Grūdų derlius gausus – patenkinti ir ūkininkai, ir supirkėjai

GRUDAIPorą šimtų hektarų įvairios paskirties žemės valdantis ūkininkas Jonas iš Vainuto seniūnijos Balčių kaimo patenkintas savo grūdų derliumi. Į UAB „Šilutės girnos“ aruodus jis ketina suvežti 300 tonų įvairių javų, iš kurių didesnė dalis – kviečiai. Netgi ekstra klasės! Į kombaino bunkerį šio ūkininko laukuose byra iki 5 t/ha grūdų.

Ūkininkas Antanas iš Žemaičių Naumiesčio tokiu derliumi pasidžiaugti negalėjo, jo smėlėta žemė kvietrugių išaugino tik apie 3 t/ha.

Pasak UAB „Šilutės girnos“ vyriausiosios buhalterės Adelės Steponavičiūtės, nuo rugpjūčio 4 d. iki rugpjūčio 27 dienos bendrovė supirko 21,6 tūkstančio tonų grūdų. Panašų kiekį – 23,5 tūkst. tonų – praėjusiais metais bendrovė buvo supirkusi per visą javų supirkimo laiką.

Pasak A.Steponavičiūtės, šiemet tikimasi nesunkiai užpildyti abu bendrovės elevatorius, kuriuose telpa 32 tūkstančiai tonų grūdų.

Nuo rugpjūčio 28 d. „Šilutės girnos“ laikinai sustabdė grūdų priėmimą, kad galėtų sutvarkyti suvežtą derlių, dalį grūdų išgabenti jų pageidaujančioms įmonėms.

Kainos – įvairios

Ūkininkams už grūdus mokama nelabai daug. Jie sako gaunantys tik tiek, kad nuostolio nepatiria, bet turtuoliais tikrai netaps. Už toną ekstra klasės grūdų praėjusį trečiadienį daugiausia mokėjo 155 Eur, o už žemiausios 4-osios klasės toną grūdų – 125 Eur. Didžiausia šių metų javapjūtės grūdų kaina buvo 174 Eur už toną.

Ūkininkai su nostalgija prisimena, kad prieš kelerius metus jiems už toną ekstra klasės kviečių buvo mokama net iki 740 litų (būtų 214,3 Eur). Dabar liko viena paguoda – gerokai sumažėjusi dyzelino kaina.

UAB „Šilutės girnos“ vyriausioji buhalterė A.Steponavičiūtė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad bendrovė šiemet turi sutartis supirkti grūdus devynioms įmonėms. Šiuo metu grūdus perka ir bendrovės elevatoriuose sandėliuoja tik šešios įmonės.

Ūkininkai patys pasirenka, su kuria grūdų pageidaujančia įmone sudaryti jų pardavimo sutartis. Dažniausiai jų pasirinkimą lemia didžiausia mokama kaina ir atsiskaitymo terminai. Yra grūdų supirkėjų, kurie įsipareigoja už pristatytus grūdus sumokėti per 10 ar net per 5 dienas, bet grūdų kainą siūlo ne pačią didžiausią. Kitos įmonės siūlo daugiau, bet nori atsiskaityti vėliau. Yra ir ūkininkų, kuriems atsiskaitymo laikas nėra toks svarbus, nes jie grūdus atiduoda už sutartą kainą barteriu firmoms, iš kurių pavasarį pirko trąšas ar kitokias prekes.

Gaila laiko

Praėjusį trečiadienį, rugpjūčio 26 dieną, prie „Šilutės girnų“ vartų stovėjo bent trijų dešimčių traktorių ir sunkvežimių vilkstinė su kviečiais, kvietrugiais ir rugiais. Tarp suvažiavusių ūkininkų buvo ir tokių, kurie eilėje laukė 5-6 valandas.
Ūkininkai mato, kad „Šilutės girnų“ darbuotojai kaip išmanydami stengiasi visus aptarnauti kuo greičiau, bet derliaus patikrinimas užtrunka. Kiekvienos priekabos grūdai sveriami, tiriami, pilami į iškrovimo duobes. Taigi kiekvienos priekabos priėmimui reikia apie 15 minučių.

Ūkininkas Jonas iš Vainuto seniūnijos sako, kad atvežti ir priduoti vieną reisą derliaus (apie porą dešimčių tonų grūdų) užtrunka visą darbo dieną. Žinoma, norėtųsi atvykti tiksliai paskirtu laiku ir sugaišti minimaliai, tačiau akivaizdu, kad grūdus priimanti įmonė dar nesugeba taip organizuoti darbo.