Gorainių Onutės apipiltos dovanomis ir dėmesiu

GORAINIUOSE ONUTES prie stalo 5Vainuto seniūnijoje Gorainių kaimą jau siūloma pavadinti rajono Onučių sostine, nes nė viename kitame rajono kaime nėra tokia proga rengiamos visos bendruomenės šventės.

Oninių šventė Gorainiuose organizuojama kaimo bendruomenės pirmininkės Salomėjos Pakalnienės, jos artimiausių pagalbininkų – pedagogų Elenos ir Edmundo Jankauskų bei Rasos Balandienės iniciatyva.

Ir nesvarbu, ar rajono Savivaldybė šią kaimo šventę remia, ar ne, ji šiemet suorganizuota jau 13 kartą.

Dovanos ir linkėjimai Onutėms

Oninės, be abejonės, pripažinta tradicinė Gorainių šventė, į ją sueina ne tik Gorainių ir Aužbikavio kaimų žmonės, bet suvažiuoja svečiai ir giminaičiai iš rajono ir kitų kaimyninių savivaldybių.GORAINIUOSE ONUTES 5

Pasak šventės vedėjų Elenos ir Edmundo Jankauskų, Onutės nuo seno Lietuvoje garbinamos tuo metu, kai ūkininkai baigia šienapjūtę ir pradeda kulti javus. Pasak vedėjų, paragavus duonos, iškeptos iš naujo derliaus pirmųjų javų, kaimynams norisi pabūti kartu, pasilinksminti, pasveikinti vieni kitus.

E.Jankauskas prieš šventę suskaičiavo Gorainiuose ir Aušbikavyje gyvenančias Onutes: iš septynių varduvininkių į šventę atėjo šešios. Visos Onutės pasodintos prie atskiro stalo, uždengto balta staltiese. Šventės eigoje ant šio stalo daugėjo sveikintojų dovanotų vaišių, dovanų ir gėlių.

Šventės dalyviams koncertavo Bikavėnų senųjų kaimo tradicijų kultūros centro moterų ansamblis „Lazduona“, kaimo kapela „Lolytėlė“, Vainuto vidurinės mokyklos mergaičių ansamblis „Ūta“. Per vakarinę šokių ir linksmybių dalį grojo populiariosios muzikos ansamblis „Ženteliai“.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, sveikindamas šventės dalyvius, linkėjo jiems gero oro nuimant derlių. O išvydęs visą eilę svarbiausių šventės dalyvių – Onučių, pavadino jas švytinčiomis kaip uogos. Seimo narys pasiguodė, kad negali Onučių apdovanoti, nes jį, kaip politiką, gali apkaltinti rinkėjų papirkinėjimu. Todėl visas Onutes jis bent išbučiavo, nes tai niekam neuždrausta.

GORAINIUOSE ONUTES 4Kaimynas iš Šilalės Albinas Ežerinskas sakė jau ne pirmi metai mielai aplankantis gorainiškius jų Onučių šventės dieną.

Sveikindamas varduvininkes ir visus apylinkės ūkininkus, jis džiaugėsi, kad javų derlius šiemet užaugo geras, vadinasi, bus duonos ir visus lydės sėkmė. Jis perdavė ir gero savo bičiulio, šiame krašte mylimo politiko, europarlamentaro Zigmanto Balčyčio linkėjimus su geriausiais prisiminimais apie dviejų kadencijų Seimo nario darbą šiame krašte. A.Ežerinskis nutaikęs progą stengėsi pašokdinti visas Onutes.

Vainuto „Gerumo namų“ vadovė Anelė Lileikienė Onutėms padovanojo „ežiukus“ – naujo derliaus kvietrugių duonos kepaliukus, Šilutės bendruomenių sąjungos pirmininkė Marijona Janavičienė varduvininkėms įteikė po puodelį su užrašu „Gorainių Onutė“. „Lolytėlės“ ansamblio vadovas gorainiškis birbynių meistras ir bitininkas Kazys Budrys laikosi tradicijos: kaip kiekvienąmet Onutėms dovanojo po indelį medaus.

Visus šventės dalyvius palaimino Vainuto ir Žvingių parapijų klebonas Dainoras Židackas.

Nauja bendruomenės narė ir jubiliatėGORAINIUOSE ONUTES 1

Oninių šventės metu vedėjai ne kartą akcentavo, kad jaunoji Gorainių bendruomenės karta susirūpintų dėl gyvenvietės išlikimo. E.Jankauskas minėjo, kad prieš pirmąją Oninių šventę Aušbikavyje ir Gorainiuose gyveno 14 Onučių, dabar jų yra tik 7.

E.Jankauskienė sakė, kad minėtose gyvenvietėse kasmet gimdavo po dešimtį vaikučių, o šiemet per septynis mėnesius gimė tik viena mergaitė. Todėl šventės metu mažylė Kamilė Bitkerytė iš Aužbikavio buvo iškilmingai priimta į bendruomenės narius, o jos tėveliai Roma ir Edmundas Bitkeriai pavadinti pavyzdžiu visoms jaunoms šeimoms.

Dėmesio centre šventės metu atsidūrė ir bendruomenės pirmininkė S.Pakalnienė. Jos bendraklasis K.Budrys visiems išdavė paslaptį, kad jai prieš kelias dienas sukako 70 metų. Todėl šventėje giesmė „Ilgiausių metų“ suskambėjo ne tik Onutėms, bet ir bendruomenės pirmininkei Salomėjai.

Tradicinės rungties – 50 kg svorio maišo kilnojimo nugalėtoju šiemet tapo 15 metų Ričardas Kavaliauskas iš Aušbikavio. Vaikinukas rugių maišą, uždėtą ant sprando, iškėlė 75 kartus.