Grožio oazę sukūrusiam Z.Dokšui juknaitiškiai surengė įspūdingą šventę

Dokso krikstateviaiZigmantas Dokšas – asmenybė, apdovanota neįprasta įžvalga, darbštumu bei kūrybiškumu, subūrusi puikią komandą, su kuria sovietmečiu sukūrė grožio oazę Šilutės rajone – Juknaičius. Jis gegužės 2-ąją atšventė 80-mečio jubiliejų, o juknaitiškiai ta proga suorganizavo gražią šventę.

Prieš iškilmingą gyvenvietės kūrėjo pagerbimo ceremoniją pasodinti medeliai Naujagimių giraitėje ir „pakrikštyta“ nauja giraitė.

Žmonės Z.Dokšo nepamiršta iki šiol

Buvo laikai, kai Juknaičiai buvo visos Tarybų Lietuvos šviesulys – ir architektūra, ir žmonių pasiaukojamu darbu. Tuomet Z.Dokšas vis kūrė ir gražino Juknaičių tarybinį ūkį. Jo suburta komanda statė fermas, vaikų darželius, senelių namus, sveikatingumo kompleksą su žiemos sodu, įrengė parkus su meniškomis skulptūromis. Juknaičiai turėjo net sportinį žirgyną, savo hipodromą. Juknaičių tarybiniam ūkiui buvo suteikta Lenino premija – tokio aukšto įvertinimo nebuvo pasiekusi daugiau nė viena TSRS kaimo gyvenvietė.

Gimęs Plungės rajone, Z.Dokšas antrąja gimtine vadina Juknaičius. Daugelis vyresnių juknaitiškių mena tuos laikus, kuomet ūkis garsėjo gerais uždarbiais ir premijomis. Anot jų, čia buvo itin rūpinamasi ir žmonių sveikata – kiekvienas kartą per metus galėjo ilsėtis išpuoštame sveikatingumo komplekse su druskų ir vandens procedūromis, masažo kambariais.

Už tai, kad net 30 metų Z.Dokšas atidavė juknaitiškiams, visi dėkingi iki šiol. Penktadienį surengta šventė tai įrodė.

Medeliai dar 17-kai juknaitiškių

Naujagimių giraitėje, kurioje bene prieš 30 metų Z.Dokšo iniciatyva buvo pasodinti pirmieji medeliai, skirti kūdikiams, tais metais išvydusiems pasaulį, penktadienį šaknis įleido dar 17 lapuočių. Juos juknaitiškiai pasodino savo atžaloms: berniukams – ąžuoliukus, vyriškumo, tvirtumo, taurumo ir stiprybės simbolius, mergaitėms – liepaites, moteriškumo, gyvybės ir antgamtinių savybių simbolius. Nuo šiol jie žaliuos Ugnei Viknaitytei, Saulėjai Gudaitytei, Everestai Lotužytei, Melisai Neuhaus, Emai Vaitkevičiūtei, Miglei Meižytei, Majai Žebrauskaitei, Mykolui Valančiui, Viliui Būdvyčiui, Dovydui Grigūlai, Arnui Lukoševičiui, Elijui Mauricui, Nojui Rogai, Mindaugui Pukeliui, Ignui Pielikiui, Tadui Lotužiui ir Martin Kumpiui.

Kad medeliai, kaip ir vaikai, gražiai augtų ir būtų sveiki, juos šokiu pasveikino Juknaičių pagrindinės mokyklos ikimokyklinukai.
Vėliau visi nusifotografavo ir apžiūrėjo parko Abiturientų, Įstojimo į Europos Sąjungą, Lietuvos 1000-mečio ir Dainuojančių klevų giraites.

Prie Abiturientų giraitės pasitiko Juknaičių pagrindinės mokyklos folkloro ansamblis „Skalviai“ ir gitaristų ansamblis. Kolektyvai Z.Dokšui ne tik dovanojo atliekamus kūrinius, bet ir uždavė keletą klausimų. Jauniems žmonėms knietėjo sužinoti, kaip jam kilo idėja sodinti giraites.

„Matau, kaip linksma ne tik jūsų veiduose, bet ir medžių žieduose. Naktį, kai pravažiuoju pro Juknaičius, nematyti nė vieno žmogaus, tačiau mane pasitinka medžiai. Be gamtos žmogus niekad nebus laimingas“, – kalbėjo jubiliatas ir sakė, kad noras sodinti giraites kilo iš meilės kraštui, gamtai, žmogui ir daugybės kitų dalykų.

„Pakrikštyta“ nauja giraitė

Parke atsirado ir Maumedžių giraitė. „Palinkėkime, kad šioje maumedžių giraitėje užaugtų pats didžiausias medis Lietuvoje, nes šiuo metu toks auga Prienų miškuose – 46 metrų aukščio maumedis“, – pradėdama krikštynų ceremoniją kalbėjo renginio vedėja Juknaičių biobliotekininkė Dileta Daujotienė.
Dokso pagerbimas 1
Kukuojant gegutei, kiekvieno medžio krikštatėvis ant krikštajuostės užrašė savo vardą, pavardę bei palinkėjimą ir ją užrišo ant medelio. Linkėjimai turėjo prasidėti iš tos raidės, kokiam kolektyvui atstovauja krikštatėvis. Pavyzdžiui, Juknaičių bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė rašė linkėjimą iš B raidės.

Netrūko sveikinimų ir padėkų

Iškilminga Z.Dokšo pagerbimo ceremonija surengta Juknaičių amfiteatre. Staiga prasidėjęs lietus neišgąsdino šventės dalyvių. Į ceremoniją susirinko ne tik gausus būrys juknaitiškių, bet ir svečių, tarp kurių – politikai, buvę Z.Dokšo kolegos.

Jubiliatui įteiktas LR Vyriausybės ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus sveikinimas. „Daug prasmingų metų atidavėte Juknaičiams. Vedėt mus, kad pažintumėme grožį… Ilgų jums metų… Kad gegutė jums kukuotų ir kukuotų“, – už gyvenvietės įkūrimą ir kultūros ugdymą dėkojo Juknaičių seniūnas Valentinas Dylertas ir įteikė miestelio vėliavą.

Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis Juknaičių Garbės piliečiui Z.Dokšui padovanojo simbolinį LR Seimo medalį, dėkojo jubiliatui ir visiems juknaitiškiams, prisidėjusiems prie miestelio gražinimo.

Jubiliatą sveikino ir Seimo narys Artūras Skardžius, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvidas Šimelionis, Juknaičių bendruomenės pirmininkė L.Barkauskienė, pagrindinės mokyklos direktorė Violeta Šimelionienė, Savarankiško gyvenimo namų direktorė Gintarė Šerpytienė, kiti svečiai.

„Niekada dirbdamas negalvojau, kad tai darau dėl parodymo. Viską dariau dėl tų žmonių, kurie čia dirbo, gyveno“, – nuoširdžiai sakė Zigmantas Dokšas, pavadintas žmogumi – legenda.

Jam šoko senjorų šokių kolektyvas „Juknaičiai“, o Irena Lešinskienė vaišino žuviene, kurios kvapas pasklido po visą gyvenvietę. Nors lijo, tačiau šventės dalyviai neskubėjo skirstytis.