijos langą nuo kitoje gatvės pusėje esančios Šyšos kranto. Čia intensyviai vyksta dešiniosios upės pakrantės rekonstrukcijos darbai, tiksliau – paruošimas tai rekonstrukcijai. O dumblu aplipusi „mėsmalė“, kurią vienas kitam siūlo darbininkai, suklypęs dviračio rėmas, padangos, milžiniški rieduliai, net pora sprogmenų ir kitoks „gėris“ – tai vis iš mūsų gražiosios Šyšos ištraukti radiniai, kuriais taip atsikratė neabejotinai ne kas kitas, tik patys šilutiškiai...

Strėlinis ekskavatorius iš Šyšos dugno traukia milžiniškas dumblo, akmenų ir visokių atliekų krūvas.

Naujausi radiniai – ne istorinės vertybės

„Šilutės naujienose“ jau rašėme, kad pradėję Šilokarčemos kvartalo dešiniosios Šyšos pakrantės rekonstrukcijos darbus, statybininkai atkasė tai, ko nesitikėjo. Tai buvo puikiai išsilaikiusi, akmenimis grįsta krantinė, kurios ilgis apie 50 m. Vietą apžiūrėjusi specialistų komisija nutarė, kad krantinę reikia išsaugoti.

Bet šįkart ne apie tokius vertingus, ne istorinius radinius. Kuomet išgirdę klausimą apie „mėsmalę“ išeiname į lauką, darbininkai nesiragindami parodo krūvelę naujausių radinių, ištrauktų iš upės. Žinia, sprogmenų čia jau nebėra, užtat riogso didžiuliai akmenys, sulankstytas dviračio rėmas, toji pati „mėsmalė“, visoks kitoks „gėris“, apraizgytas vielomis. Netoliese – šviežiai ištraukta padanga, greičiau kokio traktoriaus, nei lengvojo automobilio, dar įvairaus dydžio betono luitai ir t.t. ir pan.

Ant upės pylimo užsiropštęs ilgastrėlis ekskavatorius sukasi sparčiai, jo iškabintą dumblą ne mažiau sparčiai tolyn gabena kitas traktorius. Neslėpsime – darosi pikta taip akivaizdžiai pamačius, kaip nesaugome tos vienintelės savo upės.

Vagys vandenyje slėpė dviračius

Kalbiname čia dirbančios UAB „Stamela“ direktorių Matą Liepį ir klausiame, kiek ir ko dar iš vandens traukia čia nuo ankstaus ryto plušantys statybininkai?

M. Liepis sako, jog šiuo metu vyksta juodžiausias – paruošiamasis darbas. Ir vos pradėję darbus darbininkai jau žinojo, kad upėje ras visko, apie tai juos „informavo“ aplinkiniai gyventojai. Vietiniai pasakojo atvejus, kuomet Šyšos vandenyje vagys slėpdavo net iš jų kiemų nugvelbtus dviračius. Žinia, gal kuris vėliau juos pasiėmė, o kitas gal ir neberado…

Dar toliau link uosto teritorijos, už Šyšos vingio, padangų buvo kur kas daugiau. M. Liepis spėja, kad gal šios čia ir nebuvo specialiai metamos, gal jos buvo pritvirtintos prie krantinės kaip atrama laivams, o ilgainiui yrant krantinei tiesiog krito upėn?..

Įmonės vadovas sako, kad tokių radinių niekas neskaičiuoja, bet neslepia, kad visiems skauda širdį matant gimtosios upės būklę.

Strėlinis ekskavatorius iš upės dugno iškelia didžiules krūvas grunto, kuriame šilutiškiai yra „palaidoję“ ir nemažai savo namų apyvokos daiktų…

Ištraukė jau du sprogmenis

Pasak pašnekovo, statybininkai visai nenori aptikti dar kokių nors istorinius laikus menančių radinių. Žinia, tokios radybos gali tik sustabdyti darbus, jei radimvietes imtųsi tirti istorikai ar archeologai. O jų čia gali būti žinant, kad Šilutės senojo turgaus aikštėje kažkada šurmuliavo dideli turgūs.

Dar mažiau visiems norisi aptikti sprogmenų, nors per bene porą mėnesių trunkančius darbus jau du tokie ištraukti. Vienas, pasak M. Liepio, buvo gal 30 cm dydžio, kitas gerokai didesnis. Tokiais atvejais vieta aptveriama, ją saugoti imasi policijos pareigūnai, skubiai kviečiami išminuotojai. Ar daug dar tų mirties nešėjų saugo mūsų upės dugnas – kas pasakys?..

Ir nežinia kiek dar visko būtų ištraukiama, jei technika valytų upės dugną. Šio darbo projekto vykdytojai nedaro, jie valo tik tą upės pakraštį, kuriame bus kalami krantinės sutvirtinimai atraminei sienelei.