Ginčijasi, kur statyti Rusnės apžvalgos bokštą

rusnes buresSavivaldybės valdžios ir rusniškių džiaugsmas dėl Aplinkos ministerijos paskirtų 400 tūkstančių eurų apžvalgos bokštui Rusnės saloje statyti jau virsta susipriešinimu.

Bendruomenės „Rusnės sala“ atstovams bei Nemuno deltos regioninio parko tarybai nebeįtinka Savivaldybės administracijos ir rajono vadovų parinkta vieta apžvalgos bokštui statyti. Minėta taryba, norinti, kad apžvalgos bokštas būtų statomas kitoje vietoje, jau išsiuntinėjo raštus Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai (VSTT), kuri minėtos ministerijos įpareigota organizuoti bokšto statybą, ir Šilutės savivaldybės tarybai bei savivaldybės vadovams.

Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis ir jo pavaduotojas Algirdas Balčytis, atsakingas už rajone įgyvendinamas investicijas, mano, kad procesas jau per daug pajudėjęs, todėl nebėra laiko ginčams. Vadovai nuogąstauja, kad dėl vietinių nesutarimų suplanuota investicija neiškeliautų kitur.

Žvalgė sraigtasparniu ir apsisprendėrusnes bokstas

Prieš kelis mėnesius, kai apžvalgos bokšto statyba buvo tik svajonė, Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė skraidė su sraigtasparnio įgula apžiūrėti, kur galėtų būti pastatytas 30 m aukščio apžvalgos bokštas. Kad būtų galima tiksliau įsivaizduoti, kas bus matoma iš tokio aukščio, buvo daromos nuotraukos su vaizdais 360 laipsnių kampu kiekvienoje suplanuotoje vietoje. Taip tirtos vietos Rusnės saloje prie naujojo Pakalnės upės tilto, prie Pakalnės upės žiočių, Uostadvaryje, Atmatos upės kairiajame krante.

Visos fotografijos buvo atiduotos Savivaldybės administracijai.

Pasak savivaldybės meropavaduotojo A.Balčyčio, ištyrinėjus fotografijų vaizdus ir išklausius Savivaldybės administracijos Ūkio bei Architektūros ir urbanistikos skyrių specialistų nuomonės, vieta apžvalgos bokštui buvo parinkta Uostadvaryje, šalia uosto. Iš šios vietos skaidrią dieną matysis Neringa, Mingė, Uostadvaris, Minijos, Atmatos upės žiotys, Rusnės salos, Kuršių marių pakraščiai.

Kitas pasiūlymas

Kitą vietą apžvalgos bokštui siūlo NDRP taryba, kuriai vadovauja parko direkcijos vadovas Vaidas Pavilonis. Šioje taryboje, be Savivaldybės ir regioninio parko atstovų, yra ir Rusnės seniūnijos bei gyvenvietės bendruomeninių organizacijų atstovai.

Minėtos tarybos posėdyje, kuris įvyko vasario 17 d., dauguma narių pritarė mūsų krašto kultūros paveldo ekspertu vadinamo rusniškio Kęstučio Demerecko siūlymui bokštą statyti ne Uostadvaryje, o netoli senojo molo švyturio.

Jis yra surinkęs medžiagą apie Atmatos žiočių molo ir švyturio istorinius, urbanistinius bei hidrologinius tyrimus. Pasak K.Demerecko, Atmatos žiočių kairiajame krante, netoli senojo molo švyturio, yra 400 metrų skersmens aukštuma (1,7-2,2 m aukščio nuo įprasto jūros lygio), suformuota apie 1955 metus. Aplink šią aukštumą būtų galima įrengti Kuršių marių pakrantės apžvalgos taką bei pastatyti apžvalgos bokštą, iš kurio matytųsi Nemuno deltos šakos, Atmatos žiotys, Kniaupo įlanka, Ventės ragas, Uostadvaris, Krokų lankos ežeras, Pakalnės įlanka bei naujai susidarančios deltos salos. Į šią vietą vedantis takas galėtų būti sužymėtas sausumos priaugimo etapais, ir taip būtų sukurtas dar vienas įdomus, galima sakyti, unikalus Lietuvoje pažintinis takas, parodantis kaip metams bėgant upių sąnašos priaugina Rusnės salą. Šis takas galėtų vadintis „Rusnės salometras“ (sala + metras).

Seniūnė pritartų, bet…

Seniūnė D.Drobnienė NDRP tarybos pasiūlymui statyti apžvalgos bokštą Atmatos upės žiočių kairiajame krante, prie pat marių pakraščio, pritaria. Ji mano, kad jeigu ten būtų pastatytas bokštas ir iki jo nutiestas takas, rusniškiai ir jų svečiai pagaliau galėtų nors vienoje vietoje prieiti prie Kuršių marių pakrantės. Žinoma, link bokšto nutiestas pėsčiųjų – dviračių takas būtų ir dar vienas papildomas turizmo infrastruktūros elementas.

Tačiau seniūnė supranta ir Savivaldybės administracijos rūpestį – kas ir už kokias lėšas nuties taką ar kelią iki apžvalgos bokšto Atmatos žiočių pakraštyje? Jos nuomone, tako statybai taip greit – dar šiemet – lėšų niekas neskirs.

Bet niekas nenorėtų, kad dėl ginčų bokšto statybos investicija „nuplauktų“ į kitą seniūniją, o gal ir visai į kitą regioną. Todėl, pasak seniūnės, jeigu Savivaldybės administracija nuspręs, kad apžvalgos bokštą reikia statyti Uostadvaryje, rusniškiai stiprių vėjų tikrai nekels. Teks galvoti, kokią kitą atrakciją Atmatos žiočių pakraštyje sugalvoti ir ieškoti kitur lėšų toms idėjoms įgyvendinti.

Nenuleis rankų

NDRP direktorius V.Pavilonis „Šilutės naujienoms“ sakė dar neprarandantis vilties pasiekti, jog bokštas būtų statomas kairiajame Atmatos žiočių krante.

Jo nuomone, statyti bokštą Uostadvaryje, šalia architektūros paminklais jau tapusio senojo švyturio ir siurblinės, nėra pati geriausia vieta – yra grėsmė nauju statiniu sudarkyti tenykštę autentišką aplinką.APZVALGOS BOKSTAS

Todėl regioninio parko vadovas intensyviai tyrinėja, kaip gauti lėšų pėsčiųjų – dviratininkų takui nutiesti iki NDRP tartybos siūlomos bokšto statybos vietos.

VSTT taip pat domisi NDRP tarybos pasiūlymu – paprašė pateikti daugiau informacijos apie galimos statybos vietą, vizualizacijos schemų ir t.t. Taigi dar yra viltis, kad gal bus apsispręsta skirti papildomus 250 tūkst. eurų takui iki apžvalgos bokšto įrengti.

Rezervato teritorija!

Vasario 29 dieną savivaldybės mero pavaduotojas A.Balčytis dar kartą susitiko su NDRP tarybos nariais Živile Skirkevičiene, Raimondu Plikšniu, Rusnės seniūne D.Drobniene. Pastarieji mato didžiulę prasmę, kad apžvalgos bokštas būtų pastatytas būtent Atmatos upės žiočių kairiajame krante. Pasak R.Plikšnio, šioje vietoje Rusnėje būtų sukurta dar viena vieta turistams. Toks pat bokštas, pastatytas prie Uostadvario senojo švyturio, tik papildytų jau ir taip turistų lankomą vietą.

Susitikime dalyvavę architektai Edmundas Benetis bei Egidijus Vidrinskas suabejojo, ar rusniškių ir NDRP tarybos parinkta vieta Atmatos upės žiočių kairiajame krante yra apskritai svarstytina, nes ji yra rezervato teritorijoje. Pagal rezervato reglamentus, jokia statyba čia negalima.
Susirinkime negalėjo dalyvauti NRDP direktorius V.Pavilonis, kuris tik vienas būtų galėjęs paaiškinti, kodėl jis ir jo vadovaujama NDRP taryba siūlo bokštą statyti rezervate.

Vėliau V.Pavilonis „Šilutės naujienoms“ telefonu paaiškino, kad Atmatos žiočių kairysis krantas yra rezervato pakraštyje, todėl įmanoma suderinti statybos sąlygas. Pasak V.Pavilonio, jeigu bus gautos lėšos takui įrengti, regioninio parko direkcija sutvarkys ir dokumentus, kad rezervato pakraštyje būtų leista statyti bokštą ir taką iki jo.