Gripo sezonas artėja: sergantis gali užkrėsti 4 ar daugiau aplinkinių

“Vaistinėse apsilanko vis daugiau sirguliuojančių žmonių, kurie ne visuomet gali atskirti – jiems paprasčiausias peršalimas, koronavirusas ar gripas“, - pasakoja „Eurovaistinės“ farmacininkė Jovita Aleknienė. Šiuo laikotarpiu svarbu gebėti atskirti šias ligas bei pradėti teisingą gydymą, o efektyviausias būdas užkirsti kelią gripui – vakcinacija, kurią galima atlikti ir vaistinėse.

Pixabay nuotr.

Vienas sergantysis gripu gali užkrėsti 4 ir daugiau žmonių, – pasakoja J. Aleknienė. Stebint didėjantį sergančiųjų skaičių pastebima, kad nedaug jų gali įvardinti – peršalimu, koronavirusu ar gripu jie serga.

Ryškiausias gripo simptomas – staigi ligos pradžia, 38 laipsnių ar aukštesnė temperatūra 3-4 dienas, kai peršalus ji pakyla nežymiai. Jeigu abiem ligoms būdingas silpnumas ir nuovargis, tai gripas išsiskiria šaltkrėčiu, kaulų laužymu, galvos ir raumenų skausmais, sausu ir sunkiu kosuliu, stipriu gerklės skausmu. Čiaudulys, užgulta nosis ar sloga dažniau būdingi peršalimui.

Jeigu pagal simptomus galime atskirti gripą nuo peršalimo, to padaryti su koronavirusu nepavyks. COVID-19 infekcijai būdingi tiek peršalimo, tiek gripo simptomai, todėl ją galima atskirti tik atlikus testą.

„Gebėjimas teisingai įvardinti simptomus itin svarbus, nes šių ligų gydymas skirtingas. Peršalimas ir koronavirusas neturi specifinio gydymo – malšinami pavieniai simptomai, o organizme svarbu palaikyti optimalų skysčių ir elektrolitų kiekį. Gripui skiriamas specialus gydymas antivirusiniais vaistais, kuriuos išgėrus pagerėjimas pasimato per pirmą parą“, – sako J. Aleknienė.

Norint išvengti arba sumažinti gripo simptomus, būtina iš anksto rūpintis savo imunitetu. Imuninės sistemos stiprinimui reikėtų vartoti vitaminus A, B, C, D ir E. Ne visuomet randame laiko ir noro vartoti tiek daug vitaminų, todėl patariama rinktis būtent liposominį vitaminą C. Visgi vitaminų nepakanka – greta būtina sveikai maitintis, kasdien judėti, išsimiegoti ir palaikyti normalią nervų sistemą. Nepamaišys ir dažnas rankų plovimas, patalpų vėdinimas, o įtarus gripą – buvimas namuose.

Ne visuomet pakaks vitaminų, judėjimo ir sveikos mitybos, norint apsisaugoti nuo gripo. Geriausia apsauga nuo šios ligos – pasiskiepijimas. Rugsėjis – tinkamiausias metas skiepytis nuo gripo, kad jau įsivyravus šaltajam sezonui turėtume stiprią apsaugą. Vakcina pradeda veikti per dvi savaites, o galutinai imunitetas sustiprėja per mėnesį. Norint pasiskiepyti nebereikia vykti į gydymo įstaigas – pakanka iš anksto užsiregistravus užsukti į skiepijančią „Eurovaistinės“ vaistinę, kur per 20 minučių jus paskiepys farmacininkas.