Gripas vis spartesniais žingsniais žengia ir į Pamarį

fluKetvirtadienį gripas nusinešė moters iš Ignalinos rajono gyvybę. Tai antroji šios ligos auka Lietuvoje šiemet, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Keliomis dienomis anksčiau nuo gripo komplikacijų Kaune mirė dvylikametė mergaitė.

Sergamumas peršalimo ligomis praėjusią savaitę šalyje padidėjo ketvirtadaliu. Kauno, Rokiškio ir Prienų rajonuose paskelbta gripo epidemija.

Sparčiais žingsniais gripas veržiasi ir į Šilutės rajoną.

Gripo atvejų padvigubėjo

Per praėjusią savaitę (4-ąją šių metų savaitę) gripo atvejų Šilutės rajone padvigubėjo, palyginti su 3-iąja sausio savaite.
4-ąją savaitę gripu mūsų rajone susirgo 61 žmogus, 22 iš jų – vaikai iki 17 metų. O 3-iąją savaitę gripu sirgo 27 asmenys, iš jų 8 – vaikai.

Ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų 3-iąją savaitę buvo 214: šiomis ligomis sirgo 143 vaikai ir 71 suaugęs pacientas. Praėjusią savaitę ūmiais viršutinių kvėpavimo takų katarais sirgo irgi 214 žmonių, 133 iš jų – vaikai.

Epidemija skelbiama, kai gripo ir kvėpavimo takų infekcijų skaičius 10-iai tūkstančių gyventojų pasiekia 100.

Praėjusios savaitės rodiklis mūsų rajone 10-čiai tūkstančių gyventojų yra 62,27, o trečiąją sausio savaitę buvo 54,57.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistė Galina Gorbatova sakė, kad sunkių atvejų mūsų rajone neužregistruota, gydymo ligoninėje neprireikė nė vienam pacientui.

Aukas pakirto A ir B tipo gripo virusai

Tyrimais laboratorijoje nustatyta, jog ignalinietei mirtinas komplikacijas sukėlė A tipo gripo virusas. 56 metų moteris nuo gripo niekada nesiskiepijo.

Ji blogai pasijuto sausio 13 dieną, sausio 18-ąją ji kreipėsi į polikliniką.

Ligonė skundėsi aukšta temperatūra, šaltkrėčiu, silpnumu ir nuovargiu. Moteris atsisakė gultis į ligoninę.

Pablogėjus sveikatos būklei, sausio 21 dieną ji į ligoninę buvo atgabenta greitosios pagalbos automobiliu. Čia jai buvo patvirtinta gripo ir plaučių uždegimo diagnozė, moteris duso. Ketvirtadienį intensyvios terapijos skyriuje ligonė mirė.

Komentuodamas dvylikametės kaunietės mirties atvejį, Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas sakė, kad ji mirė nuo kito – B tipo gripo viruso. Medikai tvirtina, kad mergaitė į klinikas pateko kraštutinai sunkios būklės su progresuojančiu dauginiu organų nepakankamumu. Todėl jos išgelbėti nepavyko.

Rekomenduoja skiepytis

Specialistų teigimu, vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms, kūdikių besilaukiančioms gripas itin pavojingas.

Didžiausias mirtingumas nuo gripo yra vaikų iki 2 metų amžiaus grupėje – 35 proc. Pasaulio ir Lietuvos sveikatos organizacijos pagrindine ir labai efektyvia gripo profilaktikos priemone laiko skiepus. Tačiau dėl požiūrio į skiepus, pasak specialistų, Lietuva Europos Sąjungoje labai išsiskiria. Mat Lietuvoje nuo gripo skiepijasi 5-6 proc. žmonių, tuo metu kitur – 50-80 proc.

Gyventojai atsikalbinėja, sako, pasiskiepijau ir vis tiek susirgau…

Vilniaus universiteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinikos vedėjas, profesorius, habilituotas daktaras Arvydas Ambrozaitis teigia, kad jeigu pasiskiepijęs žmogus susirgo per pirmas dvi savaites po skiepų, tai gal dar nespėjo susidaryti imunitetas.

Skiepų sukeltas atsparumas ligai, gripui, susidaro tik po dviejų savaičių, o gal jis susirgo ne gripu, o peršalimo liga.

Iš kitos pusės, skiepai nėra idealūs. Jų efektyvumas išvengti ligos siekia tik 60-70 procentų, tuo metu vaikiškų vakcinų efektyvumas siekia 90 ir daugiau procentų. Tačiau kasmetinių skiepų nuo gripo tikslas yra ne išvengti ligos, bet išvengti komplikacijų ir mirties.