Griaunamas mokinių maitinimo monopolis

maitinimas valgyklaSavivaldybės administracijos vadovybė užsimojo panaikinti moksleivių maitinimo monopoliją, kuri buvo išstūmusi iš šios rinkos smulkiąsias mūsų rajono viešojo maitinimo įmones.

Rugpjūčio mėnesį Savivaldybės paskelbtame viešajame konkurse teikti moksleivių maitinimo paslaugas šešiose mokymo įstaigose atsirado galimybė konkuruoti visoms maitinimo įmonėms, pateikiant paslaugos pasiūlymus dėl kiekvienos mokyklos atskirai.

Pastaraisiais metais kone visus mokinius maitino viena įmonė, nes ankstesniame Savivaldybės vykdytame konkurse buvo reikalaujama tam pačiam paslaugų teikėjui maitinimą organizuoti visose mokyklose.

Direktorius pakeitė sąlygas

Prieš kelerius metus Savivaldybei organizuojant moksleivių maitinimo paslaugos viešąjį pirkimą, buvo įrašyta keista sąlyga, kad konkurse gali dalyvauti įmonės, kurios organizuos maitinimą visose rajono švietimo įstaigose.

Tokia nuostata buvo palanki didelėms viešojo maitinimo įmonėms. Monopolinė sąlyga iš moksleivių maitinimo paslaugos konkurso atkratė net 11 smulkiųjų mūsų rajono įmonių.

Mažesnės įmonės, iki tol maitinusios vienos ar kelių mokyklų mokinius, per trumpą laiką negalėjo reorganizuotis taip, kad aptarnautų viso rajono mokyklas ir konkuruotų su Lietuvoje įsigalėjusiomis viešojo maitinimo įmonėmis UAB „Kretingos maistas“ bei UAB „Smulkusis urmas“.

Tada didžiosios daugumos rajono mokyklų valgyklas perėmė UAB „Kretingos maistas“, o nemažai mūsų rajono viešojo maitinimo įmonėlių buvo priverstos užsidaryti.

Tik dėl ilgalaikių sutarčių moksleivių maitinimo paslaugą Vainute ir Katyčiuose išsaugojo dvi mūsų rajone registruotos įmonės – V.Rimkienės ir I.Birbalienės.

Dabar baigėsi sutartys dėl 6 mokyklų mokinių maitinimo, todėl Savivaldybės paskelbė naują konkursą ir sudarė sąlygas konkurse dalyvauti ir mažoms įmonėms.

Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja Eglė Limbienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad viešojo konkurso sąlygas liberalizavo ir patvirtino Savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis.

A.Ambrozaitis nesiryžo komentuoti, kaip monopolinės sąlygos atsirado ankstesniame moksleivių maitinimo konkurse. Jis sakė, kad savivaldybės vadovų valioje yra pasirinkimas, kokiomis sąlygomis organizuoti moksleivių maitinimą: patikėti visų moksleivių maitinimą vienai įmonei ar kiekvienai mokyklai ieškoti atskiro paslaugos teikėjo.

Keisti konkurso sąlygas R.Ambrozaitis ėmėsi todėl, kad nori atstatyti galimybę konkurse dalyvauti smulkiosioms rajono viešojo maitinimo įmonėms.

Kova persikels į teismą?

Šią savaitę E.Limbienė dar negalėjo pasakyti, kiek įmonių įsilies į rajono moksleivių maitinimą, nes dar nebaigtas pasiūlymų vertinimas, konkurso laimėtojai nenustatyti.

Konkursui dokumentus pateikė Tauragės rajone registruotos įmonės: UAB „Agsira“, UAB „Vilartina“, UAB „Amerija“, Šilutės rajono įmonės: UAB „Grūstė“ ir I.Birbalienės individuali įmonė, Kauno UAB „Smulkus urmas“ bei UAB „Kretingos maistas“.
Viešojo konkurso komisijos sprendimu, iš paslaugos pretendentų sąrašo buvo išbrauktas „Kretingos maistas“, nes jo pateikti dokumentai neatitiko konkurso reikalavimų.

Savivaldybė turi žinių, jog sprendimas dėl „Kretingos maisto“ pašalinimo iš konkurso yra apskųstas teismui, tačiau oficialaus pranešimo apie tai dar neturi.

Jeigu Savivaldybei teks bylinėtis teisme, konkursų rezultatų gali tekti palaukti ir ilgiau.

Minėtų šešių mokyklų, kurių moksleivių maitinimo konkursas tebevyksta, mokiniai prasidėjus mokslo metams neliks nevalgę. Maistą gamins ta pati įmonė kaip ir anksčiau – UAB „Kretingos maistas“. Sutartimi ji įpareigota teikti paslaugą tol, kol bus sudaryta sutartis su naujai parinkta įmone.

Silutes naujienu LOGO