Gripas plinta, bet Šilutėje epidemijos dar nėra

gripu sergaGripas Lietuvoje vis labiau įsisiautėja, vis daugiau savivaldybių skelbia epidemiją: Lietuvoje per ketvirtąją metų savaitę užfiksuota 4911 gripo atvejų – 3 kartus daugiau nei prieš savaitę.

Palankios viruso plitimui yra ir dabartinės oro sąlygos – esant permainingiems orams žmonės mažiau saugosi, gali greičiau peršalti, sušlapti arba perkaisti. Be to, kai ne taip šalta, žmonės daugiau juda, dažniau būna masinio susibūrimo vietose, kur yra didesnė rizika užsikrėsti.

Gripo epidemiją Lietuvoje kiekviena savivaldybė skelbia atskirai, atsižvelgdama į savo apskrities visuomenės sveikatos centro rekomendacijas. Ji skelbiama, kai susirgimų gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) skaičius per savaitę pasiekia 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų, o gripas sudaro apie 30 proc. susirgimų.

Šilutė – maloni išimtis, čia sergamumas gripu prie epidemijos lygio dar neartėja.

Šilutėje slenksčio nepasiekta

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės filialo vadovė Roma Jovaišaitė sakė, jog praėjusią savaitę mūsų rajone užregistruota 107 naujai susirgę žmonės, 36 iš jų – vaikai iki 17 metų.

Pasak R.Jovaišaitės, sergamumo rodiklis 10-čiai tūkstančių gyventojų mūsų rajone yra 82,86. Užpraėjusią savaitę šis rodiklis buvo tik 59,42.

Taigi sergamumas šiek tiek pakilo, bet epideminio slenksčio Šilutėje dar nesiekia.

Sukelia sunkias komplikacijas

Visų sričių sveikatos specialistai jau seniai gąsdina, jog šiemet mūsų šalyje plinta ypač pavojinga gripo viruso atmaina. Specialistų teigimu, šiemetinis gripas yra pavojingesnis ir dažniau sukeliantis rimtas komplikacijas, nei siautėję ankstesniais metais. Šiemet sugrįžo prieš keletą metų visą Europą gąsdinęs A (H1N1) gripo virusas, visuomenėje geriau žinomas kaip kiaulių gripas.

„2009 metais, kai kiaulėje susimaišė kiaulių, žmogaus, paukščių gripo virusai, kuomet Kinijoje užsikrėtė žmogus, tai buvo pavienis atvejis, virusas peršoko rūšinį barjerą ir kai žmogus pradėjo užkrėst žmogų, tai jau nebe kiaulių virusas. Mes neturim jam imuniteto, virusas gan lengvai pažeidžia kraujagysles, duoda toksinį efektą, sukelia sunkias komplikacijas – sunkus plaučių uždegimas, aukšta temperatūra – 39 laipsniai ir aukštesnė. Tas virusas ypač pavojingas tiems, kurie turi kažkokių sunkių chroninių ligų – plaučių, širdies kraujagyslių, inkstų ligų, diabetą, nutukimą“, – sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius Saulius Čaplinskas.

Pasak S.Čaplinsko, ši viruso atmaina tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje šiemet sudaro 60-80 proc. susirgimų gripu atvejų. Nors dabartinis viruso paplitimas nėra pandeminis, būtent šiemetinė atmaina dažnai sukelia sunkias komplikacijas. Be to, šiemet gripu užsikrečiama dažniau negu pernai tuo pačiu laikotarpiu.

Dažniausia komplikacija – plaučių uždegimas

Įvairios apklausos rodo, kad jausdami peršalimo simptomus į darbą eina net 75 proc. dirbančiųjų. Tie patys tyrimai atskleidžia, kad beveik dešimtadalis įmonių vadovų pageidauja, jog darbuotojas būtų darbe net turėdamas nedarbingumo pažymą.

S.Čaplinskas sako, kad pajutus pirmuosius gripo simptomus reikia ne eiti į darbą ir leisti vaikus į darželį ar mokyklą, o skambinti savo gydytojui ir darbdaviui. Antraip pasekmės gali būti blogos ne tik pačiam žmogui, bet jis užkrės ir kitus.

Dažniausia komplikacija yra pneumonija, tačiau gali būti pažeisti ne tik plaučiai, bet ir kiti organai. Komplikacijų tikimybė priklauso ir nuo konkretaus žmogaus organizmo: kokių chroniškų ligų jis turi, kiek užgrūdintas yra jo organizmas.

Didesnis komplikacijų pavojus kyla vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams, nėščioms moterims.

Šilutiškiai kaukių nešluoja

Respublikinė žiniasklaida skelbia, jog gripo išgąsdinti gyventojai iš vaistinių jau šluote šluoja veido kaukes. Kai kurie vaistinių tinklai  paskelbė, jog medicininių kaukių šių metų sausį parduota net pusantro šimto procentų daugiau nei pernai.

Šilutėje – vėl kitaip.

Daug metų farmacijos srityje dirbantis „Benu“ tinklui priklausančių vaistinių vadovas Gintaras Verbus, paklaustas, ar šilutiškiai irgi suskubo pirkti veido kaukes, atsako klausimu: „Pasakykit, kam ta kaukė reikalinga: ar baiminatės kitus apspjauti, ar bijote, kad jūsų neapspjautų?..“

Vaistininkas sako tokį klausimą visada užduodantis ir kaukės paprašiusiam klientui.

Anot G.Verbaus, vos kelis centus kainuojanti, lengvai perpučiama, iš panašaus į agroplėvelę audinio pagaminta kaukė gali apsaugoti nebent nuo lašeliniu būdu plintančių infekcijų. Bet ji tikrai nesulaiko bakterijų ir virusų, kurie perneša gripą – šie eina kiaurai per kaukės audinį.

„Benu“ vaistinėse Šilutėje kaukių pirkimas, anot G.Verbaus, ir pastarąjį mėnesį nė kiek neišaugo.

Pediatrijos skyriuje gripas nevyrauja

Šilutės ligoninės Pediatrijos skyriaus vedėja Vaidilutė Intienė sakė, jog ir skyriuje gydomų vaikų skaičiaus padidėjimo nėra.

Pasak vedėjos, nuolat gydomi keli pavojingojo gripo virusą pasigavę vaikai – ir visai mažyliai, ir vyresni. Juk dabar ir laikas toks, kada šie susirgimai labai dažni. Tačiau gripo infekcija nėra vyraujanti. Ligoninėje gydomi ir kitomis infekcijomis, pavyzdžiui – viršutinių kvėpavimo takų, taip pat – peršalimo ligomis susirgę vaikai. Labai sunkių ligonių nebuvo, nors keletui vaikų liga komplikavosi į kvėpavimo takų pažeidimą, plaučių uždegimą ar bronchitą.
„Nejaučiame labai didelio sergančių vaikų padaugėjimo“, – sakė V.Intienė.

Gydytoja primena, kad šiuo metu siaučia gripas ir peršalimo ligos, o didžiausia tikimybė užsikrėsti yra liečiant paviršius.

Siekiant išvengti peršalimo ligų, reikia nuolat vėdinti patalpas, dažnai ir reguliariai plauti rankas, gerti daug skysčių. Esant galimybei, rekomenduojama vengti didelių žmonių susibūrimo vietų, o pajutus peršalimo simptomus, pirmiausia pasitarti su šeimos gydytoju.

Nepainiokime gripo su peršalimu

Specialistai teigia, jog gripas gali užklupti labai staiga, o peršalimą galime pažinti iš tokių simptomų kaip sloga, čiaudulys, gerklės perštėjimas, bendras silpnumas. Pagrindinis skirtumas tarp šių ligų yra temperatūra: peršalus nekarščiuojama, arba karščiuojama nežymiai, o užsikrėtus gripu kūno temperatūra pakyla mažiausiai iki 38 ar daugiau laipsnių.

Sergant gripu jaučiamas viso kūno silpnumas, krečia šaltis, skauda sąnarius, raumenis, galvą ir akių obuolius. Jei komplikacijų išvengiama, tai per savaitę pasveikstama. Tačiau gripo negydant gresia tokios komplikacijos kaip bronchitas, virusinis plaučių uždegimas, laringitas, širdies raumens uždegimas ir kt.