Grožio paslaugos ne visada saugios

Manicure-at-Studio-M-Salon-and-SpaIš grožio paslaugų vartotojai paprastai tikisi teigiamų emocijų, malonių pokyčių ir geresnės savijautos. Kad grožio salonuose teikiamos paslaugos išties džiugintų, jos turi būti saugios – nekelti pavojaus vartotojų sveikatai.

Gražinantis galima ir užsikrėsti

Grožio procedūros pagal riziką sveikatai skirstomos į A ir B kategorijas.

A kategorijai priklauso tos, kurias teikiant gali būti pažeistas odos paviršius ar gleivinė ir jų metu instrumentai užteršiami krauju ar kitais organizmo skysčiais. Tai manikiūras ir pedikiūras karpant nagų odeles, tatuiravimo, ilgalaikio makiažo, papuošalų vėrimo paslaugos.

Teikiant B kategorijos paslaugas, oda ir gleivinė nepažeidžiamos: tai veido, kūno, plaukų priežiūros paslaugos, manikiūras ir pedikiūras nekarpant nagų odelių, dekoratyvinė kosmetika, kitos neinvazinės procedūros.

Verta nepamiršti, kad grožio paslaugų teikimo vietose yra tikimybė užsikrėsti infekcinėmis ligomis – ŽIV, hepatitais B ir C, grybeline infekcija, odos virusais, bakterinėmis infekcijomis, niežais, utėlėmis. Infekcijos ir parazitai perduodami naudojant netinkamai dezinfekuotus ir sterilizuotus instrumentus, nesilaikant kitų higienos reikalavimų.

Teikiamų grožio paslaugų atitiktis vertinama pagal Lietuvos higienos normos „Grožio paslaugų sveikatos reikalavimai“ reikalavimus.

Būtini vienkartiniai įrankiai ir skalbiniai

Šilutės rajone yra 96 grožio paslaugas teikiantys fiziniai ir juridiniai asmenys. Per 2013 metus Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus specialistai patikrino 56 šių paslaugų teikėjus. Nustatyta, kad 23 iš jų dirbo pažeisdami HN reikalavimus. Visiems atsakingiems darbuotojams surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai ir skirtos baudos.

Dažniausiai pasitaikė šie pažeidimai: neturima leidimo – higienos paso, švarūs skalbiniai ir paruošti naudoti instrumentai laikomi neuždarose talpyklose, netinkamai dezinfekuojama ir sterilizuojama, pakartotinai naudojami vienkartiniai įrankiai, darbuotojai nepasitikrina sveikatos ir neišklauso pirmosios pagalbos teikimo kursų.

Grožio paslaugų vartotojai turėtų būti suinteresuoti teikiamų paslaugų kokybe ir sauga ir atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

– kiekvienam vartotojui turi būti naudojami vienkartiniai, nenaudoti užtiesalai ir apdangalai;

– paviršiai, prie kurių liečiasi vartotojas, turi būti dengiami vienkartiniu užtiesalu arba dezinfekuojami po kiekvieno vartotojo;

– vartotojui turi būti suteikta informacija apie galimą riziką ir komplikacijas, tolesnę kūno vietų priežiūrą, jei pažeidžiama oda ar gleivinė;

– po kiekvieno kliento aptarnavimo instrumentai turi būti valomi, dezinfekuojami, o užteršti kūno skysčiais – ir sterilizuojami;

– paruošti naudoti instrumentai turi būti laikomi dezinfekuotoje, uždengtoje talpykloje;

– vienkartiniai ir sterilizuoti instrumentai turi būti išpakuojami klientui matant;

– karpydamas nagų odeles, teikdamas papuošalų vėrimo ir kitas invazines paslaugas, paslaugų teikėjas privalo mūvėti vienkartines pirštines ir jas keisti po kiekvieno kliento.

Visi grožio paslaugų teikėjai turi teikti saugias paslaugas, o vartotojai – atidžiai jas rinktis.