Grybaujate? Nepamirškite apsaugos, nes erkės dar gyvos

tick-482613 960_720Prasidėjus grybų sezonui į miškus plūstelėjo šių gėrybių išsiilgę tautiečiai. Ir ne vienas nustebo, kad net ir tokiu, regis vėlyvu metu, net ir iš anksto pasipurškę repelentais, grįžę aptiko erkių. Tiesa, dar neprisisiurbusių – tik ropojančių drabužiais, bet juk niekada nežinai… 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus specialistai primena, kad ir rudenį reikia neužmiršti pavojaus – erkių platinamų ligų.

Neapsaugojo net purškalas

Netoli Traksėdžių gyvenanti Inesa pasakoja savaitgalį su dukromis sumaniusi valandą – kitą praleisti miške. Ir ne tik grybų pasirinkti, bet ir besibaigiančios vasaros grožiu pasidžiaugti, tyru oru pakvėpuoti. Juolab, kad Traksėdžių miškelis – ranka pasiekiamas, toli eiti nei važiuoti nereikia.

Moteris žino, kad be repelentų į mišką šiukštu – eiti negalima. Tad ir tąkart prieš iškylą Inesa ir savo, ir dukrelių drabužius išpurškė specialiu purškalu, kurio užrašas skelbė, kad jis apsaugo ir nuo uodų, ir nuo erkių.

Ir koks buvo jos nustebimas, kai grįžusi su dukrelėmis iš miško vieną pilkąją nuėmė nuo dukters drabužių, o antrą rado tiesiog automobilyje. Erkės, pasak Inesos, buvo stambios, akivaizdžiai sočios, tačiau vis tiek ieškojo žmogaus.

„Buvau labai nustebusi, kad net ir naudodamas specialias priemones negali būti tikras, jog jos apsaugos nuo kraujasiurbių“, – sakė Inesa.
     
Būdavo ir daugiau

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rima Mačijauskienė pasakoja, jog erkės išties dar nemiega. Štai prieš porą savaičių specialistė skaičiavo šiuos kraujasiurbius vabzdžius šalia Usėnų esančiame miške, kuris specialiai tam buvo pasirinktas konsultuojantis su entomologais dar prieš ketvirtį amžiaus. Tad jame erkių paplitimas tikrinamas kasmet, pradedant kovo ir baigiant lapkričio mėnesiais.

Šiemet rugsėjo pradžioje, pasak R.Mačijauskienės, erkių skaitlingumu šis miškas nepasižymėjo – vidutiniškai 1 kilometro ruože rasta po 8-10 erkių. Specialistė sako, jog tai nėra didelis tankumas, ankstesniais metais erkių tame pačiame ruože būdavo suskaičiuojama daugiau.

R.Mačijauskienė mano, jog tai dėl to, kad praėjusi vasara buvo itin karšta. Tačiau kur drėgnesni miškai erkių turėtų būti daugiau.

Visuomenės sveikatos specialistai erkes daug metų skaičiuodavo ir Šilutės parke, bet šiemet, dėl čia vykusių darbų, parke jos nebuvo renkamos.

Ligos irgi nedingo

Erkių platinamos ligos irgi niekur nedingo. Šiemet iki antrosios rugsėjo savaitės Visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriuje jau registruoti 8 Laimo ligos ir 3 erkinio encefalito atvejai. Susirgusiems erkiniu encefalitu teko gydytis Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, o užsikrėtusiems Laimo liga pakako ambulatorinio gydymo. Pasak R.Mačijauskienės, buvo ir tokių pacientų, kurie net nebuvo pastebėję juos užkrėtusios erkės, o į medikus kreipėsi jau pastebėję pirmuosius ligos simptomus.

Praėjusiais metais per tokį pat laikotarpį Šilutės rajone buvo registruota 11 Laimo ligos atvejų ir 1 erkinio encefalito atvejis. O iš viso per 2017 m. buvo registruota 16 Laimo ligos ir 5 erkinio encefalito atvejai.

Tad grybautojams vis dar reikėtų būti budriems ir laikytis visų apsisaugojimo nuo erkių  priemonių.