Gražuoliai bijūnai – gydymo dievai

bijunai-5391caf18ce8fSoduose ir darželiuose ryškiaspalves galvas svarina bijūnai. Pats metas pasirinkti ir susidžiovinti jų žiedlapių, nes bijūnas juk yra „gydymo dievas“.

Taip jį pavadino senovės graikai, suteikę jam gydytojo Peano – sveikatos dievo Asklepijaus mokinio vardą. Graikiškai „paionos“ reiškia gydomasis. Tai todėl ir Lietuvoje bijūnai vadinami pinavijomis ar panavijomis.

Bijūnas apipintas legendomis

Yra teigiama, jog kartą Peanas iš Apolono motinos gavo vaistinio augalo šaknų, kuriomis ėmęs gydyti dievus bei žmones. Kai jam pavyko išgydyti sunkiai sužeistą požemių karalystės dievą, sveikatos dievas pradėjo pavydėti savo talentingajam mokiniui bei įsakė jį nunuodyti. Visa tai sužinojęs gerasis požemių dievas pavertė Peaną augalu su nepaprastomis šaknimis bei paskelbė jįmagišku, galinčiu apsaugoti nuo piktųjų kerų.

Bijūnas dėl savo grožio laikomas dygiosios rožės varžovu. Vieną kartą deivė Flora, ketindama leistis į kelionę, paprašė išrinkti tinkamiausią gėlę jai pavaduoti. Visos gėlės, išskyrus bijūną, pritarė, jog tokioms atsakingoms pareigoms tinka tik dygioji rožė.

Deivė, supykusi ant bijūno, pavadino jį puikybės bei tuščiagarbiškumo simboliu. Dėl šio poelgio susigėdęs bijūnas paraudo – ir toks liko visiems laikams.

Bijūnas simbolizuoja grožį, romantiką, sėkmę ir laimę santuokoje, todėl pavasarį bei vasaros pradžioje bijūnus, ypač pilnavidurius, mėgsta nuotakos. Jie taip pat puikiai tinka švenčių erdvėms dekoruoti.
Gydykitės atsargiai
Bijūnai vartojami plačiai įvairių šalių medicinoje. Jie tinkami skrandžiui, reumatui, podagrai bei kai kurioms ginekologinėms ir nervų ligoms gydyti. Juose gausu stroncio, todėl jų preparatais gydomas skrandžio ir gimdos vėžys.

Augalo preparatai pasižymi skausmą malšinančiu, antispazminiu, antitoksiniu, baktericidiniu, uždegimą slopinančiu bei raminamuoju poveikiu – didina narkozės trukmę.

Bijūno vaistiniai preparatai vartojami gydyti miego sutrikimus (nemigą), neurasteniją, peršalimą, vegetatyvinius kraujagyslių sutrikimus, širdies sutrikimus, skrandžio ir žarnyno ligas, podagrą, epilepsiją, skrandžio, gimdos bei kepenų auglius.

Vakarų Sibire bijūno trauktinė vartojama sergant paralyžiumi, ja įtrinamos paralyžiuotos galūnės.

SVARBU:

* bijūnas yra nuodingas augalas, todėl gydymąsi juo turi skirti gydytojas;
* sergant gastroenteritu didesnės bijūno preparatų dozės gali sukelti vėmimą, spazmus, viduriavimą;
* nepatartina vartoti bijūno preparatus maitinančioms krūtimi (žindančioms) ir besilaukiančioms moterims.

Kaip matome, bijūnas yra svarbus gydant nervinius susirgimus ir negalavimus, širdies ir kraujagyslių, skrandžio , odos, sąnarių ir kitas ligas. Augalas padeda esant kojų prakaitavimui bei kojų venų gydymui ir didina darbingumą. Taigi, galima šiuo augalu ne tik grožėtis, bet juo ir gydytis.

Bijūno gydomieji produktai

Bijūno gydomieji produktai yra arbatos, užpilai, nuovirai ir trauktinės.

Arbatos.

Įdėkite keletą bijūno žiedlapių ir užpilkite verdančiu vandeniu, palaukite, kol pritrauks, atvėsinkite ir gerkite.

Užpilai.

Bijūno šaknų ir šakniastiebių užpilas: 1 valgomąjį šaukštą bijūno šakniastiebių ir šaknų užpilkite 300 ml verdančio vandens, palaikykite valandą ir nukošti. Gerkite po 100 ml 3 kartus per dieną, 20 minučių prieš valgį.
Bijūno šaknų užpilas: 1 valgomąjį šaukštą bijūno šaknų užpilkite 1 stikline verdančio vandens termose, palaikykite 30 minučių ir nukoškite. Gerkite po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną, prieš valgį.
Pastaba: bijūno užpilui galima vartoti lapų bei šaknų mišinį santykiu 1:1.

Nuovirai.

Bijūno šakniastiebių ir šaknų nuoviras: 100 g sausų susmulkintų šakniastiebių ir šaknų užpilkite 1 l vandens, virkite ant mažos ugnies, kol liks 500 ml, atvėsinkite, nukoškite, nuspauskite ir įpilkite 100 ml 96 proc. spirito. Gerkite po 10 lašų 3-4 kartus per dieną, prieš valgį.

Trauktinės.

Bijūno žiedlapių ir lapų trauktinė: sumaišykite 100 g šviežių bijūno žielapių ir lapų, užpilkite 200 ml 70 proc. spirito, palaikykite 14 parų (2 savaites) ir nukoškite. Gerti po 10-15 lašų per dieną.

Bijūno šakniastiebių ir šaknų trauktinė: 100 g sausų susmulkintų bijūno šakniastiebių ir šaknų užpilkite 1 l 40 proc. degtinės, palaikykite 3 savaites ir nukoškite. Gerkite po 10-15 lašų 3-4 kartus per dieną.

Bijūno sėklų trauktinė: 100 g susmulkintų bijūno sėklų užpilkite 400 ml degtinės, palaikykite 3 savaites ir nukoškite. Gerkite po 1 arbatinį šaukštelį 3-4 kartus per dieną.