Globos poreikis auga, vietų globojamiesiems trūksta

globa sveksnojePastaruoju metu sparčiai ilgėja laukiančiųjų globos stacionariose socialinėse įstaigose eilės, o tuo pačiu daugėja darbo ir Socialinės paramos skyriui. Tokia situacija susiklostė po to, kai Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Švėkšnos departamente buvo uždarytas Ribinių būklių skyrius.

Minėtame departamente laikiną, bet visai netrumpą – pusmečiui ir ilgiau – globą ir slaugą gaudavo daug mūsų rajono psichikos problemų turinčių institucinės globos eilėje laukiančių žmonių. Kai kurie iš jų buvo vieniši, kai kurie – tapę našta šeimoms. Uždarius Ribinių būklių skyrių, rajono socialinio darbo organizatoriams teko saviškius iš čia pasiimti ir ieškoti vietų kituose šalies stacionaruose.

Todėl prieš savaitę rajono Savivaldybės atstovų grupė vyko į Klaipėdą susitikti su Jūrininkų ligoninės direktoriumi Jonu Sąlyga bei Psichiatrijos departamento vadovu Artūru Mažrimu. Diskutuota apie tai, kaip šiuo atveju rasti ir ligoninei, ir rajonui priimtiną variantą.

Eilės į globos įstaigas ilgėja

Dar neseniai į visas mūsų rajono globos ir slaugos įstaigas būdavo priskaičiuojama keliolikos laukiančiųjų eilutė, dabar eilėje jau laukia dešimtys žmonių.

Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis pateikia tokius situaciją iliustruojančius skaičius: į Šilutės senelių globos namus šiuo metu norėtų patekti 19, į Macikų socialinės globos namus – 8, į „Senjorų Eldoradą” – 1 žmogus. Dar 9 šeimos laukia dienos globos į namus paslaugos, o dienos globos institucijoje norėtų 1 žmogaus artimieji.

Dar 4 rajono gyventojai laukia, kol atsiras vietų kitų rajonų – Anykščių r. Aknystos, Kretingos r. Padvarių ir Tauragės r. Adakavo globos ir slaugos įstaigose.

Rašydamas prašymą Socialinės paramos skyriui žmogus ar jo artimieji nurodo, kurioje globą ir slaugą teikiančioje įstaigoje norėtų gyventi.

„Eilės ilgėja ir dėl to, kad visuomenė sensta, vis daugiau jaunų žmonių palieka artimuosius ir išvyksta į svečias šalis. Daug turime ir psichikos ligonių, o juos šiuo metu turime vežti net į Anykščių rajoną – į Aknystos globos namus”, – sako A.Šimelionis.

Skyriaus vedėjas jau pateikė pasiūlymą steigti Šilutės senelių globos namų filialą. Jei toks būtų įsteigtas, jis iš karto būtų pilnas gyventojų.

Ligoninė perleistų patalpas Savivaldybei

Susitikime su J.Sąlyga ir A.Mažrimu dalyvavo A.Šimelionis, meras Vytautas Laurinaitis ir savivaldybės gydytojas Marius Bartkus. Jie prašė rasti galimybę Švėkšnos departamente ir toliau teikti socialinės globos ir slaugos paslaugą, kurią iki šių metų pradžios iš šios įstaigos pirko Savivaldybė. Tiesa, apie tai, kad jos teikimas bus nutrauktas, Savivaldybė buvo informuota dar pernai rugsėjį.

J.Sąlyga paaiškino, kad keitėsi įstatyminė bazė, todėl ligoninė nebegali teikti ilgalaikės ir trumpalaikės globos ir slaugos paslaugos. Be to, įstaigai ši paslauga buvo nuostolinga.

Ligoninės vadovo nuomone, dalis nesunkių sutrikimų turinčių žmonių galėtų gauti dienos paslaugas Šilutės pirminės psichikos sveikatos centre.

Be to, jis sakė jau suderinęs su Sveikatos apsaugos ministerija ir gavęs leidimą dalį Švėkšnos departamento patalpų panaudos būdu perleisti Šilutės rajono savivaldybei. Tokiu būdu jose globos ir slaugos funkciją galėtų organizuoti pati Savivaldybė. Kalbama apie senąjį departamento korpusą, kuris dabar yra suremontuotas.

Panašus skyrius jau yra įkurtas Palangoje.

A.Šimelionis mano, kad tai būtų tarsi socialinė įstaiga, kurioje pacientai gautų ir medicininę pagalbą. Be to, visai patogu, mat šalia dirba visi reikalingi specialistai. Šiuo metu Šilutės rajonui reikėtų maždaug 40-ies vietų.

Artimiausiu metu Savivaldybės ir Socialinės paramos skyriaus vadovai ketina apžiūrėti siūlomas patalpas.