Granatai: kaip atskirti kokybiškus ir nulupti?

Vienas seniausių vaisių žmonijos istorijoje yra minimas Biblijoje ir Senovės Graikijos mitologijoje, žinomas liaudies medicinoje, kaip turintis daug naudų organizmui. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad granatai – tikras antioksidantų šaltinis, todėl jie ypač rekomenduotini sergantiems diabetu ir širdies bei kraujagyslių ligomis. Nors tai nėra patogus valgyti vaisius, bet kartą išmokę jį lengvai nulupti, tikrai pasimėgausime juo dažniau.

pixabay.com nuotr.

Kiekviename vaisiuje yra maždaug 600 sėklyčių, apgaubtų sultingu raudonu minkštimu, iš kurių trykštančių saldžiarūgščių sulčių skonis maloniai kutena gomurį. Nors, pasak E. Gavelienės, granatų sultyse, lyginant su vaisiais, yra mažiau skaidulų, bet ir jos priskiriamos prie sveikatai ypač naudingų.

Daugumai žmonių, o ypač vaikams ar senyvo amžiaus žmonėms patartina granatų sultis perpus skiesti vandeniu. Be to, kai kurie yra jautrūs didesniam kiekiui organinių rūgščių ir kai kurių kitų medžiagų, esančių granatose: jiems reikėtų sultis skiesti dviem trečdaliais vandens. Atsargiai vartoti sultis ir granatų vaisius turėtų sergantys lėtinėmis virškinimo sistemos ligomis, o neskubėti jų vartoti – sveikstantys po opaligės, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos, kitų žarnyno susirgimų.

Iš tiesų tai puikūs vaisiai, kuriuose gausu vitaminų C ir K, randama folio rūgšties, kalio, vario, geležies. Granatai labiausiai vertinami dėl antioksidacinių medžiagų: tai ellaginė rūgštis ir antocianinai. Jų nėra išskirtinai randama tik šiuose vaisiuose, bet granatuose antioksidantų tiek daug, kad juos galima įvardinti kaip šių medžiagų šaltinį. Dėl gausaus antioksidantų kiekio granatai ir jų sultys ypač vertingos asmenims, kurie varginami aterosklerozės, kitų širdies kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto.

Gydytoja primena, kad nėra nė vieno maisto produkto, kad ir koks jis būtų naudingas, kuris galėtų atstoti visus kitus, tad nevertėtų pamiršti valgyti įvairius vaisius, kasdien jų suvartoti 200 – 300 gramų.

„Rimi“ komercijos vadovė Olga Suchočeva sako, kad nors dažniausiai pirkėjai nesirenka vaisių apdžiūvusia odele, jie būna saldžiausi. „Kad ir kaip būtų keista – skaniausi yra apdžiūvusia oda ir kiek parudavę: tokie labiausiai prinokę. Juos namie galima šiek tiek palaikyti vandenyje kad žievelė suminkštėtų ir būtų lengviau nulupti. Kartais skiriasi ir sėklyčių spalva: nebūtinai raudoniausios bus skaniausios – saldžios yra ir permatomos, rausvos, tiesiog jos neturi daug pigmento.

Granatai atkeliauja iš Turkijos, Šiaurės Amerikos, Peru, Čilės, o pirkėjų jie labiau mėgstami šaltuoju sezonu. Jei nusipirkote ne vieną granatą, laikykite šaldytuve, tik stebėkite, kad nepradėtų ruduoti – taip juos galima laikyti iki 3 savaičių.

Granatą lengvai nulupsite, jei padėsite jį ant pjaustymo lentelės ir nupjausite viršūnėlę taip, kad primintų kūgio formą. Tada reikėtų keturiose vietose iš viršaus į apačią įpjauti vaisiaus odelę, tik nelabai giliai, kad nepažeistumėte sėklų ir neapsitaškytumėte. Tada nulupkite žievę – granatas turėtų lengvai išsilukštenti.

Pagal BNS inf.