Grygališkėje trečią kartą rinkosi Stasiai ir Staselės

stasinesKas per šv. Stanislovą nepasodins svogūnų, tai vėliau gali ir nebesulaukti tinkamos progos. Būtent gegužės 8-ąją, minint Stasines arba Cibulinį, į svogūnų sodinimo ceremoniją Grygališkėse susirinko Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Grygališkės ir aplinkinių kaimų gyventojai.

Jau trečius metus iniciatyvūs Grygališkės kaimo ūkininkai Stasys ir Adma Baltučiai sukviečia visus į jaukų pavakarojimą. Jam visai nesutrukdė protarpiais iš dangaus krapnojęs lietus, o kaip tik vertė glaustis susirinkusiuosius arčiau vienas kito, atvirai pabendrauti ir neskubėti į namus.

Į Stasių ir Staselių varduves atvyko linksmai nusiteikę kaimynai – Degučių kaimo kapela „Pilutė“ ir Skuodo kultūros namų Rukų kaimo kapela „Gaspadorius“.
stasines sodina
Kol šeimininkės ant laužo čirškino tradicinę kiaušinienę ir ant stalų dėliojo vaišes, varduvininkai rinkosi sau pagalbininkus, nes laukė viena svarbiausių vakaro užduočių – „cibulių“ sodinimas.

Kaimelio pakrašty, netoli tos vietos, kur brazdėjo visi Stasinių dalyviai, jau laukė paruoštos vagos, kurias ką tik buvo palaistęs lietus. Kaip vėliau paaiškėjo, savo žemes „cibulių“ sodinimui „paskolino“ ne kas kitas, o taip pat Baltutis, tik ne Stanislovas, o Augustas.

Pasidaliję visą pintinę sodinukų, į vagas stojo Stasys Baltutis, Stasys Mickus, Stasė Baltutienė ir Stasė Ežerinskienė. Aplinkinių šūksnių bei raginimų lydimi, varduvininkai su savo pagalbininkais kibo į darbą.

Tarp keturių varžovų porų greičiausi buvo Stasys Mickus iš Šiaudvyčių kaimo ir jam padėjusi Lina Balčiauskienė, Žemaičių krašto etnokultūros centro darbuotoja. Vėliau džiaugdamasi sakė Lina, be tokios geros pagalbininkės jis nebūtų pirmas.

Šauniausiems ir greičiausiems „cibulių“ sodintojams buvo uždėtas pirmasis svogūnų vėrinys.
stasines eina
Vėliau vakaro vedėja, Žemaičių krašto etnokultūros centro etnografė Adma Baltutienė su Žemaičių Naumiesčio seniūnu Jonu Budrecku svogūnų vėriniais apdovanojo ne tik Stasius ir Staseles, bet ir jų pagalbininkus, darbščiąsias šventės šeimininkes, triūsusias prie puodų.

Tarp atėjusiųjų pavakaroti specialią programą buvo parengusios ir Grygališkės šeimynos „Vaikiškos svajonės“ merginos. Jos šokiu pasveikino varduvininkus, o artėjančio gimtadienio proga įteikė S.Baltučiui pačių pagamintą dovaną.

Saulei leidžiantis, šventei įsisiūbavus visi ragavo grygališkiečių ir Žemaičių Naumiesčio šeimininkių paruoštas vaišes. Naminiais sūriais, kepta duona, silke, bulvėmis, kiaušiniene ir, žinoma, „cibulyne“ kvepėjo visame kaimo pakraštyje. O netrukus viena po kitos prie scenos ėmė suktis poros.