Griūvanti siena paremta strypais. Kas laukia nelaimės?

SIENA 1Vienas didingiausių senųjų Rusnės pastatų, esantis  miestelio centre, Neringos g. 2, tik prieš kelerius metus buvo rekonstruotas ir prikeltas naujam gyvenimui – čia planuota teikti viešbučio ar kitokias viešas paslaugas.

Pastatas priklauso UAB „Energetikos objektų statyba“, kuri pastatą rekonstravo ir, išgelbėjusi Rusnės puošmeną nuo sunaikinimo, tikėjosi jį parduoti ar išnuomoti verslui ar viešų paslaugų įmonėms ir bendruomenėms.

Dabar šie planai tolsta, nes yra rizika, kad grius rytinė pastato siena. Sienos pažeidimus išprovokavo neatsargūs statybininkai, kurie rekonstruoja buvusius Kultūros namus.

Sustojo ir kultūros namų remontas

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė, kiekvieną rytą eidama į darbą – seniūnijos pastatas yra tiesiog kitoje gatvės pusėje – jau penktas mėnuo su nerimu apžiūri galimos nelaimės vietą.

Baisu ne tik dėl trijų aukštų pastato sienos griūties, keliančios grėsmę praeiviams ar visur landžiojantiems vaikams, bet kyla rūpestis ir dėl jau penktą mėnesį sustabdytų kultūros namų statybų. Ar jos netaps beviltiškos, jeigu baigsis ES programinio finansavimo terminai?

Seniūnei tenka išklausyti daug žmonių priekaištų dėl miestelio vaizdą darkančių buvusių kultūros namų griuvėsių ir staiga nutrauktų rekonstrukcijos darbų.

Žala – 300 tūkst. Lt

UAB „Energetikos objektų statyba“ direktorius Robertas Tirevičius „Šilutės naujienoms“ sakė, kad tikrai supranta rusniškių nerimą dėl įmonės valdomo pastato keliamos grėsmės. Jis sakė, kad bendrovė jau atliko viską, ką privalėjo padaryti, kad problema būtų išspręsta.

Jau kitą dieną po minėto pastato sienos sutrūkinėjimo ir jos pamatų pasislinkimo – 2013 m. spalio 24 dieną direktorius R.Tirevičius raštu informavo Savivaldybės administracijos direktorių apie susidariusią avarinę situaciją. Tuomet buvo iškelta prielaida, jog avarijos priežastis – UAB „Žibai“ vykdomi statybos darbai rekonstruojant Savivaldybei priklausantį buvusių kultūros namų pastatą.

Apie įvykį raštais buvo informuoti minėtos statybos įmonės direktorius Steponas Kazlauskas, statybos darbų civilinės atsakomybės draudimo kompanija ir visos statybos procesus kontroliuojančios įmonės ir inspekcijos.

UAB „Energetikos objektų statyba“ nedelsdama pakvietė ekspertus, kurie nustatė priežastis, dėl ko įvyko avarija, kokia galima atstatomoji pastato sienos vertė. Kitaip tariant, nustatytas žalos dydis.

UAB „Ekspertika“ ekspertas dr. J.Ražaitis 2013 gruodžio 3 dieną raštu pateikė išvadas, kad pažeistos sienos konstrukcija yra neleistinai deformuota, o būklė – avarinė. Be kita ko, ekspertas nustatė, jog atsiradusių defektų priežastis – pamatų deformacijos, atsiradusios dėl sukeltų grunto vibracijų, įrengiant spraustinius pamatus, ir galimai dėl gruntinio vandens išsiurbimo įrengiant sraigtinio gręžimo polinius pamatus.

Pasak R.Tirevičiaus, ekspertas konstatavo, jog kultūros namų remonto techniniame ir darbo projektuose galėjo būti pasirinkti saugesni rekonstruojamo pastato pamatų įrengimo būdai, o statybos įmonei UAB „Žibai“ pareikštas priekaištas, kad jos parengtas Statybos darbų technologijos projektas netenkina Statybos techninio reglamento (STR) reikalavimų.

Susiderinus su UAB „Žibai“ darbus apdraudusia įmone – UAB DK „PZU Lietuva“, buvo pasamdyta dar viena statybos ekspertų bendrovė – UAB „Statybų horizontai“, kuri nustatė pastato pažeistos sienos atkuriamąją vertę. Ši vertė, kitaip tariant, bendrovei „Energetikos objektų statyba“ padaryta žala – 299,703 tūkst. litų.

Draudikai žada atlyginti tik 59 tūkst. Lt žalos
SIENA 2
R.Tirevičius džiaugėsi, kad dėl ekspertų pareikštų išvadų ir nustatytos žalos vertės jokių priekaištų nepareiškė nei Šilutės rajono savivaldybės administracija, nei statybos darbų rangovas – „Žibai“, nei draudimo kompanija. Todėl buvo galima manyti, kad įveikus visas būtinas procedūras žalos atlyginimas ir sienos atstatymo reikalai pajudės greitai.

Tačiau pirmoji žinia apie žalos atlyginimą, kurią pranešė UAB DK „PZU Lietuva“ žalos bylą administruojanti Sigita Matijošaitytė, pažeisto pastato valdytojus privertė sunerimti. Minėta draudimo kompanija pranešė, kad jos draudiminio įvykio žalos suma, mokėtina pastato valdytojui, – tik 59 tūkst. litų.

Statybos rangovas UAB „Žibai“ statybos darbus civiline atsakomybe yra apdraudęs iš viso tik 150 tūkst. Lt suma – tai perpus mažesnė suma, nei nustatyta konkretaus įvykio žala.

UAB DK „PZU Lietuva“ draudiminio įvykio žalos bylą administruojanti specialistė S.Matijošaitytė „Šilutės naujienoms“ paaiškino, „kad „PZU Lietuva“ įvykio aplinkybėms tirti pasitelkė ir nepriklausomus ekspertus. Atliktos ekspertizės metu patvirtinta, kad siena buvo apgadinta dėl pamatų deformacijos, kurią sukėlė grunto vibracija įrengiant spraustinius pamatus ir galimai grunto vandens išsiurbimas įrengiant sraigtinio gręžimo polinius pamatus. Ekspertai nurodė, jog nelaimės kilimui įtakos turėjo netinkamai rangovo parengtas statybos darbų technologijos projektas bei netinkami techninę objekto priežiūrą atliekančio techninio prižiūrėtojo veiksmai. Tai reiškia, kad UAB „Žibai“ buvo tik iš dalies atsakingi už padarytą žalą. Tokiais atvejais draudikas moka 50 proc. suskaičiuotos draudimo išmokos“.

UAB „Žibai“ direktorius S.Kazlauskas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad jo įmonei reiškiamus kaltinimus dėl neatsargaus darbo ir pasirinktos netikusios pamatų klojimo technologijos jis atmeta. Pasak direktoriaus, bendrovės statybininkai darbus atliko tiksliai pagal Savivaldybės užsakymu UAB „Rambell Lietuva“ parengtą techninį darbo projektą. Valstybinė teritorijų planavimo inspekcija yra nustačiusi, kad UAB „Žibai“ atliko darbus tiksliai pagal techninį darbo projektą.

Kita vertus, S.Kazlauskas yra pasipiktinęs UAB DK „PZU Lietuva“ draudiminio įvykio žalos bylos rezultatu. Jis sakė, kad per 23 veiklos metus jo vadovaujama įmonė turi pirmą civilinės atsakomybės draudiminį įvykį – kai draudimo kompanija turi apmokėti žalą. Kasmet tokiu draudimu įmonė draudžia apie 12 statybos objektų, draudimams įmonė yra sumokėjusi šimtus tūkstančių litų. Todėl jis nesitikėjo, kad draudimo kompanija „PZU Lietuva“ taip nerangiai ir neteisingai atlygins žalą – sumokės ne visą draustą sumą. S.Kazlauskui jau kyla abejonių, ar toliau bendradarbiauti su šia draudimo kompanija.

Nulems geranoriškumas

Kaip greit bus atlyginta patirta žala, atstatyta pastato siena ir tęsiami Rusnės kultūros namų rekonstrukcijos darbai, turėtų paaiškėti jau kovo 31 dieną. UAB „Energetikos objektų statyba“ gavo Savivaldybės atstovės, vyr. specialistės Stanislavos Dylertienės patikinimą, kad minėtą dieną įvyks visų suinteresuotų ir atsakingų dėl įvykusios avarijos šalių susirinkimas, kuriame bus bandoma pasidalinti atsakomybę, kad būtų atlyginta patirta žala.

R.Tirevičius tiki, kad jo įmonės valdomas pastatas bus sutvarkytas, kad suinteresuotos įmonės stengsis problemą spręsti geranoriškai ir kuo skubiau. Juk niekam nesinori, kad dar metus ar dvejus, kol vyks teisminiai ginčai, siena būtų paremta strypais ir praeiviams grėstų nelaimė.