„Grybavimo fiesta 2015“: per dvi valandas – 700 grybų

grybavimo Fiestos dalyviaiRudens pradžios savaitgaliai miškan vilioja ne vieną grybautoją. Grybų rinkimas, taikliai kažkieno pavadintas „trečiąja medžiokle“ (po tikrosios medžioklės ir žvejybos) yra tikrai azartiškas užsiėmimas. Grybų rinkimas, jų augimo vietų žinojimas yra savotiškas kiekvieno mūsų pasididžiavimo matas. Sėkmingas baravykų „medžiotojas“ visada gerbiamas, o jo žinomi grybavimo ypatumai – svarūs argumentai.

Švėkšnos seniūnijoje, kaip ir visoje Lietuvoje, grybauja visi, kas tik gali, o dažnai ir visai negalintys – pavyzdžiui, energingieji Švėkšnos neįgalieji. Jų iniciatyva vieną rudens savaitgalį Švėkšna trumpam tampa grybų sostine.

Šeštadienį Papjaunio kaime ketvirtą kartą grybautojus ir šventės svečius pasitiko butaforiniai grybų Diedas ir Boba. Danutės ir Sigo Štulcų sodyboje „Gilė“ vyko Šilutės rajono neįgaliųjų draugijos Švėkšnos skyriaus organizuojama šventė „Grybavimo fiesta 2015“.

Tikėtina, kad dėl šiltų, sausų orų miškuose nebedygstantys grybai buvo ta priežastis, kad į šventę susirinko ne itin gausus būrys grybautojų. Šiemet dėl „Grybavimo fiestos“ nugalėtojų taurės panoro susirungti tik keturios komandos: „Ereliai“, grybavimas Ingrita„Stasiukas ir Ko“, „Raudonviršiai“ iš Katyčių ir „Makavykai“ (pernai – net devynios).

Grybadienis prasidėjo smagia muzika, šventės dalyvius atvyko pasveikinti LR Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, Šilutės miškų urėdas Vaidas Bendaravičius, Švėkšnos girininkijos girininkas Algirdas Tamašauskas, Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis ir pats sodybos „Gilė“ šeimininkas Sigas Štulcas.

Prisistačius kiekvienai komandai, pristačius vertinimo komisijos nares Aldoną ir Mariją, šventės šefes Ireną, Rūtą ir Emiliją, šventės muzikantą Vytautą ir šventės fotografę Violetą, buvo paskelbta grybautojų varžytuvių pradžia.

Po dviejų valandų iš miško pradėjo rinktis grybautojai su pilnais ir pustuščiais krepšiais. Vertinimo komisija ėmėsi darbo: svėrė, matavo, skaičiavo. Sunku net patikėti, kad per dvi valandas tarpusavyje besivaržančios komandos sugebėjo surinkti 662 grybus! O jeigu dar pridėtume pavienių grybautojų, nedalyvavusių varžytuvėse, surinktus grybus, tądien jų surinkta per 700.

Kol komisija dirbo, šventės dalyviai vaišinosi gardžia grybiene, bulvėmis ir kastiniu, naminiu sūriu, gira bei saldumynais.

grybavimo Makavyku komanda„Grybavimo fiestos 2015“ nugalėtojų taurę, įsteigtą Švėkšnos neįgaliųjų draugijos skyriaus, laimėjo „Makavykai“, surinkę 230 grybų. „Raudonviršiai“ iš Katyčių rado 171, „Stasiukas ir Ko“ – 148, o „Ereliai“ – 113 grybų.

Didžiausio baravyko savininke pripažinta Zita – jos laimikis – 244 g svorio, 11 cm aukščio ir 17 cm skersmens rudkepuris. Didžiausiu raudonviršiu didžiavosi Irena – 510 g svorio, 25 cm aukščio ir 25 cm skersmens. Jauniausios grybautojos prizas atiteko pirmokei Armantei. Įspūdingiausio grybo nominantu tapo Stasys, o grybautojas Tomas pelnė apdovanojimą už seksualiausią grybą.

Daugiausia grybų – net 147 – surinko katytiškė Nijolė, tik, pasak šventės ir neįgaliųjų draugijos sielos Ingritos, šiuos grybus gali ryžtis valgyti tik… vieną kartą.

Padėkojus svetingiems šeimininkams Danutei ir Sigui Štulcams, šventės rėmėjui verslininkui Vytautui Marcinkevičiui, muzikantui Vytautui Raibiui, visiems dalyviams ir svečiams, įsiamžinus bendroje nuotraukoje, fiestos dalyviai suskubo namo – juk dar reikėjo nuvalyti ir išvirti nemenką grybų derlių.

Grybavimo fiestos dalyvius linksminęs V.Raibys pasiūlė šventę užbaigti visiems šokant smagią Grybautojų polką. Šventinę nuotaiką dovanojo grybų kostiumais pasidabinę Zina, Remigijus, Birutė, Roberta ir Aldona.

Tegul gailisi tie, kurie patingėjo ir šiųmetėje grybavimo fiestoje nedalyvavo. Ko gero, kiekvieno grybautojo akiai nėra malonesnio vaizdo kaip pilnas krepšys rudkepurių. Ir ką čia bepridėsi – švėkšniškiai tikrai gali pasidalinti grybavimo ypatumais.