Grafikos darbuose – kaltiniai ir lietiniai kryžiai

2 Biblioteka Suldiakovo grafikos darbu parodaPenktadienį Šylių bibliotekoje atidaryta Eugenijaus Šuldiakovo grafikos darbų paroda „Mažosios Lietuvos kaltiniai ir lietiniai kryžiai“.

Vos už kelių šimtų metrų nuo Šuldiakovų šeimos sodybos yra kapinaitės, kuriose – apie 40 kapų. Jos buvo visiškai apleistos, kai Eugenijus jas aptiko ir ėmė tvarkyti. Iš miško atkovojo akmeninės tvoros likučius, kapavietes, pakėlė tvoreles, kryžius. Net visa dailininko šeima ir draugai įsitraukė į šį darbą.

Talkininkai atkasinėjo žemėn prasmegusius antkapius, metalinių kryžių postamentus bei rankiojo nulaužtas jų dalis. Gražiausius ir įspūdingiausius kryžius vežė suvirinti pas Vilkyčiuose gyvenantį, taip pat šiuo kraštu besidominantį kalvį Darių Vilių.

Sutvarkytus kryžius E.Šuldiakovas grąžino į vietą, perdažė.

Dabar kapinaitės prižiūrėtos, kryžiai sutvarkyti.4 Biblioteka Suldiakovo grafikos darbu paroda

Besidarbuodamas Eugenijus atkreipė dėmesį į kryžių savitumą, plastiką bei nepakartojamą jų grožį. Kryžių jau nedaug likę, tad nuojauta pakuždėjo, kad visa tai reikia fiksuoti. Taip prasidėjo E.Šuldiakovo platesnė pažintis su XIX-XX a. metaliniais kryžiais, gamintais Mažojoje Lietuvoje. Jis apvažiavo ir apžiūrėjo daugelį šio krašto kapinių, tiksliau – tai, kas iš jų likę, ir nusprendė surengti piešinių parodą kaltinių ir lietinių kryžių tema.

Parodos autorius siekia supažindinti visuomenę su mūsų krašto kryždirbystės meistrų kūriniais ir atkreipti dėmesį į nykstančius šio istorinio paveldo paminklus. Kiekvienas parodoje įamžintas XIX-XX a. kryžius turi savo istoriją – vienuose galima rasti pagonybės ženklų, kituose dominuoja apvalios formos.

Autorius mano, kad paroda padės suvokti, kokį unikalų paveldą mes turime išsaugoti ateinančioms kartoms.

 Projektas: „Prie Šyšos krantų: Istorija.“