Grės baudos už išmestus išardytus elektronikos prietaisus?

elektronikos-prietaisai-62271541Lietuvos elektros ir elektronikos įrangos (EEĮ) atliekų surinkėjai pastebi, kad vis dar surenkami ne prieš keletą metų parduoti įrenginiai, bet išardyta ir vartoti pritaikyta sena technika. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) nuomone, užkirtus kelią nelegaliam pavojingų atliekų ardymui, būtų galima atpiginti vartotojams elektronikos įrenginius. Tam būtina teisės aktais numatyti administracinę atsakomybę fiziniams ir juridiniams asmenims už nelegalų EEĮ iškomplektavimą ir tokios įrangos išmetimą.

„Šalies gyventojų perkamoji galia vis dar sąlyginai menka, todėl pastebime didelį antrinį elektros ir elektronikos įrenginių (EEĮ) pritaikymą vartoti. Dažnai tokios atliekos būna iškomplektuotos ir bet kur išmestos, taip teršiant gamtą. Įvedus administracinių baudų sistemą bei numačius priemones, kurios užkirstų kelią nelegaliam EEĮ ardymui ir išmetimui, šių atliekų surinkimo procesas taptų labiau kontroliuojamas. Be to, nauja elektronikos technika vartotojui kainuotų pigiau – į EEĮ kainą įskaičiuotos ir atliekų perdirbėjų išlaidos. Tuo metu iškomplektuotos įrangos perdirbimo kaina yra beveik du kartus didesnė nei neišardytos“, – sako asociacijos EPA direktorius dr. Mantas Varaška.

Artimiausiu metu asociacija planuoja kreiptis į Aplinkos ministeriją su siūlymu pateikti Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kuriose būtų įtvirtintas šiuo metu Ūkio ministerijos žinioje esantis draudžiamų supirkti atliekų sąrašas, taip pat nustatytas draudimas supirkti EEĮ ir buitines atliekas (BA) bei galimos baudos už šio draudimo nepaisymą.

„Valdybos posėdyje, diskutuodami su aplinkos viceministru Almantu Petkumi, užsiminėme apie būtinybę inicijuoti derybas su atsakingomis Europos Sąjungos institucijomis dėl ilgalaikių EEĮ ir BA tvarkymo užduočių Lietuvoje sumažinimo, nes parduodamų elektronikos prietaisų apskaita neatitinka surenkamos pasenusios technikos kiekio“, – teigia EPA vadovas.

Asociacija jau anksčiau kreipėsi į Aplinkos ministeriją, išsakydama būtinybę keisti elektronikos atliekų surinkimo tvarką, kai atsižvelgiama ne į esamų, bet į praėjusių metų elektronikos prietaisų pardavimus. Pagal dabartinę atliekų tvarkymo užduoties formulę reikalaujama sutvarkyti atliekas už gaminius, kurie dar net nėra pasiekę vartotojų.

Pasak dr. M. Varaškos, mažesnis arba nulinis PVM tarifas tai EEĮ daliai, kurios energetinis efektyvumas yra AA, AA+ kategorijos, taip pat prisidėtų prie dabartinės atliekų rūšiavimo situacijos gerinimo, o gyventojai būtų labiau motyvuojami pirkti atpigusias, tačiau didesnio energetinio naudingumo prekes.