Girti jaunuoliai sužalojo bendrabučio auklėtoją ir du policininkus

 chuliganaiPrecedento neturintis įvykis – jaunimo riaušės – pirmadienį ir antradienio pavakarę kilo Žemaičių Naumiestyje.

Čia esančiame Šilutės žemės ūkio mokyklos (ŽŪM) skyriuje neblaivių buvusių mokyklos moksleivių grupelė sužalojo bendrabučio auklėtoją ir net pasipriešino iškviestiems policijos pareigūnams.

Auklėtoja ir du pareigūnai sužalojimus gydosi namuose, o Šilutės ŽŪM buvo apsvarstytos net apsaugos pedagogams samdymo galimybės.

Išdaužė stiklus, sužeidė auklėtoją

Pirmasis incidentas kilo pirmadienį apie 15.30 val. Tuomet 3 neblaivūs vaikinai – 15, 17 ir 18 metų – prie Šilutės ŽŪM Žemaičių Naumiesčio skyriaus bendrabučio, esančio Dariaus ir Girėno g., viešoje vietoje keikėsi, šūkavo, išdaužė bendrabučio durų stiklus.

Nukentėjo sutramdyti įsisiautėjusią gaują pabandžiusi 53 metų bendrabučio auklėtoja. Vaikinai pargriovė ją ant žemės, moteris buvo rimtai sužalota, jai prireikė medikų pagalbos. Šilutės ligoninėje auklėtojai buvo sugipsuota sulaužyta koja, šiuo metu ji turi nedarbingumo pažymėjimą.

Šilutės ŽŪM Žemaičių Naumiesčio skyriaus vedėja Vilma Grigonienė „Šilutės naujienoms“ sakė, jog šiame incidente dalyvavo 5 vaikinai, kurie per kelias praėjusias savaites buvo pašalinti iš mokyklos už įvairius nusižengimus.

Dalis jų jau buvo turėję reikalų su teisėsauga, jų grupėje yra ir vaikinų, atlikusių keleto mėnesių bausmes.

Riaušes kėlė ir antradienį

Itin įžūliai jaunuoliai pasipriešino ir iškviestiems policijos pareigūnams. Šilutės policijos l.e.p. Kriminalinės policijos vadovė Jurgita Nausėdienė informavo, jog du pareigūnai taip pat sužaloti, jie irgi turi nedarbingumo pažymėjimus.

Tądien buvo sulaikyti 2 jaunuoliai, jie apklausti policijos komisariate, jiems pareikšti įtarimai, paskirtos kardomosios priemonės ir jie paleisti.

Tačiau chuliganų tai nė kiek neišgąsdino – antradienį jie vėl būriavosi ir kėlė riaušes prie tos pačios mokyklos. Vėl iškviesta policija, du vaikinai vėl buvo sulaikyti, o vėliau – paleisti.

Pasak J.Nausėdienės, jaunuoliams gresia baudžiamoji atsakomybė dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir pasipriešinimo policijos pareigūnams. Už tai gali būti skiriamos įvairios nuobaudos – nuo viešųjų darbų iki trejų metų laisvės atėmimo.

Nepatiko pašalinimas iš mokyklos

Pasak V.Grigonienės, šios mokyklos pedagogai turi ilgametę patirtį dirbti su probleminio elgesio jaunuoliais, tačiau pastaroji grupelė buvo tokia, kad su jos nariais suaugusieji jau nebepajėgė susikalbėti nei geruoju, nei piktuoju.

„Išskirtinai įžūlūs ir agresyvūs jaunuoliai bandė smurtauti ir prieš mokytojus. Išbandėme visas įmanomas priemones – ir pokalbius, ir psichologo pagalbą – niekas negelbėjo“, – sakė vedėja.

Tuomet priimtas sprendimas pašalinti jaunuolius iš mokyklos.

Vieni iš jų į šią mokyklą buvo atvykę tik šiemet, kiti jau buvo antrakursiai. Dalis jų – augę Pagėgių ir Plungės vaikų globos namuose, kiti – iš socialinės rizikos grupės šeimų. Į šią mokyklą juos nukreipė globos namai arba socialiniai darbuotojai.

Nors vaikinai nenorėjo mokytis, pašalinimas iš mokyklos jiems, matyt, buvo itin nemalonus ir juos papiktinęs įvykis, su kuriuo jie negalėjo susitaikyti. Todėl vis atvažiuodavo į mokyklą ir kėlė čia riaušes.

Skyriuje mokosi tik specialiųjų poreikių jaunuoliai

Šilutės ŽŪM direktoriaus pavaduotojas Arvydas Budvytis sakė, jog mokyklos vadovai svarstė galimybę samdyti apsaugininkus, tačiau kol kas nutarta eiti kitu keliu.

Šios mokyklos Žemaičių Naumiesčio skyriuje ugdomi ir specialybę įgyja tik sutrikusio intelekto, specialiųjų poreikių turintys vaikai. Tokių vaikų ugdymui specialiai rengėsi ir pedagogų bei kitų darbuotojų kolektyvas, tam parengtos ir ugdymo programos.

Pasak A.Budvyčio, šie jaunuoliai yra švelnūs ir paklusnūs, su jais dirbant galima daug pasiekti. Tačiau niekas negali garantuoti, kad blogas pavyzdys ir akiplėšiškas chuliganų elgesys kurią dieną nepatrauks ir silpnesnio neįgalaus vaiko.

Pastaraisiais metais į mokyklą buvo priimti ir keli specialiųjų poreikių neturintys jaunuoliai, kurie nepritapo kitose mokyklose. Pasak pavaduotojo, akivaizdu, kad jie neturi jokios mokymosi motyvacijos, tačiau prašėsi priimami, tad mokyklos vadovai nutarė: tegu mokosi, jei nori – įgis specialybę, integruosis į visuomenę – visiems bus tik geriau.

Tačiau dabar mokykloje svarstoma, kad kartu ugdyti sutrikusio intelekto ir sveikus, tačiau sunkiai auklėjamus jaunuolius čia galimybių nėra. Tad ateityje Šilutės žemės ūkio mokykla į Žemaičių Naumiesčio skyrių priims tik specialiųjų poreikių turinčius jaunuolius.

„Tikimės, kad dabar, kai tuos penkis nevaldomus vaikinus iš mokyklos pašalinome, ir kai jie gaus, ko nusipelnę, mokykloje vėl bus ramiau“, – sakė A.Budvytis.