Globoti vaiką pasiryžtų kas dešimtas šalies gyventojas

Spalio viduryje Lietuvos globos sistemoje buvo registruoti 5,9 tūkst. vaikų – trečdaliu mažiau nei prieš 5 metus. Vis dėlto per 1000 jų dar laukia mylinčios šeimos. Nors požiūris į vaikų globą kinta, vis dar mažiau globėjų dėmesio sulaukia vyresni vaikai ir paaugliai, kurių yra daugiausia tarp globojamų vaikų. Globoti vaiką ar paauglį Lietuvoje teoriškai svarstytų kas dešimtas gyventojas, rodo apklausa.

Pixabay.com nuotr.

Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) užsakymu vykdytos apklausos duomenimis, globoti vaiką ar paauglį teoriškai svarsto 10 proc. ir rimtai – 1 proc. respondentų. Ketvirtadalis yra mažiau kategoriški vaikų globos atžvilgiu – 14 proc. rinkosi atsakymą „nei taip, nei ne“, kiti 11 proc. linkę šį klausimą atidėti ateičiai. Nuomonės vaikų globos klausimu neturėjo 9 proc.

„Lietuvos gyventojai nesiryžta priimti į šeimą be tėvų globos likusių vaikų dėl skirtingų priežasčių – vieniems tai galbūt finansinė padėtis, kitiems gal trūksta žinių ar nepasitiki savo jėgomis. Taip pat žmonės gali nerimauti dėl aplinkinių nuomonės, jeigu susidurtų su sunkumais, ypač jei gyvenama mažose bendruomenėse, kur visi vienas kitą pažįsta“, – sakė Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Agnė Marčiukaitienė.

Vaikų globą svarstantys labiau teoriškai teigė aukščiausio išsimokslinimo, didesnių pajamų respondentai. Nesvarstantys ir neplanuojantys dažniau teigė vyrai, vyresni, žemesnio išsimokslinimo, mažesnių pajamų, rajono centrų ir kaimo vietovių gyventojai.

Pasak A. Marčiukaitienės, priežasčių atverti namus ir širdis dar vienam vaikui yra daug, o pagrindinė – galimybė padėti be tėvų globos likusiems vaikams.

Per 9 šių metų mėnesius Lietuvoje pagrindinius mokymus pagal Globėjų ir įtėvių mokymo bei konsultavimo (GIMK) programą baigė 204 asmenys bei 129 globojamo vaiko artimi giminaičiai.

Didėjantis valstybės parama globojamiems vaikams gerina jų gyvenimo sąlygas, tuo pačiu gali pasitarnauti kaip teigiamas impulsas ir globėjams – ypač ši parama svarbi, kai be tėvų globos lieka keli vaikai ar vaikas, turintis sveikatos sutrikimų.

Globėjams teikiama pagalba

Neretai vaikų globą lydintis iššūkis yra nenoras globoti vyresnius vaikus ir paauglius. Apklausos duomenimis, globoti vaiką, bet ne paauglį svarstytų 4 proc. respondentų.

„Turbūt tai yra biologiškai užprogramuotas noras turėti kūdikį ar mažą vaiką, turint lūkesčių ateičiai, kad į šeimą priimamas vaikas užaugs tarsi biologinis. Kai į šeimą priimami paaugliai, jie ateina su savo patirties bagažu, patirtimis ir traumomis, kurių įveikimas gali pareikalauti daugiau kantrybės bei meilės“, – sako A. Marčiukaitienė.

Kartais prireikia pagalbos ir suaugusiajam. Todėl aktuali tampa globėjams teikiama socialinių darbuotojų ir psichologų pagalba, padedant įveikti kylančius iššūkius.

„Paauglystė savaime yra iššūkis tiek pačiam vaikui, tiek šalia esantiems suaugusiems, o netektis patyrusiems vaikams šis etapas kartais būna susijęs su dar didesniais iššūkiais”, – sako pašnekovė.

Pasak jos, kasmet vis daugiau globėjų pasiryžta į šeimą priimti ūgtelėjusius vaikus, tad jų sėkmės istorijos skatina taip pasielgti ir kitus globėjus.

CPVA direktorė Lidija Kašubienė – vaikų globos viešinimas yra svarbus aspektas tiek gerinant visuomenės požiūrį į vaikų globą, tiek didinant informuotumą apie globėjams teikiamas paslaugas.

„Šiame prasmingame darbe – padėti vaikams – nė vienas nėra paliekamas likimo valiai. Kuo daugiau globoti pasiryžusių žmonių turėsime, tuo daugiau Lietuvoje bus laimingų vaikų, augančių saugioje ir mylinčioje aplinkoje. Šiandien džiaugiamės, kad vaikų globos institucines įstaigas yra pakeitę ES investicijomis finansuojami bendruomeniniai vaikų globos namai, bet vis dėlto be tėvų globos likusių vaikų padėtis būtų kur kas geresnė, jei jie augtų savo ar globėjų šeimose“, – sako L. Kašubienė.

„Aš toks kaip tu. Ne iš kitos planetos“ – VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuota komunikacijos kampanija, kuria siekiama skatinti suvokimą (nuostatų ugdymą), kad globoti vaikus yra kilnu ir prasminga bei keisti bendruomenės priešiškas nuostatas dėl globojamų vaikų integracijos į visuomenę siekiant, kad kuo daugiau šeimų priimtų į savo aplinką (globoti, bendrauti, kartu leisti laiką) tėvų globos netekusius vaikus. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

Liepos 18-28 d. CPVA inicijuotoje apklausoje, kurią vykdė „Spinter tyrimai“, dalyvavo 1013 respondentų nuo 18 iki 75 metų.