Gripo atvejų daugėja, didėja ir antivirusinių vaistų poreikis

gripu sergaJau septynios dienos, kai Šilutės rajono savivaldybėje paskelbta gripo epidemija. Praėjusią savaitę (5-oji savaitė – sausio 30 – vasario 5 d.) Šilutės rajone gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sirgo 366 asmenys, iš kurių 211 vaikai. Bendras sergamumo rodiklis 10 000 gyventojų pakilo nuo 85,5 iki 88,41 atvejų.

Atrodo, kad šiemet su gripu ar peršalimo ligomis susidūrė kiekvienas – vieni, pakirsti aukštos temperatūros, atgulė patys (kai kurie – ne pirmą kartą per šią žiemą), kiti slaugė sergančius šeimos narius.

Praėjusios savaitės viduryje mieste pasigirdo kalbų apie pustuštes darželių grupes, sausakimšus koridorius prie šeimos gydytojų kabinetų, apie priešvirusinių vaistų trūkumą vaistinėse.

„Šilutės naujienos“ bandė patikrinti kai kuriuos faktus ir pateikia naujausią informaciją apie sergamumą gripu.

Sergamumas padidėjo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento duomenimis, 5-ąją savaitę Šilutės rajone gripu susirgo 181 asmuo (iš jų 85 – vaikai), dar 185 gyventojai sirgo ŪVKTI (iš jų 126 – vaikai).

Tuo tarpu 4-ąją savaitę gripu susirgo 166 Šilutės rajono gyventojai (iš jų 99 – vaikai). ŪVKTI paguldė 188 gyventojus.

Informuojama, kad epidemijos metu ugdymo įstaigose, vaikų ir suaugusiųjų kolektyvuose svarbu vėdinti patalpas, jas plauti ir dezinfekuoti. Rekomenduojama mokyklose nutraukti pamokas, susirgus 30 proc. mokinių.

Šilutės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus Ugdymo kokybės poskyrio vedėja Rasa Žemailienė „Šilutės naujienoms“ komentavo, kad bendra situacija rajono mokyklose yra stabili – visos mokyklos dirba, pamokos vyksta. Ištisos klasės tikrai neserga.

Anot R.Žemailienės, didesnis mokinių sergamumas jautėsi prieš porą savaičių nei šiomis dienomis.

Vaisto atsargos papildytos

Praėjusios savaitės viduryje pasigirdo kalbų apie priešvirusinių vaistų trūkumą Šilutės vaistinėse. Viena moteris sakė, kad nuėjusi į vaistinę negalėjo įsigyti šeimos gydytojo išrašytų vaistų, nes paprasčiausiai jų nebuvo. Vaistininkas juos užsakė ir vaistus atvežė kitą dieną.

Apie gripui gydyti skirtų vaistų trūkumą diskutuota ir „Šilutės šeimų klubo“ „Facebook“ paskyroje. Viena mama liko šokiruota, kai dukrai susirgus gripu niekur negalėjo gauti gydytojo išrašyti vaisto „Tamiflu“.

„Trečiadienį apvažiavau visas Šilutės vaistines, ir vaistų niekur nebuvo. Skelbiama gripo epidemija, o vaistų gripui gydyti nepakanka. Gripas taigi ne juokas, paskui visokių komplikacijų gali būti“, – rašė ji.

Tą pačią dieną moteris važiavo į Klaipėdą, tikėdamasi rasti vaistų, tačiau ir ten negavo, nors apėjo penkias vaistines. Galiausiai vienos vaistinės darbuotojas susiskambino su kitomis vaistinėmis ir moteriai pasakė, kurioje vaistinėje ji galėtų rasti „Tamiflu“.

„Įvertinus gripo epidemijos mastą Šilutėje, receptinių antivirusinių vaistų tiekimas yra sustiprintas. Todėl norime nuraminti gyventojus, kad vaistų tiekimo sutrikimų šiuo metu nėra ir jų galima įsigyti „BENU vaistinėse“, – komentavo vaistininkas Gintaras Verbus.

Jis pasakojo, kad kiekviena „BENU vaistinė“ turi pagal vidutinius sezoninio mėnesio pardavimus paskaičiuotą vaistų kiekį.

Iškilus trūkumui reaguojama operatyviai, kad jau kitą dieną vaistų būtų atvežta ir jų užtektų atsižvelgiant į epidemijos ar poreikio mastą.

Receptiniai antivirusiniai vaistai nėra labai populiarūs, didesnio jų kiekio prireikia tik ištikus gripo epidemijai. Kiekvienais metais gripo epidemijos laikotarpis ir mastas skiriasi, todėl nuspėti, kada šio tipo vaistų tiekimą padidinti – beveik neįmanoma. Tačiau jei atsitinka taip, kad vaisto pritrūksta, skubiai vaisto atsargos papildomos.